fbpx

Forum
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

[Çözüldü] CERRAHİ MASKELER GERÇEKTEN VİRÜSTEN KORUYOR MU?  

   RSS

0

Buraya reklam olur mu yav?

Günümüzün en büyük gündemi olan covid-19’dan korunma yöntemlerinden birisi olan ve bazı ülkelerin zorunlu hâle getirdiği cerrahi maskelerin %100 koruma sağlayıp sağlamadığı söz konusu.Robert Koch Enstitüsü (RKI) yüz ve burnu kapatan maskelerin sağlıklı insanları koruduğuna dair araştırmaların sonucunda kanıtlanmış bir veri olmadığını açıkladı. Birmingham Üniversitesi profesörlerinden KK Cheng'e göreyse maskelerin koruyucu herhangi bir özelliği yok.Onlara göre maske sadece hasta olan bireyin başka bireylere bulaştırmamasını sağlıyor. Bunun yanında bazı hastalar hiçbir belirti göstermiyor ve maske takmadığı takdirde çevresindekilere bulaştırmış oluyor. Bu ihtimale karşı hasta olmadığımızı düşünsek bile maske takmamız biri korumasa bile çevremizdekileri korumamız için en doğrusu olduğunu düşünüyorum. Sadece maske takmak değil milletimizin birçok korunma yöntemi olarak gördüğü malzemeler bulunuyor.

Maske takmanın yanında kullandığımız bir malzeme de eldiven takmak.Prof.Dr. Ata Nevzat Yalçın ,eldiven kullanmanın koruyucu olmadığı gibi virüsün daha yayılmasına neden olduğunutakmak.Eldiven takmak hijyen oranımızı azaltıyor.Uzmanlarımızın görüşlerine bakarsak virüsten korunmamızın en büyük güvencesi ise kişisel hijyenimiz.

Kesinlikle cerahi maskeler virusten koruyor arkadaslar ve guvenilir tip calisani olarak soluyorum

10 Yanıt
0

Buraya reklam olur mu yav?

Virüsün hastalardan yayıldığını kanıtlaması kesin bilgi ek olarak da ortamdaki virüslerin solunmasını azaltıyor.

Hayat ya cesur bir maceradır ya da hiçbir şey!

0

Buraya reklam olur mu yav?

Cerrahi maskelerin virüsten koruduğuna hiç inanmıyorum. Sizin de dediğiniz gibi hijyen çok önemli ne kadar hijyene dikkat edersek virüsten o kadar korunuruz diye düşünüyorum.

0

Buraya reklam olur mu yav?

Neden bilmiyorum ama maskelerin tam olarak virüsten koruduguna inanamyorum elbette virüsün ulasm hizini azaltıyordur ama tamamen engellemez 

0

Buraya reklam olur mu yav?

Maske takmanın yanında sosyal mesafe,hijyen gibi kurallara uyarsak salgının yayılmasını azaltabiliriz. Maskelerin çeşitleri var tabi. Cerrahi maske en az koruyucu olanı ama en azından bir koruyuculuğu var. 

0

Buraya reklam olur mu yav?

  • Ben şahsen maskelerin koruduğuna inanmıyorum insanlar evlerinde oturarak korona oluyorlar çok değişik bir durumun icindeyiz
0

Buraya reklam olur mu yav?

Bence maske virüsten korur ama tabi her maske değil cerrahi maske olanlar korur.Hatta cerrahi maske %80 oranında bir koruma sağlar,aşı ise %60larda bir koruma sağlar.Yani aslında demek oluyor ki doğru maske doğru şekilde kullanıldığında tama yakın bir koruma sağlar.

0

Buraya reklam olur mu yav?

Hadi diyelim maske insanları bir şekilde koruyor. Ancak benim kafama takılan deli sorular var:

1. Çocuklara maske takılması neden önerilmiyor? Çocukların bağışıklık sistemi biz büyüklerden daha zayıftır, dolayısıyla hastalığa biz büyüklerden daha çabuk yakalanabilirler.

2. Korona gerçekten var mı, yoksa birtakım amerikalıların bulduğu bir şehir efsahanesi mi?

3. Cep telefonlarımızdaki 3G 4G 4.5G ve ileride çıkacak olan 5G ile koronanın bir bağlantısı mevcut mudur?

4. Korona morona bakara makara insan nüfusunun azaltılması için bilerek mi ortaya çıkartıldı?

5. Korona morona bakara makara insanların güzelim İlkbahar aylarını evlerine hapsedilmek için mi çıkartıldı?

6. Korona morona bakara makara Yirmiüç Nisan'ı Bir Mayıs'ı Ondokuz Mayıs'ı ve Ramezân-ı Şerif Ayını ve arkasından gelen Bayramı insanlara kutlandırmamak için mi ortaya çıkarıldı?

7. Madem bu korona morona bakara makara Yirmiüç Nisan'da Bir Mayıs'ta Ondokuz Mayıs'ta ve Ramezân-ı Şerif Ayında ve arkasından gelen Bayramda bulaşıyordu da Onbeş Temmuz'da ve Aya Sofya açılırken neden bulaşmadığı konusunda fetva verilip irade buyuruldu?

8. Korona morona bakara makara masalı yüzünden önümüzdeki yıl yine evlerimizde hapis mi olacağız?

0

Buraya reklam olur mu yav?

sağlıklı kişileri de virüsten yaklaşık % 30 civarında koruyor. Maskeyi yüze  takarken yanlarda kalan boşluklara dikkat etmekte fayda var. Maskenizin ipini çaprazlayıp kulağınıza geçirirseniz yüzünüze tam oturur. Maskeyle beraber el hijyenine ve sosyal mesafeye de dikkat etmeliyiz. Maske yüz de yüz korur mu bilinmez ama hiçbir şey yapmamaktan daha iyi değil mi?

0

Buraya reklam olur mu yav?

bence az da olsa işe yarar ama tek başına yetersiz

0

Buraya reklam olur mu yav?

Gerçektende Aklımda En Çok Takılan Sorulardan Biri Yaşanan Fikir Karşıtlığından Dolayı Ortada Kalıp Neyapacağımı Bilememiştim Ta Ki Bu Konuyu Bulana Denk Çok Yardımcı Oldunuz Faydalı Bir Konu

Cevabınız

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Sorunuz *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 9 Ortalama: 4.3]