Ihlamur Çayı Nedir? – Mutfak – Bushcraft Okulu Forumları Ihlamur Çayı Nedir? – Mutfak – Bushcraft Okulu Forumları

Forum

 class=

Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Ihlamur Çayı Nedir?

Serkan Sezer
(@serkan)
Tanınmış Üye Admin
hlamur çayı

Ihlamur ağacının odunu hammadde olarak kullanılabilirken çiçeği ve yaprağı ise şifa olarak kullanılmaktadır. Tıbbi olarak etkisi bulunan ıhlamur yüzyıllardır doğal ilaç olarak kullanılmaktadır. Ilıman iklime sahip olan ve her ülkede yetişen ıhlamur hızla büyüme özelliğine sahiptir. Boyu ise 15-25 metreye kadar ulaşan ıhlamur ağacı kış mevsiminde yapraklarını dökerek havalar ısındıkça çiçek açar. Ihlamur ağacındaki çiçekler toplanarak ve kurutularak elde edilmektedir. Ihlamur çiçekleri ise senenin altıncı ve sekizinci aylarında çiçek açmaktadır. Toplama işlemi çiçeklenmeden sonra dört gün içerisinde tamamlanmalıdır. Bu sayede Ihlamur çayı içilecek bir duruma gelir.

Ihlamur Ve Faydaları

Ihlamur çayı geçmişten günümüze kadar gelen ve düzenli tüketim sonucunda mevsim geçişlerinde yanı sıra kış aylarında hastalıklara karşı koruyucu etkisi gözlemlenmektedir. Soğuk algınlığını ve gribal enfeksiyonu tedavi edici etkidedir. Öksürüğe neden olan bakterilerin vücuttan uzaklaşmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda öksürük yumuşatıcı ve kesici özelliği de bulunmaktadır. Boğazı yumuşatarak boğaz tahrişi ve ağrıların azalmasına da yardımcı olmaktadır. İdrar sökücü etkisi beraberinde karaciğer ve safra rahatsızlıklarına karşı savaşçı özellik taşımaktadır. Aynı zamanda Ihlamur ve faydaları arasında yer alan daha birçok etken yer almaktadır. Terlemeyi sağlayarak enfeksiyonlara karşı savaşan ıhlamur vücut direncini arttırmaktadır. Stres ve yorgunluğu azaltarak kaygıları ortadan kaldırmaktadır. Sakinleştirici etkisi ile uyku kalitesini arttırırken aynı zamanda depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkları önlemektedir.

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bir bardak için 1 tatlı kaşığı kurutulmuş ıhlamur kullanılabilmektedir. Ihlamur çayı yapımında ilk olarak ıhlamurun tozunun akması için süzgeç üzerinde yıkanması gerekmektedir. Sonrasında ise yıkanmış ıhlamuru demliğe alıp üzerine kaynamış su eklemek ve 5-10 dakika demlenmesini beklemek yeterlidir. İsteğe göre tarçın, limon, elma, karanfil ya da ayva eklenerek çay tatlandırılabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise ıhlamur bitkisinin kaynatılmamasıdır. Ihlamur kaynatılırsa yapıdaki etken maddeler azalır ve bozulur. Aynı zamanda demlenme süresi de aşıldığında yine ıhlamur yapısında bulunan etken maddeler bozulur. O nedenle ıhlamur bitkisi kaynamış su ile uygun süre de demlenmelidir. Tüm bunlar uygulandıktan sonra Ihlamur çayı rahatlıkla içilebilmektedir.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 25/08/2020 9:42 pm
Konu Etiketleri
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 19 Ortalama: 4.6]