fbpx

Forum

Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Kocaeli'nin Kayak Merkezi Kartepe  

  RSS
Serkan Sezer
(@serkan)
Saygın Üye Admin
kartepe

Sanayi denince aklımıza gelen ilk şehirlerden olan Kocaeli ormanlık, yeşillik alanlarıyla da bir o kadar değerli bir durumdadır. Kartepe de Kocaeli için çok önemli bir konuma sahiptir. Yer olarak Maşukiye'ye 15 km uzaklıkta bulunan Kartepe Kocaeli'nin bir ilçesidir. Kartepe ilçesi Sarımeşe, Köseköy, Uzunçiftlik, Balaban, Uzuntarla, Eşme, Acısu, Maşukiye, Derbent, Arslanbey ve Suadiye beldelerinin birleşimiyle oluşmuştur.

Kartepe Gezilecek Yerler

Özellikle İstanbul'a yakın olmakla birlikte Sakarya ve Yalova illeri için de çok büyük potansiyel olan Kartepe kış mevsiminde kayak ve snowboard sporları yapmak isteyenler için aktif bir şekilde hizmet vermektir. Doğal güzellikleri ile ilgi çeken Kartepe'de kuş gözlemciliği, doğa yürüyüşü, su kayağı, yamaç paraşütü, kürek, olta balıkçılığı, binicilik, dağ bisikleti, paintball gibi aktiviteler de yapılabilir.

Gezilecek yerlerden söz edecek olursak da doğal olarak en başta Kartepe Kayak Merkezi geliyor. Kartepe'ye genelde kayak yapmak için gelenler de olsa Kartepe ve civarında yapılabilecek birçok şey var. Maşukiye, Kuzu Yaylası, Aygır Deresi, Thököly Anıtı bunlardan bazılarıdır.

Kartepe Ne Zaman Gidilmeli?

Kış ayları kayak yapmak, kafanızı dinlemek, kitap okumak, kahve içmek için çok güzel bir tercih olabilir. Kayak turizmi ile ilgilenenler için Kartepe'de kayak sezonu aralık ortasına doğru başlayıp mart ayının başlarında bitmektedir. Kış ayları dışında ise doğal güzelliği, kültürel tarihsel dokusu ile Kartepe; Maşukiye gibi beldeleriyle misafirlerine harika imkanlar sunuyor.

Kartepe Nerede Kalınır?

Kartepe'nin zirvesinde konaklamak için The Green Park Resort Kartepe adında hizmet veren bir tek tesis vardır. Kış ayları turizminden dolayı biraz pahalı olan bu mekanı tercih etmek istemiyorsanız Maşukiye ve diğer beldelerde her bütçeye uygun kalınacak yerler bulunmaktadır.

Kartepe Gece Hayatı

Yaz ayları sakin geçen Kartepe kış aylarında ise ziyaretçileriyle adeta dolup taşmaktadır. Uludağ'ın İstanbul ve çevre illerine uzak olması Kartepe için bir potansiyel ziyaretçi imkanı oluşturuyor. Gece hayatı kışın zirvede bulunan oteller ve çevresinde yoğunlaşıyor. Kartepe geceleri canlı müzik, DJ performansları, konserler, yarışmalar ve diğer etkinliklerle vakit geçirmenize olanak sağlıyor.

Bu doluluğun bir diğer sebebi ise şehrin üniversitesi olan Kocaeli Üniversitesi öğrencileri kış aylarında Kartepe'yi çok sık tercih etmektedir. Kartepe ayrıca üniversite öğrencileri ile birlikte after ski partileri ile tanınır. Bütün gün burada eğlenen, kayak yapan insanlar akşamları ise after ski partilerinde eğlenceye yeterince doyarlar. Gecenin geç saatlerine kadar süren partilerde langırt, paintball, kayak, kareoke gibi etkinlikler de yapılıyor. Şenlik günlerinde birçok ünlü isimler burada konser veriyor.

Kartepe'ye Ulaşım

Kendi arabanızla gelirseniz Kartepe'ye ulaşım oldukça kolaydır. Eğer merkeze gelip sonrasını otobüsle gidecekseniz taksi, belediye otobüsleri, minibüs hizmet vermektedir. Kartepe'ye şehir içinden 262 ve 265 numaralı otobüslerle de ulaşım sağlanıyor.

Alıntı
Gönderildi : 05/09/2020 7:04 pm
Konu Etiketleri

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş: