fbpx

Forum
Yağmurlu Havalarda ...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Yağmurlu Havalarda Kamp Yapmak  

  RSS
Serkan Sezer
(@serkan)
Onurlu Üye Admin
yağmurlu hava kamp

Kamp yapmayı birçok insan zor bir uğraş olarak görüp ilgisi dışında tutmaktadır. Çadırda nasıl uyurum Nasıl rahat ederim? Hava soğuk olursa üşür müyüm? Yağmur yağarsa ne yaparım? gibi sorular ile kendisini uzaklaştırmaktadır. Gelin beraber "yağmurlu havalarda nasıl kamp yapmalıyız?" beraber öğrenelim.

Yağmurlu havalarda kamp yapacaksak öncelikle çadırımızın buna uygun olması ya da biz kamp sever arkadaşların çadırımızı yağmurlu havalara uyumlu hale getirmemiz gerekir. Yağışlı günlerde çadırın içerisinde oturup yağmurun sesi ile uyumak terapi gibi gelebilir. Tabii ki çadırınızın içerisine su gelmediği sürece bu durumdan keyif alabilirsiniz. Yağış kısa süreli olduğunda pek bir şey yapmanıza gerek kalmadan kampınıza devam edebilirsiniz. Ama uzun süren yağışlarda çadırınızın içerisini kuru tutmanız önem gerektirir. Çünkü çadırınızın içerisinde eşyalarınız varsa şişme çadır yatağınız ıslanıp sizi kötü durumlara sokabilir. Çadırımızın altına koyacağımız çadır altlığı bu iş için harika bir seçenektir. Bu sayede topraktaki ufak taşların ve otların çadır içerisinde hissedilmesine engel olur. Hem de çadır kenarından akan suyun çadırın altına birikmesini engeller. Çadır altlığının boyutu çadırınızın boyutu kadar olmasına dikkat edin. Daha büyük ya da daha küçük bir çadır altlığı kullanırsanız bu faydadan çok zarara dönecektir. Yağmur yağdığında su akıntı şeklinde akıp yol oluşturabilir. Çadırımızı eğimli bir bölgeye kurduysak su yoluna denk gelirse çadırın altına su birikebilir. Yağmur yağarken ara ara dışarıya çıkıp bu durumu kontrol etmek gerekir. Çadırın altına su birikmesi pek hoşumuza gitmez çünkü.

Peki çadırımız su geçiren bir çadırsa ne yapabiliriz?

Bu durum ile yıllar önce karşılaşmıştım. Sevgilim ile beraber kampa gittiğimizde çadırımız yağmurlu havalar için uygun değildi. Kampı yarım bırakıp eve dönmektense, durmayı tercih ettik. Ben de kolaylıkla bulabileceğiniz bir malzeme ile bu sorunu çözdüm. Herhangi bir hırdavatçı dükkânına gidip naylon temin edebilirsiniz. Çadırın üzerini komple bu naylon ile kapladım. Kenarlarına rüzgardan dolayı uçmasın diye taşlar ekledim. Bu sayede hem yağmur çadırın dışındaki naylona gelip çadırın içi kuru kalıyor. Hem de rüzgâr geçirmediği için çadırın içerisi normalden daha sıcak ve uygun oluyor. Eğer uygun bir çadırınız yoksa bu şekilde basit çözümler ile yağışlı günlerde bile çadırda kamp yapıp keyfinize bakabilirsiniz. Yağışlı günlerde toprak bir alana kamp yaparsanız çamurun derdini çekmek zorunda kalırsınız. Ayağınızı çadırdan dışarıya attığınızda çamurlu bir alan görmek hoş olmaz. Bunun için uygun alanlara varsa kamp alanlarına çadır kurmanızı tavsiye ederim.

Kampta Yıldırım Düşerse

yıldırım

Ağaçlık bir alanda kamp kurduysanız yağmur sırasında çadırda durmanızı pek tavsiye etmezler. Bunun sebebi çadırı yere sabitlemek için kullanılan metal çubuklardır. Ağaç gibi yüksek nesneler yıldırımı çekebilir ayrıca bu çubuklar toprağa sabitlendiği için olası bir yıldırım düşmesinde elektriği doğrudan topraktan alıp çadırın içerisine iletebilir. Bu tabii ki çok düşük bir ihtimaldir ama yine de söylemekte fayda var. Aklınızın bir ucunda bulunsun. Aracınız ile gittiyseniz yağmur bitene kadar aracınızda kalmanız daha güvenli olacaktır.

Heyelan ve Sel Bölgelerinde Kamp Yapmak

Arkadaşlar öncelikle ne olursa olsun ne yaparsak yapalım ilk önce kendi güvenliğimizden kendimiz sorumluyuz. Gördüğünüz her yeşil alana her ağaç altına kamp yapmak hem güvenli değil hem de mantıklı değildir. Kamp yapan ve bu işe gönlünü vermiş arkadaşlara zaten bunu anlatmam onlara komik gelecektir. Ama henüz kamp ve çadırda kalmaya heves eden arkadaşlar için şunları diyebilirim. Gittiğiniz bölge kamp alanı değilse ormanlık ve şehirden uzak bir alansa güvenli görmezseniz orada kamp kurmayın. Siz gece uyurken yağmurdan oluşacak hafif bir toprak kayması veya su akıntısı sizi hem telaşa düşürür hem de tüm kamp olayınızı bozar. Bunun için düşük ihtimal bile olsa bunlara önem vermenizde fayda var. Zaten birçok güvensiz bölgeyi tabela ile işaretlendiriyorlar bu işaretleri gördüğünüzde oraya çadırınızı atıp kamp yapmanız mantıklı değil zaten.

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/09/2020 11:09 pm
Furkan
 Furkan
(@Furkan)
Misafir

Çok güzel bir yazı olmuş, bir kamp ile ilgilenen birey olarak okurken çok hoşuma gitti. Ayrıca faydalı olabileceğini düşünüyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/09/2020 1:28 pm

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 9 Ortalama: 4.3]