Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? – Mutfak – Bushcraft Okulu Forumları Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? – Mutfak – Bushcraft Okulu Forumları

Forum

 class=

Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Serkan Sezer
(@serkan)
Tanınmış Üye Admin

Elma sirkesi evde doğal olarak yapımı oldukça kolay ve pratik bir besindir. Salatalarda sıklıkça kullanır ve salataya farklı bir lezzet katar. Fakat çeşitli faydaları ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı ciltte ve saçlarda da kullanılmaktadır. Vücut üzerinde oldukça olumlu etkileri mevcuttur.

Vücudu minarelerle ve çeşitli vitaminlerle besler, bunu yaparken zararlı toksinleri de dışarı atar. Bir diğer özelliği ile tansiyonu ve kolesterolü dengelemeye büyük etkisi vardır. Bu nedenle birçok kişi tarafından tercih edilerek çeşitli nedenlerle kullanılır.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır Malzemeler

  • 1 adet orta boy cam kavanoz
  • 1 yemek kaşığı kadar bal
  • 8 adet orta boyda elma
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 2 litre su

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Tarifi

Elmalar iyice yıkanır bunu bol suda yapmak gerekir. Elmaları yıkarken cam kavanoz da sıcak su ile yıkanmalıdır. Bir kabın içerisinde yıkanan elmalar saplarından ve çekirdeklerinden ayıklanır. Bunu yaparken elmalar doğranmalıdır. Diğer bir yandan cam kavanoz yarısına gelecek kadar su ile doldurulur.

Kavanozun içindeki suya bal atılır ve iyice karıştırılır. Bal eriyene kadar kavanozda ki suyu karıştırmaya devam edilmelidir. Bal iyice eridikten sonra suyun içerisine tuz ilave edilir. Karıştırmaya devam edilir. Malzemeler iyice eriyip karıştıktan sonra elmaları da kavanozun içine ilave etmek gerekir. Elmalar eklendikten sonra kavanozun kapağını kapatarak bekletmek üzere kaldırılır. Ancak çok keskin sirke olmasını istemeyenler kavanozu kapak yerine tülbent ile kapatabilirler.

Tülbent beyaz olmalı ve kavanozun ağzına lastik ile iyice sıkıştırılmalıdır. Kavanoz kapatıldıktan sonra serin ve karanlık bir yerde muhafaza edilmelidir. Bulunduğu yerde tam olarak 2 ay bekletildikten sonra kullanıma hazır olacaktır.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları

Elma sirkesi kilo vermekte oldukça etkilidir. Bu özelliği ile bayanlar tarafından sıkça tercih edilir. Sindirimi ve hazmı kolaylaştırarak mideyi rahatlatmaya yarar.

,Cilde kullanılması halinde cildi canlandırarak, zararlı maddeleri ciltten dışarı atar. Bunu yaparken cildi dış etkenlerden korur ve parlak görünmesini sağlar. Karaciğer için oldukça faydaları ile bilinir.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 27/09/2020 8:59 pm
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 19 Ortalama: 4.6]