fbpx

Forum
Kamp Alanlarına HES...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Kamp Alanlarına HES Kodu Zorunlu Hale Geldi  

  RSS
Serkan Sezer
(@serkan)
Onurlu Üye Admin
pexels lukas 1309584

Bugün İçişleri Bakanlığı tarafından şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulanması ve konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu konularında iki adet genelge yayınlandı. Genelgelerde COVID-19 pandemisi ile mücadelede tanı konulmuş veya tanı konulmuş kişilerle yakın temaslı olan kişilerin izole edilebilmeleri için Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasının kullanılmakta olduğu belirtilerek ek önlemler alındığı açıklandı. Artık kamp alanlarında konaklamak için de HES kodu sorgulaması ve uygunluğu şartı aranacak. 

İsterseniz ilgili genelgelerin getirdiği gerekliliklere göz atalım. 

Toplu ulaşımı ilgilendiren genelgeye göre alınacak ek önlemler;

  1. Belediye veya diğer kuruluşlar tarafından yürütülen şehir içi toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde HES kodu entegrasyonu sağlanacak. Durumu seyahate müsait olmayan bireyler toplu taşıma araçlarını kullanamayacak. 
  2. Toplu taşıma kartları kişiye özgü olmayan belediyeler kartların kişiye özgü olmasını sağlayacak. 
  3. Covid-19 tanısı alan veya yakın teması bulunanlara ait kişisel ulaşım kartı otomatik şekilde askıya alınacak. 
  4. HES uygulaması nedeni ile (hasta veya izolasyon) seyahat etme engeli bulunan kişilere ait kartlar kullanılır ise cezai yaptırım uygulanması için bu bilgi kaymakamlık ve valilik ile paylaşılacak. 

Konaklama tesislerini ilgilendiren genelgeye göre alınacak ek önlemler;

  1. Özel / kamu veya turizm işletme belgesi olup olmadığına bakılmaksızın bütün konaklama tesislerinde (otel, pansiyon, misafirhane, kamp alanları vb) konaklamak isteyen kişilerin HES kodu sorgulanması zorunlu olacak, sorgulama sonrasında risk bulunmayan konuklar kabul edilebilecek. 
  2. Konaklama tesislerinde ilgili kanunlar gereği kolluk kuvvetleri ile paylaşılan müşteri bilgileri Sağlık Bakanlığı verileri ile entegre edilerek sorgulanacak. 
  3. Konaklama tesisinde bulunan müşterilerden Covid 19 tanısı alan olursa Sağlık Bakanlığı rehberlerine uygun işlemler yürütülecek. 
  4. HES kodu sorgulaması yapmayan, sorgulama sonrasında konaklaması uygun olmayan müşteriyi kabul eden ya da gerekli bilgileri kamu kurumları ile paylaşmayan tesisler 10 gün süre ile faaliyetlerinden men edilecek. 

 

 
CevapAlıntı
Gönderildi : 30/09/2020 11:33 pm
Konu Etiketleri
Semih
 Semih
(@Semih)
Misafir

Kamp alanlarında HES kodunun zorunlu olması çok mantıklı olmuş. Çünkü kampa ilgi, alaka arttı , bu alanlarda insan yoğunluğu fazlalaştı.bence HES kodu yerinde bir uygulama olmuş.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/10/2020 11:12 am

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 9 Ortalama: 4.3]