fbpx

Forum

Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Yılan Zehri Kanı Bakın Ne Hale Getiriyor  

  RSS
Serkan Sezer
(@serkan)
Saygın Üye Admin

Yılan zehri, zehirli yılanların yaratılışına özgü olarak tükürük bezlerinde oluşan zehirli ve karakteristik olarak sarımsı akışkan bir sıvıdır. Avlarını güçsüzleştirmek ve hareket kabiliyetlerini etkisiz hale getirmek için oluşturdukları zehri kullanan onlarca zehirli yılan çeşidi mevcuttur. Zehirler, protein, enzim ve diğer moleküler maddelerin bir birleşiminden oluşur.

Yılan Zehri Etkileri Nelerdir?

Yılan zehri içinde bulunan zehir, protein ve enzim gibi gözeler hücreleri tahrip etmeye, sinir uyarılarına ya da ikisini birden ziyan vermeye çalışır. Yılanlar zehirlerini özenli kullanır, avını hareketsiz hale getirmek veya ona saldıran kişilere karşı kendisini savunmak için yeterli düzeyde enjekte eder. Yılan zehri, canlıda felce, iç kanamaya hatta ölüme sebebiyet verecek düzeyde hücreleri ve dokuları tahrip eder. Zehrin işlevsellik kazanması için, kan akışına karışması gerekir.

Panzehir Nedir?

Panzehir en basit tabirle, bir zehrin veya virüsün etkisini ortadan kaldıran, azaltan ya da söz konusu etkinin tam zıttı etki yapan gözelere verilen addır. Kökeni Farsça pad zahr kelimesinden gelir. Panzehirin diğer bir ismi olan ve tıp dilinde kullanılan adı antidot'tur kökeni Yunancadır.

Yılan Panzehiri Nasıl Elde Edilir?

Panzehirler, zehrin molekül yapısı öğrenildiğinde zehir ile birleşime girecek bileşiklerin yapay olarak üretimi ile oluşturulur. Faal kömürün panzehir olarak kullanımı buna yüzeysel bir örnektir. Zehrin yapısı çok karmaşık ise zehre karşı bağışıklığı bulanan hayvanlardan alınan serumla panzehir elde edilir.

Yılanlar için serumlu panzehir nasıl oluşur diye açıklar olursak güçlü bir hayvana; boğa, inek, eşek gibi önce yılan zehri verilir. Hayvanın kanı antikor oluşturmaya başladığında zehir dozu güçlendirilir. Yeterli seviye de antikor oluşturulduğunda hayvandan kan alınır. Alınan kan serum oluşturmak için kullanılır. En son işlem olarak da serumdaki antikorlar saflaştırarak panzehir oluşturma işlemi son bulur.

Yılanlar Zehirlerini Hangi Yolla Enjekte Eder?

Birçok zehirli yılan, avlarına dişleriyle zehri enjekte eder. Dişleri sayesinde dokuyu parçalar ve zehrin yaraya akmasını kolaylaştırır. Bazı zehirli yılanlar ise zehri tükürerek avına ulaştırır. Zehirli yılanlar kendi zehirlerinden etkilenmezler.

Alıntı
Gönderildi : 02/09/2020 9:00 pm

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş: