fbpx

Forum
Çar Bombası Nedir?
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Çar Bombası Nedir?  

  RSS
Serkan Sezer
(@serkan)
Onurlu Üye Admin

Çar bombası nedir? Sovyetler Birliğinin 1956 - 1961 yıllarında yaptığı dünyanın en büyük hidrojen bombasıdır. Soğuk savaş döneminde ABD ile yaptığı nükleer silahlanma yarışında Sovyetler çar bombasını üretmiştir. Bu bomba ABD'nin Hiroşima'ya attığı atom bombasından 3333 kat daha büyüktür.

50 milyon tonluk konvansiyonel patlayıcıya sahip çar bombası 1961 yılında kuzey kutuplarda patlatılarak videoya alınmıştır. Bu görüntüler günümüze kadar gizli tutulmuştur.

ar bombası

Çar bombasına "bombaların kralı" denilmiştir. Nikita Khrushçhev emriyle Sibirya kuzeyindeki Novaya adasında önlemler alınarak patlatılmıştır. Çar bombası 10,500 metreden bırakılmıştır. Bırakıldığında yoğun duman tabakası oluşmuştur. Bu patlama Rusya ya yakın birçok ülkeden hissedilmiştir.

Çar bombası binlerce kilometre uzaklıktaki insanlarda gözlerinde sorun bırakmıştır. Rusya çar bombası gibi etkili ve çok büyük bomlar yerine küçük çaplı bombalar üretmeye karar vermiştir.

Günümüz gelişmiş ülkelerin nükleer silahlanmaları dünyanın birçok yerinde korkuya neden oluyor. Ülkelerin sürekli yarışta olduğu bir durumda daha etkileyici ve daha güçlü bomba yapmaya karar veriyor.

İkinci dünya savaşından sonra ABD'nin attığı atom bombası savaşa nasıl yön verdiği dünya ülkelerince görüldü. Japonya ya verdiği zarar, binlerce insanın hayatı, doğal çevreye verdiği zarar ise hep göz ardı edildi. Böyle güçlü bombalar ülkelerce caydırıcı bir güç olarak kullanıldı.

ar bombası etki alanı

Çar Bombası Etki Alanı Nedir?

Sovyetler Birliğinin geliştirdiği çar bombası dünyanın en büyük ve etki alanı bırakan bombası olmuştur. 10,500 metreden bırakmışlardır ve 4000 metrede patlamıştır. Patlama atom bombasından daha büyük olmuştur. Yoğun bulut tabakası 65 kilometreye kadar yükselmiştir. Bu çar bombasının yarattığı deprem etkisini etrafındaki Norveç, Finlandiya gibi ülkelerden hissedilmiştir.

Çar Bombası Testi Nasıl Yapıldı?

Çar bombası nedir? Rusya, çar bombası görüntülerini yakın zamanda dünyayla paylaştır. Dünyanın en büyük ve etki alanı en geniş bombası olarak gösterildi. Peki bu test 59 yıl önce nasıl yapıldı? Sovyet Birliği lideri Nikita Khrushçhev emriyle çar bombası hazırlandı.

Rusya'nın kuzeyindeki Sibirya'da Novada Zemilya adasında yapıldı. Bu çar bombası buraya trenle taşınarak getirildi. Buradan da uçağa yüklenerek suya bırakıldı. Çar bombasının etkisi birçok kişide görme duyusunda kayıplara neden olmuştur. 5 şiddetinde bir deprem hissi yaratmış ve birçok komşu ülkelerinden hissedilmiştir. Bu görüntüler dünya da hayretle izlendi.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/09/2020 11:05 pm

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 9 Ortalama: 4.3]