Nükleer Savaşta Hayatta Kalma Kiti Oluşturma – Korunma ve Güvenlik – Bushcraft Okulu Forumları Nükleer Savaşta Hayatta Kalma Kiti Oluşturma – Korunma ve Güvenlik – Bushcraft Okulu Forumları

Forum

Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Nükleer Savaşta Hayatta Kalma Kiti Oluşturma


erkan
(@erkan)
Güvenilir Üye Onaylı
Katılım : 2 sene önce
Gönderiler: 54
Topic starter  

Nükleer savaş olma ihtimali çoğumuz için sadece filmlerde görebileceğimiz kadar düşük bir olasılık gibi geliyor. Peki, kaçımız bir pandemi bekliyordu ya da 1 yıl önce pandeminin ne manaya geldiğini biliyordu?

Orman yangınları, depremler, kasırgalar ve seller insanoğlunun gündelik hayatının bir parçası haline geldi. Ana haber bültenlerini izlerken hemen hemen dünyanın bir yerlerinde bunların her gün yaşandığını görüyoruz. Ancak insan yapımı felaketlerin doğanınkilere göre daha nadir ve ölümcül olduğunu fark etmişsinizdir. 

nagasaki

1945 yılında Nagazaki üzerine atılan atom bombasının patlama anı.

Aslına bakarsak günümüzde dünyanın her yerinde savaşlar ve iç karışıklıklar yaşanıyor. Terörizm yükselişte ve büyük bir ekonomik buhran bizi bekliyor gibi duruyor. Üstelik böyle bir buhran sonrasında savaş görürsek kimse şaşırmaz. 

Çoğu hazırlıkçının birçok felakete karşı hazır olduğunu tahmin edebiliyorum. Ancak içlerinde nadir bir grubun nükleer savaş ihtimalini göz önüne aldığını düşünüyorum. Sizlerle nükleer felaketten koruyacak bir sığınak sahibi olmak hakkında konuşmayacağım, sadece nükleer felaket sırasında neler yapabileceğinizden bahsedeceğim. 

Nükleer felaketler sadece savaşlarla ilgili değil. Şu an gelişmiş her ülkenin nükleer enerji santralleri mevcut. Üstelik bu ülkelerin çoğunun ordusunun nükleer silah envanteri de mevcut, devriye için kalkan uçaklarını bile nükleer silahlar ile donatmaktan çekinmiyorlar. 

nükleer uçak

Nükleer mühimmat ile donatılmış devriye uçağı.

İnsanlığın geçmişte deneyimlediği nükleer felaketlerin büyük bir kısmı savaş nedeni ile olmadı. 

 • 1961 yılında bir B-52 bombardıman uçağı Kuzey Carolina üzerinde uçuş yaparken düştü. uçakta bulunan iki hidrojen bombası şans eseri patlamadı. Bombalardan birisinin paraşüt ipinin bir ağaca takılı olduğu için yer ile temas etmediği ve patlamadığı tespit edildi. Kaynak
  • Kaza sonrası Mc Namara tarafından düzenlenen raporda patlama yaşanmış olsaydı, ABD'nin doğu sahilinde serpinti yaşanacağı belirtildi. Kaynak
 • Üstelik Pentagon'a göre yaklaşık 30 tane benzer kaza yaşandı. Kaynak
north carolina

1961 yılındaki kazada patlama yaşansaydı, nükleer serpintinin yayılması beklenen bölge. 

 

Üstelik nükleer tesislerde yaşanan kazalar da insanoğlunun yüzleşmek zorunda kaldığı felaketler arsında yer alıyor. 

Büyük nükleer tesis kazaları;

 • Three Mile Adası 1979,
 • Chernobyl 1986 ve
 • Fukushima 2011

Altta yatan sebep yetersiz personel ya da doğal felaketler olsa da sonuç insanların hayatlarını kaybetmesi, nesillerce sürecek hastalıklar oluyor. Üstelik hükümetler çok büyük iş gücü ve maddi kaynak ayırarak hasarı düzeltmeye çalışıyor. 

Nükleer Felaketin Getireceği 5 Risk

Herhangi bir nükleer felaket, yanında görünmeyen ve tespit edilmesi zor olan yakın tehditler de getirir. Bu tehditlerin etkilerini hem bilmeniz hem de hazırlanmanız gereken şeylerdir. Bunların hepsi nükleer bir patlamadan sonra meydana gelir ve diğerleri, bir nükleer santraldeki kaza gibi daha küçük ölçekli olaylardan sonra meydana gelebilir. Bir nükleer bomba patladığında, yıkım dalgalar halinde gelir ve etkiler yayılır ve oyalanır.

1. Flaş (Termal Radyasyon)

Nükleer bir patlamadan kaynaklanan flaş ilk tehdittir ve ışık hızında ilerler. Flaşa eşlik eden termal radyasyon yoğun ısıya neden olur. Flaşa maruz kalan herkes, bulundukları yere ve maruziyetlerine bağlı olarak birinci, ikinci veya üçüncü derece yanıklara maruz kalabilir. Flaşa bakan herkes kalıcı olarak kör olabilir.

hiroşima gölgeler

Hiroshimada oluşan kalıcı gölgeler

Flaş o kadar yoğundu ki Hiroşima'daki günlük nesneler bile duvarlarda kalıcı gölgeler bıraktı.

2. EMP (Elektromanyetik Darbe)

Elektromanyetik bir darbe de ışık hızında hareket eder. Belirli bir şekilde korunmadıkları sürece (Faraday kafesi) elektronik eşyalarınızın tamamını çalışmaz hale getirir. Canlıları doğrudan etkilemez, ancak hayatta kalmak için ihtiyaç duyacağınız hemen hemen her eşya bir şekilde elektriğe bağlıdır.

EMP, çalışır durumda, boşta, kullanılmamış veya kapatılmış olsun, tüm elektronik cihazları etkiler. Devre kartlı elektronikler EMP'ye karşı en savunmasız olanlardandır. Bilgisayarlar bu kategoriye girer.

EMP yarıçapı

EMP Yarıçapı

Sonuç, tamamen şebeke arızası ve geniş bir alandaki tüm elektronik iletişimin başarısız olması olabilir. Daha da kötüsü, bir EMP patlama bölgesinin çok ötesine yüzlerce ve yüzlerce km uzağa gidebilir.

3. Radyoaktif Patlama

Konu sadece serpinti değil. Atomik bir patlama, hücreleri yok eden ve tipik olarak DNA üzerindeki etkileri nedeniyle küçük dozlarda bile kansere yol açan bir radyoaktivite patlaması yayar. Bu radyoaktivite yayılımı flaşa eşlik eder ve ilk flaşa maruz kalan herkes bir doz radyasyon alır.

4. Şok Dalgası (Blast Etkisi)

Herhangi bir bomba bir şok dalgası oluşturur. Bir nükleer patlamadan kaynaklanan şok dalgası şiddetini uzaklaştıkça kaybeder.

blast etkisi

Şok Dalgası (Blast Etkisi)

5. Serpinti

Geldik nükleer patlamanın en sinsi aşamasına. Sinsi dememin sebebi, genellikle patlama sonrası atmosfere karışan radyoaktivi tenin rüzgarlar vasıtası ile çok uzaklara yayılmasıdır. Serpinti, radyasyon yanıklarına ayrıca hem hücrelere hem de DNA'ya zarar verir.

Ve bu sadece nükleer silah patlamasından kaynaklanan radyoaktivite ile ilgili değil. Çernobil'den Fukuşima'ya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin güneybatısındaki atomik testlere kadar gezegenimizi kirlettik.

Genel tahminler, eğer serpinti bölgedeyse, insanların en az 24 saat ila 14 gün boyunca korunaklı kalmaları gerektiğini göstermektedir. Bu zaman çerçevesi, bir dizi faktöre bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Kaynak

Eğer böyle bir felaketin içerisinde kendinizi bulursanız, radyo yayınları ve varsa Geiger sayacınız ile yapacağınız ölçümler size yardımcı olabilir. Tavsiyem, 14 gün boyunca yalnızca kesinlikle gerekli olduğunda dışarı çıkmanız ve dışarıda geçirdiğiniz zamanı sınırlandırmanız.

Nükleer Felaketlerde İhtiyacınız Olabilecek Malzemeler

İşte nükleer bir felakette hayatta kalmak için benzersiz olan malzemelerden bazıları;

 • Gayger Sayacı
 • Güneş Enerjili Şarj Aletleri
 • Dozimetreler
 • Biyolojik Güvenlik Kıyafeti
 • Gaz Maskesi
 • Potasyum İyodür Tabletleri.
  • Radyasyon hapları olarak da bilinir, ancak önceden alınmalıdır. Bunlar tüm vücudunuzu radyasyondan koruyan sihirli haplar değildir. Radyasyona maruz kaldıktan sonra radyasyonun (radyoaktif iyot) toplanma eğiliminde olduğu tiroid bezini korurlar.
 • İlk Yardım Çantası
  • Nükleer bir olaydan sonra, tıbbi yardım almak uzun zaman alabilir. Olağan, günlük yaralanmaların ötesinde ilk yardım vermeniz gerekebilir.
 • Aktifleştirilmiş odun kömürü
  • Radyasyona aşırı maruz kalmanın neden olduğu radyasyon zehirlenmesi için standart tedavidir.
  • Sadece semptomatik rahatlama sunar ve zamanla toksinleri vücuttan atabilir.
  • Çoğu eczanede reçetesiz satılan bir ilaç olarak bulunur veya internetten satın alınabilir.
 • Radyo ve Yedek Pilleri
 • Koli Bandı
  • Koli Bandı. Her şeye hazırlanmak için yaygın ve standart bir ürün ancak koli bandı, tozlu serpintinin evinize sızmasını önlemek için kapılar ve pencereler etrafındaki boşlukları kapatmanın en iyi ve en hızlı yoludur.
  • Tehlikeli madde giysisinin etrafındaki dikişleri kapatmak veya onarmak için de kullanılabilir. Tüm evinizi mühürlemeyi planlıyorsanız, yeterince sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Faraday Kafesi
  • Elektroniği elektromanyetik darbelerden korur. Yapımı kolaydır. Büyük, metal bir çöp kutusunun iç yüzünü karton tabakalarla kaplamanız yeterli. Elektronik eşyaları kutuya koyun ve kapakla kapatın.

 

 

 


CevapAlıntı
Serkan Sezer
(@serkan)
Tanınmış Üye Admin
Katılım : 3 sene önce
Gönderiler: 833
 

Nükleer savaş sonrasını anlatan filmler de izlenmeli. 


CevapAlıntı
aeastroom
(@aeastroom)
Yeni Üye
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 1
 

Bilgilendirme için çok teşekkürler. Nükleer savaş durumunda etkilenmemek maalesef mümkün değil fakat etkisini en aza indirgemek için nükleer kıyafetler dediğiniz gibi çok önemli. Genelde karantinada olacağımız için çoğunlukla gıdalarımızı kuru gıda seçmemiz lazım aynı zamanda bu süreç geçene kadar vegan bir yaşam sürmek doğru olacaktır özellikle et ve yumurtayı bu süreçte kesmemiz mantıklı bir karar. Umarım hiç görmeyeceğimiz ve sadece filmlerde karşımıza çıkacak bir felaket olur.


Beğenenler Serkan Sezer
CevapAlıntı
Serkan Sezer
(@serkan)
Tanınmış Üye Admin
Katılım : 3 sene önce
Gönderiler: 833
 

@aeastroom bol miktarda da temiz suya ihtiyaç duyacağız. 


CevapAlıntı
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 19 Ortalama: 4.6]