Ya Yeni Bir Dünya Keşfetseydik? (Dünya 2.0) – Serbest Kürsü – Bushcraft Okulu Forumları Ya Yeni Bir Dünya Keşfetseydik? (Dünya 2.0) – Serbest Kürsü – Bushcraft Okulu Forumları

Forum

 class=

Ya Yeni Bir Dünya K...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Ya Yeni Bir Dünya Keşfetseydik? (Dünya 2.0)

Prolet35
(@prolet35)
Seçkin Üye

Ya Dünya 2.0'ı Keşfetseydik?

Daha iyi bir gezegen olabilir mi?

Bizim için Dünya'dan daha mı iyi?

Bilim adamları, sadece Dünya'ya rakip olmayacak, aynı zamanda yaşamın daha da kolay gelişebileceği bir yer olacak süper yaşanabilir bir Dünya arıyorlar. Ve dış gezegenlere bakıyorlar, teleskopla bakarak dış gezegen bulamazsınız. Tek görebileceğiniz yörüngedeki yıldızların parlak parıltısı. NASA, dış gezegenleri keşfetmek için Kepler teleskopu yaptı. Ve yakıtı bitmeden önce Kepler teleskobu Samanyolu galaksisinin bölgemizi inceledi. Teknolojisi, yüzlerce ışık yılı uzaklıktaki gezegenleri bulmak için geçiş yöntemini kullanıyor.

Nasıl?

Uzak yıldızlardan gelen ışığın dalgalanmasını ölçüyorlar. Bir gezegen geçiş yaptığında veya bir yıldızın önünden geçtiğinde, yıldız o kadar parlak değilse kepler devreye giriyor. Kepler teleskobu bunu dış gezegenleri tespit etmek için kullanıyor. Bu kolay bir şey değil.

Ancak Kepler teleskobu dokuz yıllık ömrü boyunca 4.367 dış gezegen olduğunu doğruladı. Uzun zamandır bizi takip ediyorsanız, muhtemelen bunu daha önce duymuşsunuzdur!

Dünya çok özel bir yerdir.

Ve bir gezegen yaşanabilir olarak kabul edilse bile, bu Dünya'ya çok benzediği anlamına gelmez. Yaşanabilir bir gezegen, yaşanabilir bölgede bulunan ve suyun gezegenin yüzeyinde sıvı haliyle kalmasını sağlayan kayalık bir gezegendir.

 İşte bu kadar. Venüs ve Mars yaşanabilir gezegenlerdir, ancak kesinlikle Dünya gibi değildirler. Dünya'nın daha da iyi bir versiyonunu ararken arayacağımız üç önemli koşuldan bahsedelim. İlk olarak, güneş ışığına ihtiyacı var.

Güneş'imizin ömrü yaklaşık 10 milyar yıldır ve en basit yaşam formundan daha karmaşık bir şeyin gezegeni ortaya çıkarttır olması 4 milyar yıl sürdü. Ancak K tipi cüce yıldızların ömrü yaklaşık 70 milyar yıldır. Eğer K tipi bir yıldızın yörüngesinde bir dış gezegen bulursak, yaşamın evrimleşmesi ve üzerinde yaşaması için daha fazla zaman olurdu.

İkinci önemli durum sıcaklıktır. Çok sıcak ya da çok soğuk bir gezegen hayatta kalmak için ihtiyacımız olan yaşam formlarına ev sahipliği yapamaz. Ama Dünya'dan sadece 5 °C (8 °F) daha sıcak ve daha fazla suyu olan bir gezegen bulursak, yemyeşil, biyoçeşitli bir yağmur ormanıyla kaplı Dünya 2.0'a bakıyor olabiliriz.

Aradığımız üçüncü büyük koşul boyut. Yerçekimi bir gezegenin atmosferini korur ve yerçekimi ile gezegenin büyüklüğü arasında doğrudan bir ilişki vardır.

Yani Dünya'dan sadece 1,5 kat daha büyük bir gezegen bulursak iç ısısına tutunabilir ve atmosferini daha uzun süre koruyabilir. Ama daha büyük her zaman daha iyi değildir. Dünya büyüklüğünde dış gezegenler genellikle kayalıktır. Eğer bir dış gezegen çok küçükse, mars gibi çorak olabilir.

Peki, bu gereksinimleri karşılayan herhangi bir dış gezegen var mı? Tüm bu veri karşılaştırma ve bilgi toplama kafamı ağrıtmaya başladı. Keşke her şeyi tek bir yazılıma girebilseydim ve hangi dış gezegen dünya 2.0'ı görebilseydikTamam, süper yaşanabilir bir gezegen buldum. Kepler-1649c Dünya 2.0 olmak için bir rakip olabilir. 300 ışık yılı uzaklıkta ve kırmızı cüce bir yıldızın yörüngesinde. Güneş ışığı alıyor, ama Dünyanın sadece %75 büyüklüğünde Yani biraz daha serin olabilir. Kepler-1649c'de sezon olmayacaktı. Tam yörünge sadece 19.5 Dünya günü sürer, bu yüzden buna alışmamız gerekir. Ve gelgitli bir şekilde kilitlenebilir, bu da gezegenin bir tarafının sürekli güneşine, diğer tarafının ise uzaya bakabileceği anlamına gelir.

Ayrıca, kırmızı cüce bir yıldızın yörüngesinde dönen bir gezegende yaşamak riskli olabilir. Bazen, kırmızı cüce yıldızlar büyük patlamalar gönderir, yörüngedeki bir gezegeni UV ışığında ve büyük sıcaklık dalgalanmaları yaratır. Ama Kepler-1649c'nin Dünya 2.0 olmaya layık olduğuna karar verirsek, bundan sonra ne olacak?.

Şu anki teknolojimizi kullanarak bu Dünya 2.0'a ulaşmak en az 2.000 yıl sürer. Ve bu gezegen çok uzakta olduğu için, sadece büyüklüğünü, yıldızına olan uzaklığını ve atmosferinin makyajını biliyoruz.

Böylece, insanlığı toparlayabiliriz, Dünya 2.0'a çok nesilli bir yolculuğa çıkabiliriz ve daha çok Bir Neptün 2.0'a benzediğini keşfedebiliriz. Ah, evet, evet. Bir gaz devinde hayatta kalmamız mümkün değil. Olası bir Dünya 2.0'sına insan göndermeden önce çok daha fazla bilgiye ihtiyacımız var.

 Nasa şu anda ışık hızının beşte birinde seyahat etmek için küçük bir sonda geliştiriyor. Dış gezegenler hakkındaki bilgimizi büyük ölçüde genişletebilir. Ve kendimizi sadece dış gezegenlere bakmakla sınırlamamalıyız. Bir ay yıldızından doğrudan güneş enerjisi alır ve yörüngesediği gezegen güneş enerjisini ona doğru yansıtır. Belki de bir ay insan hayatı için dış gezegenden daha uygun olabilir.

Güneş Sistemimizdeki en dünya benzeri gezegen Satürn'ün en büyük uydusu Titan'dır. Binlerce yıllık yolculuğu kurtarmak istiyorsak belki Titan bizim için iyi bir ikinci ev olabilir. Titan'da hayat nasıl olurdu? 

Mevsimler çok ama çok uzun olurdu.

 Ama burada bırakıyoruz  çünkü bu başka bir "Ya Olsaydı" için bir hikaye.

prolet.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 18/09/2021 8:51 pm
Beğenenler EyupBayhan
Konu Etiketleri
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 19 Ortalama: 4.6]