fbpx

Forum
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Suyun Vücuda Önemi  

  RSS
deniz
(@deniz)
Yeni Üye Registered

Su, insan yaşamını devam ettirecek olan temel ihtiyaçlar arasında yer almaktadır. Rengi ve kokusu olmaksızın, yaşam kaynağı niteliğinde olan bu madde aynı zamanda faydaları ile birlikte de birçok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan bir konu haline gelmiştir. Özellikle vücudumuzun 3’te 1’inin su olduğunu düşünürsek ne kadar faydalı olduğunu daha rahat görebiliriz. Sizlerde suyun vücuda olan faydası hakkında araştırma yapıyorsanız, yazımıza kulak verebilirsiniz. Sizlere bu yazımızda suyun vücuda önemi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Suyun Vücuda Önemi

Suyun vücuda önemi birçok araştırmacı tarafından kaleme alınan bir konu olmuştur. Uzman doktorlar tarafından günlük en az 2 litre tüketilmesi gerektiği belirtilen suyun, vücuda olan faydaları ve önemi saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Vücudumuzun %65’i,  kanımızın %92’si, kemiklerimizin %22’si ve kaslarımızın %75’i sudan oluşmaktadır.

Suyun Faydaları Nelerdir?

Suyun faydaları hakkında yazımızda sizlere kısa kesitler halinde bilgi vermeye çalıştık. Suyun vücuda önemi hakkında edinmiş olduğunuz bu bilgilerin yanı sıra suyun sağlamış olduğu pek çok faydanın olduğunu da dile getirebiliriz. Sizler için suyun faydalarını listeledik.

  • Su, vücut ısısını hava koşullarına göre ayarlar.
  • Kabızlık gibi sorunların önünü geçmenizi sağlar.
  • Eklemlerin güçlenmesinde yardımcı olur.
  • Vitamin ve minerallerin hücrelere taşınmasını sağlar.
  • Toksinleri vücuttan atmanızda yardımcı olur.
  • Cildin pürüzsüz, canlı ve güzel olmasını sağlar.
  • Hücrelerin ihtiyacı olan besin ve oksijenin iletimini sağlar.
  • Açlık hissinin giderilmesi konusunda yardımcı olur.
  • Beyini ve hücreleri dış etkenlere karşı korur.

 Yukarıda saydıklarımızın yanı sıra suyun vücuda olan önemi anlatmakla bitmeyecek kadar çoktur. Hayatımızı devam ettirmemizi sağlayan oksijenden sonra en temel maddenin su olduğunu dile getirebiliriz.

Suyun Hayatımızdaki Önemi

Suyun hayatımızdaki önemi hakkında sizlere yazımızın başından bu yana kesitler halinde bilgi aktarmaya çalıştık. Vücudun ısınmasında su kullanımı oldukça önemlidir. Su vücutta yer alan ve faydası olmayan atık maddelerin ter yolu ile atılmasını sağlayan önemli bir kaynaktır. Su hücreler için gerekli olan vitamin ve minerallerin taşınmasında önemli bir göreve sahiptir. Kan dolaşımının hızlanması ve sağlıklı işlemesi için su tüketimine özen göstermek gerekir. Yani kısacası su insan hayatının devam edebilmesi için gerekli olan en temel taşlardan bir tanesidir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 12/10/2020 9:31 pm

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 9 Ortalama: 4.3]