MOTOKARAVAN VE ÇEKME KARAVAN EHLİYETİNE DAİR MERAK EDİLEN HER ŞEY – Karavan – Bushcraft Okulu Forumları MOTOKARAVAN VE ÇEKME KARAVAN EHLİYETİNE DAİR MERAK EDİLEN HER ŞEY – Karavan – Bushcraft Okulu Forumları

Forum

 class=

MOTOKARAVAN VE ÇEKM...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

MOTOKARAVAN VE ÇEKME KARAVAN EHLİYETİNE DAİR MERAK EDİLEN HER ŞEY

camper
(@camper)
Güvenilir Üye

Seyahat ve tatil içi birçok alternatif bulunmaktadır. Otelde konaklama, ev kiralama gibi birçok alternatifin yanında son yılların en popüler seyahat alternatiflerinden biri karavanlardır. Aslında 19. yüzyılda sirk çalışanlarının uyuması ve seyahati için kullanılan karavanlar, zamanla çingeneler tarafından tercih edilmiş ardından da bir seyahat alternatifi haline gelmiştir. 

Özellikle genç gezginler tarafından tercih edilen karavanların popülaritesinin en büyük nedenlerinden biri karavanların beraberinde getirdiği bağımsızlık hissidir. Aynı zamanda otel veya kiralık evlerdeki kişiye ait olmayan eşyalardansa çoğu gezgin kendine ait eşyalarla vakit geçirmek istemektedir ve bu da karavanların tercih edilmesinde en büyük sebeplerdendir. 

Özellikle korona virüsü sonrası başkalarıyla aynı yerde kalmak istemeyenler de karavanlara yönelmişlerdir. Bu yüzden karavanlar ve karavan ehliyetine dair merak edilen sorular artmıştır. Çünkü karavanlar da motorlu araç kategorisindedir ya da bir motorlu araç tarafından çekilmektedir. Bu yüzden karavanlarla seyahat etmek içim motorlu araçlar için belirlenen hususlara dikkat etmek ve en önemlisi de kullanılacak ehliyetlere dair bilgi sahibi olmak gerekmektedir. 

Karavanlar iki çeşittir: motorlu karavan ve çekme karavan. Bu iki çeşit karavan da bu karavanları kullanmak için gereken hususlar da birbirinden farklıdır.

1.MOTOKARAVAN NEDİR?

Motorlu karavanlara motokaravan da denmektedir. Başka bir araç çekişine gerek kalmadan hareket kabiliyetine sahip olan motorlu karavanların kendilerine ait bir motorları vardır. Bu karavan türü hazır şekilde motorlu karavan olarak piyasaya sürülebilmekle beraber çeşitli büyüklükteki araçların modifiye edilmesiyle de motokaravan elde edilebilir. Çekme karavanlardan genelde daha büyük olan bu karavanlar çokça tercih edilmektedir.

2.MOTORLU KARAVAN İÇİN GEREKEN EHLİYET NEDİR VE EHLİYET ÇEŞİDİ İÇİN HANGİ HUSUSLARA DİKKAT EDİLİR?

Motorlu karavan ehliyetinde önemli olan husus bu karavanın hangi araç kategorisine dahil olduğu daha doğrusu hangi aracın modifiye edilmesi sonucu karavana dönüştüğüdür.

Genel anlamda karavanınız 3.500 kilogramın aşağısında kalan bir araç ise B sınıfı bir ehliyet yeterli olacaktır.(Otomobil, minibüs ve kamyonetler genelde bu kategoriye dahi edilmektedir.) Ancak kullanacağınız motorlu karavan bir kamyon olarak nitelendiriliyorsa C sınıfı bir ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. Bu ehliyetlere sahip olmanız durumunda motorlu karavanınızla dilediğinizce seyahat edebilirsiniz!

3.ÇEKME KARAVAN NEDİR?

Motorlu karavanlardan farklı özelliklere sahip olan çekme karavanlar görece daha küçük ve hafiflerdir. Güçlü bir motora sahip araçların arkasından çekilirler ve farklı bir seyahat deneyimi sunarlar. Çekme karavanların yükleme, dengeleme, kaplinin bağlanması işlemleri gibi görece yorucu dezavantajları olsa da çekme karavanlar büyük bir kitle tarafından sevilmektedir. 

  1. ÇEKME KARAVAN İÇİN GEREKEN EHLİYET NEDİR VE EHLİYET ÇEŞİDİ İÇİN HANGİ HUSUSLARA DİKKAT EDİLİR?

Motorlu karavan gibi çekme karavanı kullanmak için ehliyete ihtiyaç vardır. Çünkü arkada oldukça ağır bir yük taşınmaktadır ve kontrol sağlanması gerekmektedir. Bu yüzden çekme karavanın ağırlığına göre belirlenen bazı ehliyet türleri vardır. Römork veyahut karavanın yüklü ağırlığının 750 kilogramın üzerinde oluşu veya 750 kilogramdan az oluşu ehliyet türünü belirleyen temel unsurdur. 

Karavanın veyahut römorkun kütlesi 750 kilogramın altında ise yalnızca karavanı çekeceğiniz aracın ehliyetine sahip olmanız yeterli olacaktır. Ancak yüklü haliyle 750 kilogramı aşan bir karavan veya römork çekecek iseniz çekeceğiniz araca bağlı olarak farklı bir ehliyet almanız gerekmektedir. B sınıfı bir otomobille karavan çekimi yapılacaksa BE sınıfı bir ehliyet, C sınıfı bir kamyon ise CE sınıfı bir ehliyet, son olarak D sınıfı bir araç ise de DE sınıfı ehliyet gerekmektedir.

Bu ehliyetleri alan kişiler ister şehir içi isterse de şehirler arası yollarda bir römork veya karavanı aracıyla çekerek seyahat edebilmektedir. Ancak bu kişilerin bu ehliyetlerden önce normal şekliyle o aracın ehliyetine sahip olması gerekmektedir.Örneğin BE sınıfı bir ehliyet almak isteyen kişi öncelikle B sınıfı bir ehliyete sahip olmalıdır. 

Ehliyet sınavında ise römork veya çekme karavanı çekeceğiniz aracınızın arkasına takılan bir römorkla normal sınavda yapılması istenenlere puan verilmektedir. Tüm bu adımları tamamladıktan sonra çekme karavanınızı güvenle kullanabilir ve özgürce seyahat edebilirsiniz. Ancak çekme karavanı veya römorku çekeceğiniz aracınızın arkasında bir çeki demiri bulunması gerektiği de unutulmamalıdır.

Hayat ya cesur bir maceradır ya da hiçbir şey!

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 22/07/2020 2:15 pm
Beğenenler erkan
Serkan Sezer
(@serkan)
Tanınmış Üye Admin

Konu üzerine detaylı bir yazı olmuş. Daha önce parça parça da olsa yazmıştık ama karavan ehliyeti almak isteyenlerin akıllarında soru işareti bırakmayacak bir anlatım olmuş. Teşekkürler. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/07/2020 9:48 pm
YAKAMOZSK
(@yakamozsk)
Yeni Üye

750 KG A KADAR OLAN KARAVANLARI B SINIFI KULLANABİLMEKTEDİR ANCAK DAHA FAZLASI İÇİN BE (ARABA ÇEKİCİ) YADA CE (TIR ÇEKİCİ) EHLİYETİ ALMANIZ GEREKMEKTEDİR KARAVAN EHLİYETİ İSE ŞUAN İZMİRDE SADECE YAKAMOZ SÜRÜCÜ KURSUNDA BULUNMAKTADIR BAŞKA BİR KURUMDA YOKTUR

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/06/2021 10:07 am
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 19 Ortalama: 4.6]