fbpx

Forum

Karavan Çeşitleri
 
Bildirimler
Tümünü temizle

Karavan Çeşitleri  

  RSS
Serkan Sezer
(@serkan)
Güvenilir Üye Admin
karavanlar

Piyasada aralarından seçim yapabileceğiniz çok farklı türde karavan var. Aileniz için hangi karavanın en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olmak için bunları sizin için toparlamaya çalıştık. Yeni bir karavan satın alırsanız, iç mekanı kendiniz tasarlayabilirsiniz.

En temelden en karmaşığa doğru karavan çeşitleri ile ilgili aklınıza takılan soruları bu yazımızda yanıtlamaya çalışacağız. 

 

Öncelikle karavanları ikiye ayırabiliriz;

A. Çekme karavanlar
B. Motokaravanlar

 

İlk Olarak Çekme Karavanlar İle Başlayalım

A. 1. Klasik Çekme Karavan (Conventional Caravan):

1

Klasik çekme karavanlar, karavan denildiğinde muhtemelen ilk akla gelen türdür. Bu "tam gövdeli" karavanın dört duvarı ve bir tam boy kulesi vardır. Bu geleneksel minibüsün uzunluğu büyük ölçüde değişebilir, genellikle tek akslı ve 3 ila 7 metre arsında bir uzunluğa sahip olsalar da 10 metre kadar uzun olabilir ve iki akslı olabilir. Genişliğine göre 2 ila 6 kişi arasında yolcu barındırabilirler. 

Karavan, tüm mobilya ve ankastre ekipmanları bulunan çeşitli odalara sahiptir ve oteller kadar konfor sağlar (Genellikle içerisinde mutfak, banyo, tuvalet, yaşam ve yatak odası bulundururlar.). Ayrıca hava durumu ne olursa olsun kuru, sıcak ve serin olmanız anlamına gelir. Bu geleneksel karavanların içirisinde yeterli miktarda depolama alanı bulunmaktadır.

Avantajları:

  • Kurulum kolaylığı. Geliyorsunuz, park ediyorsunuz ve konaklamanızın tadını çıkarmaya hazırsınız.
  • Bir yemek molası veya kısa süreli dinlenmeler için harika, kapıyı açın ve hazırsınız.
  • Hava şartları ne olursa olsun, bu tip bir karavanla, klima ile donatılmışsa kuru, sıcak veya serinsiniz.
  • Çok fazla depolama alanı sunar ve büyüklüğüne bağlı olarak içerisinde hareket etmek için yer vardır.

A. 2. Çift Dingilli Karavan (Twin Axle Caravan):

2

Daha büyük ve daha ağır karavanlara çift dingil takılabilir. Bu, onları daha istikrarlı çekimini kolay dale getiri, ancak yola çıkarken veya garaja geri döndürürken manevra yapmak daha zordur.

Avantajları:

  • Klasik çekme karavanların sunduğu bütün avantajları sağlarlar.
    Büyük aileler için idealdir.

A. 3. Küçük Gözyaşı Römorkları (Tiny Teardrop Trailers):

7

Bu küçük şık karavanlar, onları küçük bir araçla çekmek isteyen kişiler arasında popülerdir. Ağırlıklarının düşük olması nedeni ile araç ruhsatına işletilmesine gerek yoktur. Klasik otomobiller, spor otomobiller ve hatta üç tekerlekli bisikletler genellikle onları sorunsuz bir şekilde çeker. Konaklama normalde basittir ve tüm zemini kaplayan çift kişilik bir yatak vardır. Bazılarında basit yemek pişirme olanakları, malzeme ve ekipman taşıma bölmesi bulunur.

A. 4. Tavanı Yükselebilir Karavanlar (Pop Top Caravans):

5

Bir zamanlar çok popüler olan yükselebilen tavanlar ayakta duruken baş boşluğunu yükseltirler. Bu, çekme ve seyahat sırasında sırasında karavanın daha yüksekliğe sahip olduğu anlamına gelir yani daha az sürtünme ve aracınız için daha az yakıt tüketimi avantajı vardır. Geleneksel bir yükseklikte garajda saklanabilir. Akordiyon tarzı dezavantaj olarak da ise kötü bir ısı ve ses yalıtımına sahiplerdir.

Avantajları:

  • Benzer büyüklükte bir klasik karavana göre daha hafif olacaktır.
  • Daha iyi çekildiği söyleniyor (aerodinami avantajı).
  • Birçoğu, tam kamyonetler kadar yüksek olmadıkları için garaja park etmenin daha kolay olduğunu savunuyor.

A. 5. Mini Karavanlar (Tiny Caravans):

8

Genellikle ucuz olan bu modeller fiberglass ve cam malzemeden üretilmiştir. Tek parça, cam takviyeli plastik gövde kabuğu benzersiz ve uzun ömürlüdür ve birimlerin değerlerini iyi tuttuğu anlamına gelir. İç bağlantı parçaları oldukça basit olabilir, bu da lüks olmayan korunan premium modellere kıyasla oldukça hafif oldukları anlamına gelir. Ama sonuçta, bu küçük karavanlar binlerce aile ve çift için büyük kervan dünyasında rahat ve para için bir başlangıç sağladı.

A. 6. Katlanabilir Karavanlar (Folding Caravans):

3

Kapalı halleri basit bir römork gibi görünen bu karavanlar açıldıklarında normal bir karavan halini alır. Garaja yerleştirilmesi kolay ve yakıt tasarrufu açısından yüz güldüren bu karavanların dezavantajı ise tavanı tükselebilir karavanlar gibi kötü ısı ve ses yalıtımına sahip olmalarıdır.

A. 7. Amerikan Airstream (The American Airstream):

4

Amerikan filmlerinde görmeye alışık olduğumuz bu tarz karavanlar ülkemizde üretilmiyor. Konforu ve şıklığı ile göz doldurucu olan bu karavanların fiyatları ise gayet yüksek. Ayrıca, bu ikonik lüksde park karavan parklarında çok dikkat çekeceksiniz.

A. 8. Beş Tekerlekli Karavanlar (Fifth Wheelers Caravans):

Normal bir karavan bağlantısına sahip olmak yerine, sadece yatak üzerinde uygun bir mafsallı çekme bağlantısına sahip bir kamyonet tarafından çekilebilirler. Bazıları çok miktarda yaşam alanı sunar ve bazılarında daha fazla yer açmak için kayar bölümler bile vardır.

Motokaravanlara Bakacak Olursak

B. 1. Motokaravan (Motocaravan):

6

Çekicisi ile entegre karavanlardır. Genellikle içlerinde yatak ve yaşam alanı iç içe geçmiştir.

 

Kaynaklar ve ileri okuma;

https://www.travellingaustraliawithkids.com/types-of-caravans.html

https://www.camprest.com/en/types-of-caravans

https://www.campingandcaravanningclub.co.uk/helpandadvice/gettingstarted/newtocaravans/typesofcaravans/

https://www.alangrahams.com.au/blog/detail/seven-types-of-caravans-in-the-market-that-you-should-know-of

 

 

Alıntı
Gönderildi : 13/05/2020 4:27 pm

Cevap yaz


 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş: