fbpx

Forum
Güvenilir Kamp Yeri...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Güvenilir Kamp Yeri Tavsiyeleri  

  RSS
deniz
(@deniz)
Yeni Üye Registered

Kamp yapmak ne kadar eğlenceli ve hoş da olsa, dikkat etmeniz gereken hususların başında güvenlik gelir. Güvenlik tedbirleri almadığımız takdirde güzel bir kamp hayali kötü bir deneyimle sonuçlanabilir. Bunun için kampa gitmeden önce gideceğiniz yer hakkında bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Ayrıca biraz oturup düşündüğümüzde, güvenli olmayan yerlerde kamp yaparken anın tadını çıkarmak yerine sürekli tetikte olmak bulunduğunuz ortamda keyif almanızdan ziyade işkence çekmenize sebep olur. Bu yüzden sizlere güvenilir kamp yeri tavsiyeleri vererek bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız. Ancak öncesinde güvenilir kamp yerleri neye göre değişir kısa bir detay vermekte fayda var.

  • Coğrafi şartlar: Kamp yapacağınız alanların coğrafi şartları da tehlikeleri beraberinde getirir. Bunun kampa çıktığınız bölgeyle doğrudan ilişkisi vardır. Kısaca bahsetmek gerekirse, kış aylarında yüksek rakımlı bölgelerde sis, kar ve tipi durumlara bağlı olarak yönünüzü kaybetme ve geri dönememe, buna bağlı hipodermi gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durum sadece kış ayları için değil, yılın 4 mevsimi için geçerlidir. Örneğin ilkbahar aylarında yaptığınız kamplarda yoğun yağışa bağlı olarak toprak kayması ve erozyon gibi durumlarla karşılaşılabiliriz. Bu yüzden, kamp yapmadan önce çadır kuracağınız yerin coğrafi şartlarını göz ardı etmeyin.
  • Beşerî şartlar: Ne yazık ki insan unsurlarına bağlı tehlikeler bazen en kötüsü olabilir. Bu sebepten ötürü, tekin olmayan ve güvensiz bölgelerde kamp yapmak tehlikeli olabilir. Bu tip durumlar özellikle cinsiyet unsurlarına bağlı olarak meydana gelebilir. Bunu hırsızlık ve gasp gibi sebepler takip eder. Kampa gitmeden önce bulunduğunuz yer hakkında en az bir kişi bilgilendirmek sizin yararınıza olacaktır. Size tavsiyemiz, genel olarak bilgi sahibi olmadığınız tekinsiz yerlerde kamp yapmaktan kaçınmanız olacaktır.
  • Tabiat şartları: Tabiat şartları kampçıları en çok zorlayan unsurlardan birisidir. Bu tehlikeyi küçük tedbirler sayesinde aşabilirsiniz. Örneğin yaban hayatının yoğun olduğu bölgelerde yüksek desibelli ses cihazları bir koruma sağlar. Domuz kovucu fenerler ve meşaleler de bu tedbirler arasında sayılabilir. Bu tehlikeler arasında sıralayabileceğimiz diğer şeyler de zehirlenmektir. Gerek bölgede yer alan bitkiler gerekse akrep ve yılan gibi hayvanlar. Bu tehlikeler için kamp kurmadan önce tedbir almakta fayda var.

Tüm bu ve bu gibi faktörlerden ötürü güvenilir kamp yerleri seçmeniz sağlığınız açısından büyük bir önem teşkil ediyor. Ancak bazı kamp alanları bu tip unsurlardan uzak olduğu için sıkça tercih sebebi olmuştur. İşte sizin için bazı güvenilir kamp yeri tavsiyeleri:

Antalya-Kaş: Antalya’nın kaş bölgesi hem doğa hem de insan şartları açısından kamp yapmanın en güvenli olduğu yerler arasında ilk sırada yer alıyor. Bu bölgede ister deniz kıyısında isterseniz de ormanlık alanlarda ücretli ve ücretsiz olarak kamp yapabilirsiniz. Bu bölgede yaptığınız kamplarda sizi bekleyen en büyük tehlike güneş olacaktır.

Antalya-Kemer: Antalya’nın bir başka doğal güzellikleriyle dolu bölgesi olan Kemer’de birçok otelin yanı sıra sessiz sakin bir şekilde kamp yapabilmenize olanak sağlayan bölge mevcut. Bu yörenin iç kısımlarında dere kenarı ve akarsular olduğu gibi denize nazır manzaralı bir kamp yapabilmeniz de mümkün.

Muğla-Marmaris: Türkiye’nin doğal güzellikler ve turistik açından en zengin ilk üç ilinden birisi olan Muğla tam bir kamp cenneti. İrili ufaklı onlarca kamp alanının bulunduğu bölgede her bütçeye uygun paralı kamp alanları olduğu gibi ücretsiz kamping alanları da mevcut.

Muğla-Datça: Muğla’nın cennetten çıkma bir başka bölgesi olan Datça eşsiz sahillerinin yanı sıra yemyeşil bitki örtüsü ile dünyanın her yerinden gelen turistler için ilgi odağı oluyor. Dilerseniz sırt çantanızla yola koyulup güzel bir kamp alanında keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

İzmir-Çeşme: İzmir’in Çeşme ilçesi tatil beldeleri ve lüks otellerle meşhur bir yerdir. Ancak bu bölgenin iç kısımlarında sessiz sakin kamp alanları da mevcut. İster içinde her türlü imkânı bulabileceğiniz sahile yürüme mesafesinde yer alan kamp alanlarında isterseniz de iç kısımlarda insanlardan uzak kesimlerde kamp yapabilirsiniz.

İzmir-Foça: Dalgalı denizi ve rüzgârlı havasıyla meşhur Foça kampçılar için bir cennet niteliği taşıyor. Bu alanda bulabileceğiniz en az 3 büyük kamp alanı var. Korunaklı bir bölgede kamp yapmak isteyenler için ideal bir seçim olarak göze çarpıyor.

Yalova-Çınarcık: Konumu itibariyle Marmara bölgesinde kalabalıktan kaçmak ve güvenli bir kamp alanı arayanlar için harika bir konumda yer alıyor. Yılın yaz aylarında yüzlerce çeşitli ağaçlarla yeşillenen bölgede yürüyüş yolları ve akarsular cazibe noktası oluşturuyor.

Bursa-Kestel: Bursa’nın merkez ilçelerinden birisi olan Kestel, Uludağ eteklerine kadar onlarca köyü var. Bu köylerin üst kısımları irili ufaklı buzul gölleri ve yeşil ovaları mevcut. Ancak bu alanlar için belirtmemiz gereken bir husus var. Yalnızca yaz aylarında güvenli kamp yapabilmek mümkün. Kış aylarında doğa şartları çok çetin ve yaban hayatı zorlayıcı olabilir.

Bursa-Mudanya: Bursa’nın sahil kasabalarından birisi olan Mudanya görülmeye değer güzellikte. Bu bölgede kamp yapmak isteyenleri bekleyecek tehlikeler minimum düzeyde ve kesinlikle güvenli sayılır. Gene de dilerseniz tam kapasiteli korunaklı ve ücretli kamp alanları da bulabilirsiniz.

Çanakkale-Bozcaada: Çanakkale’nin en çok ziyaretçi alan bölgesinden birisi olan Bozcaada, yaz ve kış aylarında güvenilir kamp alanlarından. Ancak denizi yılın büyük bölümü rüzgâr alması sebebiyle fazlasıyla dalgalı sayılır.

Çanakkale-Eceabat: Çanakkale’nin bir başka ilçesi olan Eceabat’ta ücretli kamp yapabileceğiniz birkaç kamp alanı yer almakta. Bu kamp alanlarının tamamı güvenlik konusunda sorunsuzdur.

Balıkesir-Ayvacık: Türkiye’nin en meşhur tatil yöresinden biri olan Ayvacık’ta deniz ve ormanın buluştuğu el değmemiş alanlarda kamp yapabilmenize imkân sağlayan bölgeler yer almakta.

Bolu-Yedigöller: Kış aylarını saymazsak milli park içerisinde kamp yapmak güvenli. Ancak ateş yakma konusunda katı tedbirler var.

Tunceli-Munzur Vadisi Milli Parkı: Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olmakla birlikte çok çeşitli hayvan ve bitki örtüsüne ev sahipliği yapmakta olan bölgenin izin verilen alanlarında kamp yapabilirsiniz.

Nevşehir-Kapadokya: Turizm açısından yılın 365 günü hareketli geçen bölgede birçok ücretli kamp alanı var. Bunun dışında vadilerde nispeten güvenli kamp alanlarında güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Kırklareli-Londoz Ormanları: Koruma altına alınmış bir alanı olan Londoz Ormanlarında, doğaya saygı duyma ve kurallara uyma koşuluyla güvenli bir tatil yapabilmeniz mümkün.

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/10/2020 11:44 am

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 9 Ortalama: 4.3]