fbpx

Forum
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

İzmir’de Nerelerde Kamp Yapılır?  

  RSS
Serkan Sezer
(@serkan)
Onurlu Üye Admin

Şüphesiz İzmir Türkiye’nin en güzel şehirlerinden bir tanesi ancak kalabalık nüfusu ve şehir hayatının stresi, özellikle yaz aylarında çok can sıkıcı olabiliyor. Bu sebepten hafta sonu dahi olsa insanlar kafa dinleyecekleri sessiz sakin yerlerde kafa dinleyebilmek için kamp alanları arıyor. İzmir’de kamp yapılacak yerler hakkında bilmeniz gereken her şeyi detaylarıyla ele alacağız. Bu sayede gideceğiniz yer hakkında önceden fikir sahibi olabilir ve buna göre bir seçim yapabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi İzmir’de de doğal ve ücretli alanlar olmak üzere iki farklı seçeneği değerlendirerek kamp yapabilirsiniz. Kendi imkanlarınızla kuracağınız kamplar maddi yönden daha ucuz olacaktır ancak güvenlik ve hijyen gibi durumları da göz önünde bulundurmalısınız. Ancak gene de karar size ait. Peki İzmir’de nerelerde kamp yapılır?

İzmir Foça: İzmir’in merkeze en uzak sahil kesimlerinden birisi İzmir Foça. Burası sık çam ormanlarıyla ve bölgeye özgü karakteristik toprak yapısıyla meşhur bir alan. Her yıl yüzbinlerce kamp sever, buradaki doğal ve ücretli kamp alanlarına akın etmekte. Gündüz alabildiğince hareketli olan bölgenin ormanları geceleri ıssız ve serin olmakta. Ayrıca ateş yakmak kuru ormanlık alan için bir tehlike oluşturabilir. Fakat nispeten daha rahat edebileceğiniz bir kamp yapmayı düşünüyorsanız Acar Kamping ve İngiliz Burnu gibi özel kamp alanlarında ücreti mukabilinde kalabilirsiniz.

Acar Kamping: Çadırlı kamp ücreti günlük kişi başı 30 TL’dir. İçerisinde kafe, sıcak su ve Wi-Fi bulabileceğiniz tesiste deniz suyu yüzülebilecek kıvamda. WC, duş gibi ihtiyaçlarınızın yanında kafe restoran gibi ek hizmetler almak isteyen kişiler için 24 saat hizmet vermekte olan çalışanları mevcut.

İngiliz Burnu: Burası da Acar Kamping gibi denize girebilmenize olanak tanıyan bir tesis ancak Wi-Fi internet hizmeti yok. Bunun dışında temel ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz WC, duş ve temiz su bulabilirsiniz. Geceleri bu bölge fazlasıyla ıssızdır. Günlük kamp ücreti kişi başı 30 TL.

Demircili Urla: Burası denize sıfır bir konumda sosyal bir ortam ile kamp yapabileceğiniz ortam sunan ücretli bir kamp alanı. İçerisinde hizmet veren restoranda, deniz kenarında bir şezlong üzerinde keyif yaparken içeceğinizi yudumlayabilir ve masmavi denizin tadını çıkarabilirsiniz. Plaj yalnızca kampçılara özel ayrılmış bir alan olduğundan rahatça hareket edebilirsiniz.

Alaçatı: İzmir’in en güzel beldelerinden birisi olan Alaçatı’da hem gündüz esintisinin keyfini yaşayabilir hem de sığ sularda ailenizle beraber gönül rahatlığıyla yüzebilirsiniz. Bölgenin sahil kesimleri kayalık olmakla birlikte iç kesimlerinde bolca ağaç ve gölgelik alan bulabilirsiniz. Burada kamp yapmadan önce çadırınızı kuracağınız yere dikkat etmelisiniz. Zira zemin sert ve zorlayıcı olabilir.

Kemalpaşa: Kemalpaşa iğne yapraklı çam ağaçları ile dolu, el değmemiş bir ortamdır. Burada ilkbahar ayları haricinde yılın her günü kamp yapabilirsiniz. Özellikle yazın kavurucu güneşinden sizi koruyan ağaç gölgeleri arasında hamak kurabilir ve bölgede yer alan tatlı su kenarlarında keyif yapabilirsiniz.

Dereköy Kemalpaşa: Burası İzmir’in en çok tercih edilen ücretli kamp alanlarından birisi. Herhangi bir aracınız olmasa dahi, sırt çantanızla ilçe merkezinden yürüyerek ulaşabileceğiniz kam alanı güvenli olmakla beraber kamp ateşi gibi olanaklar da sağlamakta. Eğer ateşte bir şeyler pişirmeyi seviyorsanız mangal alanları işinizi görecektir. Bölgede temel ihtiyacınızı giderebileceğiniz temiz su ve WC gibi imkânlar da mevcut.

Dikili: Bu alanda birçok ücretli kamp alanı olmakla birlikte, kendi imkanlarınızla çadırınızı kurabileceğiniz ormanlık alanlar ve sahilleriyle de göze çarpmakta. Zemin itibariyle uygun bir kamp alanı seçmekte zorlanabilirsiniz ancak sonuç itibariyle güzel bir kamp yapmak için ideal ortamı bulabilirsiniz.

Kalemlik Orman Kamp: İzmir’in Kalemlik orman bölgesinde yer alan ve 22 hektarlık bir arazide yer alan tesisin içerisinde 500’e kadar çadır sığabilmekte. Ziyaretçilerinin denize sıfır bir konumda rüya gibi kamp yapabilecekleri alanda bungalov ev kiralayabilme imkânı da var. İçerisinde WC, temiz su, duş, restoran, plaj ve masa gibi olanakların yer aldığı tesise yaya giriş 11 TL, araçla 28 TL.

Karagöl Tabiat Parkı Kamp Alanı: İzmir’in denize uzak kamp alanlarından birisi olmasına rağmen bunu olumsuz bir şekilde değerlendirmemeniz gereken bir tesis. Kara çam ormanlarının gölgelediği çadır alanlarında restoran, çocuk parkı, WC, temiz su ve mangal alanı gibi hizmetler bekliyor. Çadır alanına giriş fiyatı kişi başı günlük 22 TL.

Sazlıca Plajı: Burası sessiz ve sakin olduğu kadar ilgi çekici bir de plaja sahip. Dilerseniz kendi çadırınızı da kurma olanaklarınız da var. Denize sıfır dalga seslerinde uyuma fikrine açıksanız burası sizin için harika bir seçim olacaktır. WC, Duş, temiz su gibi ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz tesiste günlük konaklama ücreti 50 TL.

Nazarköy Kamp Alanı: Burası bir tesis değil, doğal bir kamp alanı. Bu yüzden gitmeden önce tedbir almanız da fayda var. Bölgede ateş yakmak riskli olabileceğinden küçük bir ocak götürmeniz tavsiye edilir.

Nuri’nin Yeri (Urla): Huzurlu ve sessiz bir tesiste denize sıfır kamp tatili yapmak isteyecek çocuklu ailelerin de tercih edebileceği güzel bir kamp alanı. İçerisinde mutfak, duş, piknik alanı gibi pek çok olanağı da barındıran alanda çadır kiralayabilme imkânlarınız da var.

 

 

 

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/10/2020 11:09 pm

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 9 Ortalama: 4.3]