fbpx

Forum

Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Artvin’de Gezilecek Yerler  

  RSS
Serkan Sezer
(@serkan)
Saygın Üye Admin

 

Artvin Nasıl Bir Yerdir?

Türkiye’nin en doğu kısımlarında yer alan Artvin, Doğu Karadeniz bölgesinin en uç kısmında yer alan ve Karadeniz’e kıyısı olan bir şehirdir. Engebeli bir alana sahip olan Artvin’in yüz ölçümü toplam 1141 km2 ve rakımı ise ortalama 345 m’dir. Artvin, Borçka’ya kadar olan kısımda Çoruh Vadisinin sol tarafında kalır. Borçka’dan sonraki kalan kısım ise Hopa ilçesine Cankurtaran geçidi ile bağlanmaktadır. Yıl boyunca yağış alan Artvin, Çoruh Nehri’nden dolayı kışın pek yağış almaz ve böylece ılıman bir iklime sahip olur.

Artvin’de Gezilecek 10 Yer

  1. Şavşat-Karagöl
IMG 5018a slider

Artvin’in Şavşat ilçesinde olan bu doğal güzellik merkezi, sık bir ormanın içerisinde yer almaktadır. Karagöl, yamaç arazilerden kopan toprak ve taş malzemelerin vadi önünde birikmesi ve yağmur sularının çanakta biriktirdiği su sonucunda oluşmuştur. Tam olarak Veliköy’ün yukarı kısımlarında bulunan bu gölün çevresinde birçok ahşap ev bulunmaktadır. Bu evler genellikle iki ya da üç katlı olup yakınındaki aşağı Koyunlu köyünden 1,5 saat yürüyüş mesafesinde bir Orta Çağ manastırı da bulunmaktadır. Karagöl çevresinde bulunan ormanlarda kamp yapılması da mümkündür. Kamp malzemeleri arasında sıcak tutan kıyafet ya da battaniye de bulunmalıdır. Çünkü bu çevre geceleri soğuk olmaktadır.

  1. Borçka-Karagöl
borcka karagol 1360x650

Şavşat’taki göl ile aynı isme sahip olup bu göl de Şavşat’taki gölün oluşumu ile aynı şekilde oluşmuştur. Artvin Merkez’e 57 km uzaklıkta olan bu doğal alan, çevresiyle beraber 5 hektarlık bir alana sahiptir. Buraya gitmek epey meşakkatli olsa da göreceklerinize değer. Bu alan Borçka Karagöl Milli Parkı içeresinde yer almakta olup bu alana 6 km’lik taşlık bir yol üzerinden gidilir. Burada aynen Şavşat/Karagöl’deki gibi sık ormanlar bulunmaktadır. Dilerseniz bu alanda kamp kurar dilerseniz de çevresinde kalan pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

  1. Mençuna Şelalesi
mençuna

Artvin’in Arvahi ilçesinde ve burada yer alan Kamilet Vadisi, içerisinde bulunan Mençuna Şelalesi Doğu Karadeniz’in en büyük şelalesi olup şelalenin yakınlarında Osmanlı mimarisine ait İkizköprü bulunmaktadır. Bahar aylarında şelalenin suyu şiddeti bir şekilde akmakta ve yaz aylarında suyun şiddeti bahar ayına göre daha az şiddetlidir. Şelalenin oluşturduğu gölette yüzebilir ve şelale kenarında bulunan yeşillik alanlarda piknik yapabilirsiniz. Burada yerleşim alanı bulmak pek mümkün değildir ve konaklamak isterseniz sadece tek bir konaklama olan Mençuna Konakları mevcuttur. Bu konaklar iki katlı olup sekiz bungolovdan oluşmaktadır. Burada konaklamaya vaktiniz yoksa Karadeniz’in meşhur yiyeceklerinden olan mıhlamayı deneyebilirsiniz.

  1. Atabarı Kayak Merkezi
atabarı

Kış turizminde önemli bir yere sahip olan bu kayak merkezi, şehir merkezine 17 km uzaklıktadır. Bu kayak merkezi bir adet lifte sahiptir ve kayak pistinin uzunluğu yaklaşık 800 m’dir. Bu kayak merkezinin yakınlarında restoran, kafeterya, soyunma odası ve otoparka sahip olan oteller de bulunmaktadır. Ayrıca hazırlıksız gittiyseniz kayak malzemeleri alacak mağazalar da bulunmaktadır.

  1. Hatilla Vadisi
hatilla vadisi

Çoruh Nehri’nin bir diğer bağlantı noktası olan bu vadi, şehir merkezine 15 km uzaklıkta olup Hatilla Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Burada birçok dere akmaktadır ve yeşillikleri sık olan bir bölgedir. Yeşil özelliklerinin yanı sıra botanik bitki çeşitliliğine sahip olan bu vadide çok farklı kayaç türleri de bulunmaktadır. Kayaç çeşitliliğinin bu denli fazla olmasının sebebi çok eskiden bu bölgede meydana gelen derinlik volkanizmalarıdır. Vadi derin vadi çeşidinde olup V tipi profile sahiptir. Yer altı suyu bakımından da zengin bir bölgedir. Burada piknik yapılabilir.

  1. Dolishane Kilisesi
dolishane kilisesi

Altıncı yüzyılda Bagratlı Kralı Sumbath tarafından inşa edilmiş olan bu kilise Hamamlı Köyü’nde bulunduğundan dolayı Hamamlı Kilise olarak da bilinmektedir. Bu kiliseye dışardan bakıldığında dikdörtgen bir plan gözlenmektedir. Bu kilisenin inşasında kullanılan malzeme ise kesme taştır. Geçen zamana bağlı olarak kilise duvarlarındaki figürler tahrir olmuştur; fakat kilisenin güney kesiminde melek figürü yerinde durmaktadır. Buraya giderseniz tarihe ışık tutan daha birçok ayrıntı da bulabilirsiniz.

  1. Artvin Kalesi
artvin kalesi

Diğer adı Livane Kalesi olan Artvin Kalesi Çoruh Nehri’nin üzerinde bulunan Artvin Köprüsü’nün karşısında bulunmaktadır. Şehrin en eski tarihi yapısı olan bu kaleyi Bagratlı Kralı Oşep 937 yılında yaptırmıştır. Osmanlı döneminde de kale restorasyon geçirmiştir. Kalenin sarnıç ve şapellerinde Gürcü dönemlerine ait kalıntılar bulunmaktadır. Kaleye çıkıp fotoğraf çektirmeniz de mümkün.

  1. Çoruh Nehri
oruh nehri

Çoruh Nehri kaynağını Bayburt’ta bulunan Pullur ve Sakızlı derelerinden alır. Bu iki derenin birleşmesi sonucu Çoruh Nehri meydana gelmiştir. Çoruh Nehri sularını Gürcistan üzerinden Karadeniz’e döker. Uzunluğu 432 km olup bu uzunluğun 20 km’si Gürcistan üzerinde bulunmaktadır. Özellikle nehir sporlarını seven yerli ve yabancı turistler için Çoruh Nehri Artvin’de gezilecek yerler arasında ilk sırada olmalıdır. Dünyada en hızlı akan nehirlerden birisi olan bu nehirde rafting, kano ve nehir kayağı gibi deniz sporları yapılabilir.

  1. Kemalpaşa Plajı
kemalpaşa plajı

2 km’lik kıyı uzunluğuna sahip Kemalpaşa Plajı da deniz turizmi sevenler için tercih edilecek yerler arasındadır. Hopa ilçesinde bulunan bu plajın yakınlarında konaklayabileceğiniz oteller de mevcuttur.

  1. Beyazsu Yaylası
beyazsu yaylası

Artvin’in Borçka ilçesinde, Karçal Dağları’nın eteklerinde bulunan Beyazsu Yaylası’na “Beyazsu” isminin verilmesinin nedeni bölgede akan bir derenin köpürerek akmasından dolayı beyaz renkte görünmesidir. Bir günde dört mevsimin yaşandığı bu yaylaya özellikle yaz ayları gidilmesi daha uygundur. Burada kamp yapabilir ve soğuk suda yüzebilirsiniz.

Alıntı
Gönderildi : 11/08/2020 9:43 pm
Konu Etiketleri

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş: