fbpx

Forum

Yok Artık: Singapur...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Yok Artık: Singapur'daki Sivrisinek Fabrikası  

  RSS
Serkan Sezer
(@serkan)
Saygın Üye Admin
sivrisinek singapur

Singapurluların sivrisinekleri sevdiklerini biliyor muydunuz? Doğru okudunuz, uçan, ısıran, vızıldayan bu böcekleri çok seviyorlar. Ama insanlar neden kendilerini sokan bu zararlıları sevsinler ki? Kısa cevap isteyenler için ellerinde dang virüsü ile savaşmalarına yardımcı olan Wolbachia bakterisi ile enfekte Aedes aegypti türü özel bir sivrisinek bulunuyor. Wolbachia isimli bakteri sivrisineklerde dang virüsünün çoğalmasını engelliyor ve sivrisinekler doğaya salınmadan önce x ışınına maruz bırakılarak kısırlaştırılıyor. Bu şekilde sivrisineklerin popülasyonu ve insanlarda Dang Ateşi görülme sıklığı azalıyor.

Uzun okuma sevenler için devam ediyorum;

Dang virüsü, yüksek ateş, kızarıklık, kas ve eklem ağrısına neden olan çok ciddi bir hastalık olan Dang Ateşine neden olur. Ağır vakalarda, yaşamı tehdit edebilecek ciddi kanama ve şok dahi gelişebişir. Singapur'da yıllık ortalama 15000 Dang Ateşi vakası ve 20 ölüm görülmektedir. 

Dang Ateşi ile savaşmak isteyen Singapurlu bir araştırma ekibi, wolbachia bakterisi ile enfekte olan, genetik değişikliği ve radyasyon ile üreme yeteneği ortadan kaldırılan “iyi sivrisinekler” geliştirdi. Daha sonra bu sivrisinekleri vahşi doğada “kötü sivrisineklerle” çiftleşmeleri için serbest bıraktılar.

Sonuç olarak kötü sivrisineklerin üremesi sınırlandırıldı. Sivrisineklerin üremelerinin azalması iyi ve kötü tüm sivrisineklerin çoğalmadan doğal olarak ölmelerineve dang virüsünü beraberlerine götürmelerine neden oldu!

Programın 2 yıl önce başlatılmasından günümüze kadar, dang humması ile enfekte olmuş sivrisinekler % 90 oranında azaldı. Bu araştırma o kadar başarılı oldu ki, Singapur hükümeti bir sivrisinek fabrikası inşa etme kararı aldı.

Size sevdiğim bir vloger olan Nas Daily'nin Türkçe altyazılı anlatımı ile konuyu dinlemeye davet ediyorum. İyi seyirler. 

https://www.facebook.com/watch/?v=762547897841092

Alıntı
Gönderildi : 05/09/2020 3:59 pm
Konu Etiketleri

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş: