fbpx

Forum
Kamp Yapacakların B...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Kamp Yapacakların Bilmesi Gerekenler  

  RSS
Serkan Sezer
(@serkan)
Onurlu Üye Admin
group tourists 10069 4762

Günümüzde kamp yapmak, en çok tercih edilen doğa aktivitelerinin başında gelmektedir. Özellikle yaz aylarında tercih edilse de bahar ve kış aylarında da farklı bir havası vardır kampçılığın. Ayrıca diğer kampçıların sık tercih ettiği yerlerde kamp yapmak, yeni arkadaşlar edinmek ve sosyalleşmenin en hızlı yollarından birisidir. İlk defa kamp yapacak kişilerin birçok tedirginlikleri olabilir. Bunların başında vahşi hayvan korkusu, haşere korkusu ve ev konforundan uzak kalmanın çekingenlikleri olabilir. Ancak bu çocuklarınızın olduğu gibi, sizin de sosyal yönden kendinizi geliştirmenize ve özgüven kazanmanızda etkili bir rol olacaktır.

couple with tent sitting bonfire 10069 4814

İlk Defa Kamp Yapacaklarının Bilmesi Gerekenler

İlk defa kamp yapacakların bilmesi gerekenler arasında pek çok soru mevcut. Öncelikle nereye gitmek istediğinize iyi karar verin. Eğer kamp yapmak istediğiniz yer hakkında bir şey bilmiyorsanız, öncesinde bir keşif yapabilir veya internette araştırma yapabilirsiniz. Gideceğiniz yerin kaç kişi olacağınız ve ne kadar kalacağınız gibi faktörlerini göz önünde bulundurarak seçmelisiniz. Ayrıca mevsim şartlarına göre açık alan veya ağaçlık alan gibi pek çok farklı değişken hususu da atlamamalısınız. Gideceğiniz yere istinaden ne kadar suya ihtiyacınız olacağınızı kestirebilmeniz mümkündür. Temiz bir akarsu yakınlarındaki kamp alanlarında el yüz ve meyve sebze yıkamak için ekstra su ihtiyacınıza gerek kalmayabilir. Bunun dışında ilk defa kamp yapacakların bilmesi gerekenleri sizin için sıraladık:

Kamp araç ve gereçlerinizi tanıyın: Daha önce görmediğiniz veya kullanmadığınız ekipmanlar yerine, daha kullanışlı kamp ekipmanlarını tercih edin. Eğer ateş yakma konusunda beceriksiz olduğunuzu düşünüyorsanız, küçük kamp tüplerini tercih edebilirsiniz.

Kamp çadırı: Kamp çadırını gelişi güzel yakmaktan kaçınmalısınız. İhtiyaç duyacağınızdan daha büyük bir ateş yapmak daha fazla çalı çırpı toplamanıza sebep olabileceği gibi, söndürmesi zor olabilir. Kamp ateşi yakacağınız alanın etrafını taşlarla çevrelemelisiniz. Eğer çevrenizde taş yoksa, toprağı kazmak da fayda sağlayacaktır. Ayrıca kamp alanını terk etmeden önce ateşin söndüğünden emin olmak için toprak ve su dökmeyi ihmal etmeyin.

Çadır boyutları: Piyasada 4 kişilik şeklinde satılan çadırlara 4 kişinin sığacağı yanılgısına kapılmayın. Bu yüzden işinizi şansa bırakmayın ve her faktörü göz önünde bulundurun. Ayrıca boyunuz çok uzunsa, çadırınızın kaç cm olduğunu da bilmelisiniz.

Çöp poşeti: Kamp alanlarındaki en büyük sorunlardan birisi, sorumsuz kampçıların bıraktığı çöplerdir. Bu kimi zaman acemilik veya vurdum duymazlıktan öte de gelebilir. Bu yüzden kamp yapacağınız yere giderken çöp poşeti almayı ihmal etmeyin.

WC: Tuvalet bazı insanlar için gerçekten büyük bir olabilir. Bu yüzden kampa gitmeden önce aklınızda bulundurmanız gereken şey, her yere tuvaletini yapamayan tiplerdenseniz, yanınızda getireceğiniz küçük bir keserle kendinize uygun bir alan yaratabilirsiniz. Eğer toplu şekilde kamp yapmaya gidiyorsanız, tuvalet alanlarını önceden belirlemeniz, hijyen açısından çok önemlidir.

Duş: Eğer vahşi doğanın kalbine kamp yapmaya gidiyorsanız, tabi ki duş alabilme imkânınız olmayabilir. Bu yüzden gideceğiniz yerin yakınlarında su kaynakları olması sizin için bir avantaj olabilir. Ancak gene de çok uzun kalmayacaksanız bunu bir sorun haline getirmenize gerek yok.

Haşereler: İlk defa kampa gideceklerin en çok göz ardı ettiği konuların başında bu gelmekte. Özellikle sivrisinekler sandığınızdan çok daha fazla can sıkıcı olabilir. Çadırınıza sıktığınız sinek ilaçlarının hiçbir faydası olmaz. Bu yüzden vücuda sürülebilen sinek kovucular taşımanız da çok önemlidir.

kamp ateşi

Detayları Atlamayın: Çadırdan çıkarken her an ayakkabı giymek zorunda olmanız sandığınızdan daha can sıkıcı olabilir. Bunun için yanınızda getireceğiniz bir çift terlik hayat kurtaran bir detay olacaktır. Ayrıca her türlü kötü senaryoya hazırlıklı olmanız gerektiğinden, bir gece kalacak olsanız dahi her kıyafetten ve çoraptan en az bir adet yedeğini getirmeniz de önemlidir. Eğer müziksiz kalamam diyenlerdenseniz, telefon yerine bir radyo getirirseniz şarjınızın çabuk bitmesinin de önüne geçebilirsiniz. Ayrıca ihtiyacınız olsa da olmasa da bir adet havlu getirmeniz iyi olacaktır.

Çantanız arasında detaylara boğulmamak için belli eşyaları belli çantaların içine koyabilir veya hepsini etiketleyebilirsiniz. Ayrıca kalabalık bir grupla gidiyorsanız, eşyalarınızın karışmaması için de etkili olacaktır. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/10/2020 8:46 pm

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 9 Ortalama: 4.3]