fbpx

Forum

Yağmur Nedir? Nasıl...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Yağmur Nedir? Nasıl Oluşur?  

  RSS
Serkan Sezer
(@serkan)
Saygın Üye Admin
pexels lukas rychvalsky 1600909

Yağmur doğaya hayat veren ve yaşamı başlatan unsurdur. Yağmur sayesinde doğada bulunan her bitki hayat bulur. Dolayısı ile bu bitkiler ile beslenen ya da hayatını sürdüren canlılar da bu durumdan olumlu şekilde etkilenir. Yağmur oluşumunun belirli bir süreci vardır ve bu sürecin başlangıcından bitimine her aşaması doğanın kendi kedine sağladığı bir geri dönüşüm hikayesidir.

Yağmur sayesinde doğadaki su döngüsü sağlanır ve doğanın her aşamasında yeniden doğum meydana gelir. Örneğin yağmurun beslediği toprak içerisinde barındırdığı birçok tohumun patlamasına olanak tanır. Bu tohumlarda doğada yaşayan canlılara ya da topraktan geçimi sağlayan insanlara besin sağlar. Yağmur belirli bir döngüde kendisini sürdürür.

Yağmur Nasıl Oluşur?

Yağmur aslında havada bulunan suyun yoğunlaşması ile ortaya çıkar. Alışla gelmiş bir durum olan yağmur yağması aslında çok hassas bir denge üzerine kuruludur. Denizler ve göller gibi büyük su birikintilerinde bulunan su güneşin ısısı sayesinde buharlaşır. Bu su buharı doğrudan gökyüzüne yükselir ve atmosferde oluşan bulutlarda birikmeye başlar.

Su bu aşamaya kadar buhar formundadır. Belirli dönemlerde hava sıcaklığı düşer. Bu sayede bulutların içerisinde bulunan su buharı havanın soğuyan etkisi ile yoğunlaşma ve buhar formundan yine su formuna geçmeye başlar. Bu noktada yoğunlaşan su damlacıkları yer çekiminin etkisine kapılarak aşağı düşmeye başlar ve yağmur oluşumu sağlanmış olur.

Geri Dönüşüm Nasıl Gerçekleşir?

Yağmur oluşumu belirli bir geri dönüşüme sahiptir. Aynı zamanda bu ger dönüşüm çok hassas bir dengedir. Eğer geri dönüşüm unsurlarından biri eksik olursa dönüşüm sağlanamaz ve yağmur son bulur. Geri dönüşüm yağmurun ilk yağışından itibaren başlamaktadır. Yağmur yağdığında dağ ve tepe gibi yüksel alanlardan suların biriktiği çukur alanlara doğru süzülmeye başlar. Bu süzülmede topraktan birçok mineral ve besin kazanır. Bu sayede denizlere ya da göllere ulaşmadan önce geçtiği her alanda bitkilere besin sağlar ve hayat verir. Ardından çukur alanlarda göller ya da denizler ile buluşur. Bu konumlardan yine güneş ısısı ile su buharı formuna dönüşür ve gökyüzüne çıkar.

Alıntı
Gönderildi : 04/09/2020 11:31 pm

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş: