Cunda Adası Gezilecek Görülecek Yerler – Balıkesir – Bushcraft Okulu Forumları Cunda Adası Gezilecek Görülecek Yerler – Balıkesir – Bushcraft Okulu Forumları

Forum

 class=

Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

[Kapalı] Cunda Adası Gezilecek Görülecek Yerler

Serkan Sezer
(@serkan)
Tanınmış Üye Admin
cunda adası

Yedi bölgesi ayrı ayrı güzelliklerle dolu ülkemizin eşsiz güzelliklerinin gezmekle bitmeyeceği bir gerçek. Biz bu güzeller içinden kalplerin kaldığı, akılların durduğu Ege’nin güzeli Cunda’yı keşfedeceğiz. Piri Reis’in Kitab-ı Bahriye adlı eserinde de bahsedilen ismi çok keyfi isminden de çok bu güzel adayı tanıyınca bir an önce gezmek ve o keyfi siz de yaşamak isteyeceksiniz. Keyif deyince öyle vur patlasın çal oynasın, hoppala zıppala eğlence anlaşılmasın sakın; kişilikli ve nitelikli bir keyfi var Cunda’nın. Anlayacağınız ağırbaşlı, huzur ve keyif veren bir güzel Cunda…

Cunda Adasını Gezerken Bilinmesi Gerekenler

Piri Reis'in, Kitab-ı Bahriye'sinde geçen Yunda Adaları'ndan Galat Cunda Adası’dır. Milli Mücadele sırasında düşman birliklerine ilk karşı koyan kahraman komutan Ali Çetinkaya’nın anısına Ali Bey Adası olarak adlandırılmıştır. İlk paragrafta da çok isimli olduğunu belirttiğimiz bu adanın isimlerinden biri de anıldığı isimlerden biri de "kokulu ada" anlamına gelen "Moshonis" tir.

Adanın yaşlı nüfusunun büyük bölümü Rumca ve Yunancayı bildiğini görürsünüz. Bunun nedeni Ada nüfusunun büyük bir kısmının Girit ve Midilli adalarından 1924 nüfus mübadelesi zamanında göçmüş Türkler ‘den oluşmasıdır.

Ayvalık’ın karşısında yer alan ve adeta Ayvalık ile birlikte anılan bu adayı Rumlar Nesos olarak adlandırmışlardır.

Cunda Adası’nın Gezilecek Yerleri

Ayvalık’ın karşısında yer alan ve adı neredeyse Ayvalık’la bütünleşen Cunda Adası 22 Ayvalık Adası arasında bitki örtüsü bakımından en zengin olanı. Belki de tarihte anıldığı isimlerden birinin kokulu ada anlamındaki Moshonis olması da bundandır.

Cunda’da gezilecek yerler içinde en önemlilerinden biri Taksiryahis Kilisesi. 1873 yılında inşa edilmiş olan kilise kültür-sanat etkinlikleri için kullanılıyor. Dünyanın en büyük kilise çanı olduğu düşünülen bu kilisenin çanı, Bergama Müzesi'nde sergileniyor.

Kiliseyi gezdikten sonra kahve molanızı tarihi Taş Kahve'de verip özel dibek kahvesini tadabilirsiniz. 1800’lü yıllarda yapılan Kız Okulu görülmesi gereken yerlerden ve biten restorasyonunun ardından bugün kültür merkezi olarak kullanılıyor.

Cennet Ada Koyu denize girip güneşlenmek için ideal ve sakin. Burada denize girip güneşlendikten sonra Aşıklar Tepesi'nde bulunan ve Rahmi Koç'un öncülüğünde restore edilip, kütüphaneye çevrilen Agios Yannis Kilisesini görebilirsiniz.

cunda adası 2

Adanın akşamını mutlaka yaşamanızı ve ay ışığında muhteşem bir görünüme büründüğü için Ayışığı Manastırı denilen yapıyı görmenizi öneririm.  Manastır adanın kuzeyinde Pateriça Koyu'nda yer alıyor. Cunda’da mutlaka bu güzelliği görüp gitmenizi öneririm.

Cunda'daki tarihi yapılar arasında görkemli bir ağırlığa sahip olup görülmesi gereken bir yapı da Rumların inşa ettiği Despotun Evi bu tarihi yapı ve Osmanlı Devleti zamanında ve Cumhuriyet dönеminde farklı maksatlar için kullanılmış bir eser.

Adada yürürken Cunda tarihi yel değirmeni size mutlaka rüzgârla beraber bir selam verecektir.

Cunda Adası'nın en çok tercih edilen plajları; Pateriça Plajı, Cennet Ada Plajı ve Çataltepe Plajı.

Cunda Adası’nda Mutlaka Yapılması Gerekenler

Cunda’nın en özel lezzeti Papalina balığını mutlaka yiyin ve üzerine de Lor Kurabiyesi ve Lor Tatlısını mutlaka tadın. Yöresel lezzetlerden olan bu iki lezzet yanında sakızlı dondurma ile harika oluyor. Farklı lezzetler tatmayı sevenler mutlaka Girit mutfağı yemeklerini Cunda Adası’na gelmişken tatmalılar.

Radika, turp otu, hardal otu, deniz börülcesi, kabak çiçeği, rezene, ısırgan, kazayağı, cibez otu gibi yemeklerini yöresel yemekler yapan bir restorana uğrayıp tatmak mutlaka yapılması gerekenler arasında yer almalı. Anelemmatik Güneş Saatini görmeden olmaz. Güneş ışınlarının açısına göre gölgenizin düştüğü konumdan yola çıkarak saati öğrenmeden Cunda’dan ayrılmayın.

Topic starter Gönderildi : 15/08/2020 1:09 am
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 19 Ortalama: 4.6]