fbpx

Forum
Nerelerde Kamp Yapm...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Nerelerde Kamp Yapmak Yasak  

  RSS
Serkan Sezer
(@serkan)
Onurlu Üye Admin

Ucu açık olmakla birlikte yeni çıkarılan yasaya göre (madde 76) devlet ormanlarında ve bölgenin orman idaresince belirlenmiş konaklama yerlerinin dışında gecelemek (kamp yapmak) ve ormanların izin verilen bölgeleri dışında ateş yapmak, yakılan ateşi söndürmeden terk etmek yasaktır ibaresi yer almakta. Bu yasa geniş bir tanımı da içerisinde barındığından, geniş bir arazideki birkaç ağaç bile orman tanımına girebilmekte ve kamp yapmanın yasak olduğu alanlar arasında kabul edilebilmekte.

Kısacası, kamp yapmadan önce gittiğiniz bölgenin orman idaresine başvurmak ve konu hakkında bilgi almak veya izin almak mümkün. Gene geçtiğimiz yıllarda çıkartılan bir yasaya göre Karadeniz’in devlet ormanlarını kapsayan sahil kesimlerinde kamp yapmak yasaktır.

 • Antalya Kaplıca:
 • Karadeniz kıyıları:
 • Turistik Bölgelerde
 • Milli Parkların Doğal Alanlarında
 • Nesli Tükenmekte Olan Hayvanların Üreme ve Yaşama Alanlarında
 • Yangın Tehlikesinin Bulunduğu Ormanlık Alanlarda
 • Koruma Altına Alınan Sit Alanlarında
 • Çığ Tehlikesi Bulunan Alanlarda
 • Vahşi Hayvan Saldırısı Riski Olan Alanlarda
 • Özel Araziler

Kamp Yapmak Neden Yasaktır?

Kamp yapmanın yasak olduğu belirtilen bölgelerdeki en büyük etken doğayı ve burada yaşayan hayvanları koruma altına almaktır. Ancak gene de bunun en büyük suçluları ne yazık ki bazı kampçılar. Bulunduğu yere saygısı olmayan veya kamp alanını terk etmeden önce yaktığı ateşi söndürmeyen kampçılar felaketlere sebep olabilmekte. Kamp yapmak neden yasak maddeler şeklinde bakacak olursak:

Doğal Yaşamı Koruma: Türkiye’nin binlerce hektar tabiat ormanı ve milli parkı bulunmakta. Bu milli parklar yasalar ve bölge orman müdürlükleri tarafından koruma altına alınmıştır. Tamamen insan unsurlarından uzak ve kendine ait ekosistemi olan bu alanlarda kamp yapmak bir yana dursun giriş yapmak dahi yasaktır.

Nesli Tükenme Tehlikesinde Olan Hayvanların Üreme Alanları: Ülkemizde Caretta Careatta ve kel aynak gibi dünya üzerinde yalnızca Türkiye’de yaşayan ve koruma altına alınmış nesli tükenmekte olan hayvanlar mevcut. Bu hayvanların neslini korumak ve doğal yaşamlarına zarar vermemek için bazı alanlarda kamp yapmak kesinlikle yasaktır.

Tabiat Şartları: Türkiye’nin bazı bölgeleri çok sert mevsimsel değişiklikler yaşayabilmekte. Bunların başında sis, kart fırtınası, toprak kayması ve deniz yükselmesi gibi tabiat olayları yer almakta. Bu alanlarda kamp yapmak, gecelemek veya konaklamak yasaktır.

Vahşi Yaşam Unsurları: Gene mevsim şartlarına göre değişkenlik gösteren vahşi yaşam unsurları, kamp için tehlikeli alanlar oluşturabilmekte. Bunların başında ayı, domuz ve kurt saldırısı gibi yüksek rakımlarda yer alan bölgeler dahil edilebilir. Bu sebeplere bağlı olarak vahşi hayvanların yaşadığı bölgelerde kamp yapmadan önce, bölgede bulunan orman işletmeciliğine danışmanız kritik öneme sahiptir.

Güvenlik tedbirleri: Sınır bölgeleri ve havalimanı yakınlarını kapsayan hazine arazilerinde kamp yapmak ve konaklamak, güvenlik tedbirleri gereğince yasaklanmıştır.

Kampçıları İlgilendiren Yasaklar Nelerdir?

Kamp yapmaya izniniz olsa dahi kampçıları ilgilendiren ve uyması gereken birtakım kurallar vardır. Peki kampçıları ilgilendiren yasaklar nelerdir?

 • Kamp ateşini söndürmeden gitmek
 • Kamp alanını pis bırakmak
 • Belirlenen alanlar dışında ateş yakmak
 • Diki fidanlara zarar vermek, sökmek veya kesmek
 • Orman tohumlarına zarar vermek, toplamak ve götürmek
 • Doğal bitki örtüsüne zarar vermek
 • Ormanlık alanların içinde ve dışında bulunan akarsularda dinamit ve zehir kullanma suretiyle avlanmak
 • Ormanlık alandan toprak almak ve çıkarmak

Yasaktır!

Bu kurallar kanunlarla belirlenmiş olup uyulmadığı takdirde 5 yıla kadar cezai yaptırımları vardır. Belirlenen tüm kuralların başlıca amaçları ormanları ve tabiatı korumak ve gelecek nesillere bulduğumuz gibi bırakmayı amaçlamaktadır. Ne yazık ki ülkemizde bu kurallara uymayan kişiler yüzünden her yıl binlerce ağaç ve hayvan zarar görebilmekte. Hala nesli tükenmekte olan hayvanları avlayan, kişi başına belirlenen av sayısını çiğneyen, kamp alanını temizlemeden giden kampçılar, göl ve göletleri kirleten ve doğaya saygısız kişiler tabiata zarar vermeye devam ediyor. Bu ve bu gibi durumların önüne bilinçlenerek geçebilmek mümkün. Ülkemizde bu konuya dikkat çeken pek fazla kişi olmaması da durumun çözülmemesinde etkili bir rol oynuyor.

 

Kamp Yasaklarına Nasıl Bir Çözüm Getirilir?

Halka açık doğal koylarda, araç üstü çadırlarda, düz ve ağaçsız alanlarda ve milli parkların belirli alanlarında kamp yapabilirsiniz. İşinizi sağlama almak adına ilgili bölge hakkında detaylı bilgi almak için Jandarma Komutanlığına başvurabilir veya Orman Bölge Müdürlüğüne müracaat ederek izin alabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/10/2020 10:56 pm

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 9 Ortalama: 4.3]