fbpx

Forum
Titanik gemisi güne...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Titanik gemisi güneş patlaması nedeni ile mi battı?  

  RSS
Serkan Sezer
(@serkan)
Onurlu Üye Admin
titanik kazası

Güneş patlaması ve güneş fırtınası konuları popüler hale gelmeye başladığından beri herşey bu fenomene bağlanır oldu. Son zamanlarda Titanik'in bir güneş fırtınasının etkilerine bağlı olarak battığı iddiaları da dillendirilmeye başlandı. 

1985 yılında Atlantik Okyanusunun dibinde RMS Titanik isimli geminin enkazına ulaşıldı. Geminin batma nedeni olarak gözlemcilerin dürbününün olmaması, kaptanın buz dağlarının sık olduğu bir bölgeden hızla geçmek istemesi gibi birçok sebep öne sürüldü. En son teoriler içerisinde Titanik'in bir güneş fırtınası sonrasında telsiz ve pusulasının etkilediği ve oluşan sapmalar nedeni ile kazanın geliştiği iddiaları dillendirilmeye başlandı. 

Titanik Ne Zaman Battı?

Mila Zinkova isimli bir araştırmacı 14 Nisan 1912'de gemi saati ile 23.40 sularında geminin bir buzdağına çarparak battığını, dördüncü kaptan Joseph Boxhall'ın kaza anında geminin bulunduğu pozisyonu hesapladığını ve hesabın 13 deniz mili (yaklaşık 24 km) uzakta yer alan bir noktayı gösterdiğini ve gemi telsizinden yapılan kurtarma çağrılarının bölgedeki birçok gemi tarafından duyulmadığını, çağrıyı alarak kaza yerine gelen Carpathia isimli geminin de bu nedenle geciktiğini iddia ediyor.  

Kanıtlar Ne Diyor?

Zinkova, bu konuda nasıl emin olduğu sorularını ise “Titanik hakkında yazan çoğu kişi, Carpathia’nın mürettebat üyesi James Bisset ve Titanik'ten sağ kurtulan üç kişi tarafından kazanın yaşandığı gece kuzey ışıklarının görüldüğünü bilmiyor.” şeklinde cevaplıyor

Jeomanyetik fırtınanın geminin seyrüseferi üzerinde ne kadar ciddi bir etkisi olduğu net olmasa da, Zinkova, fırtınadan kaynaklanabilecek 1 derecelik bile olsa ihmal edilebilir pusula hatası Titanik'i çarpışma rotasına soktuğu konusunda kendisinden emin. 

Peki sizin bu konuda düşünceleriniz neler?

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/09/2020 9:25 pm

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 9 Ortalama: 4.3]