Aydın Kuşadası Gezilecek Yerler – Aydın – Bushcraft Okulu Forumları Aydın Kuşadası Gezilecek Yerler – Aydın – Bushcraft Okulu Forumları

Forum

 class=

Aydın Kuşadası Gezi...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Aydın Kuşadası Gezilecek Yerler

Serkan Sezer
(@serkan)
Tanınmış Üye Admin
kuşadası

Ege bölgesi ılıman iklimi ile hem yaz hem de kış dönemlerinde turistlerin ilgisini çekmektedir. Bölgede her mevsim ayrı güzel olsa da yaz mevsimlerinde Ege’de yapılan tatillerin yerini hiçbir şey tutamaz. Ege bölgesinde birçok farklı noktada olduğu gibi Aydın ilinde de tatil yapılması mümkün çok fazla adres bulunmaktadır.

Bu adreslerden birisi de tabi ki Aydın denince akla ilk gelen tatil bölgelerinden Kuşadası. Her yıl hem yurt içinden hem de yurt içinden binlerce turist ağırlayan ilçe özellikle yaz aylarında son derece kalabalık olmaktadır. Öyle ki yaz aylarında normal nüfusunun 3 – 4 katına çıktığı görülmektedir.

Birbirinden güzel plajları, tarihi noktaları, marinası ve daha birçok noktası ile Kuşadası hem denize girmek için güzel noktalar sunmakta hem de gelişmiş bir şehir havasını yaşatmaktadır. Bölgede Turizmin etkileri ile gelişmişlik seviyesi oldukça yüksektir. Hemen her alanda hizmet veren mağazalar ve firmalar bulmak mümkündür. Ünlülerin de uğrak noktalarından olan Kuşadası birçok kişi için yaz tatillerinin vazgeçilmezi konumundadır.

  1. Kuşadası Milli Park
kuşadası milli parkı

Milli park denize girilebilen plajları da barındıran son derece geniş bir ormanlık alandır. Ormanlık alan tamamen kapalıdır ve izin verilen günlerde giriş yapılmaktadır. Girişler ücretlidir. Bölgeye girişler tamamen kontrollü olduğu için avcılık da kontrol altındadır. Bu sayede bölgede çok sayıda yaban domuzu yaşamaktadır. Bu yaban domuzları insanların varlığına o derece alışmıştır ki çoğu zaman gün içinde insanların yanına gelerek yanlarında yemek bile yemektedirler. Güzel bir plaja sahip olan milli park bölgesi özellikle hafta sonu günleri son derece kalabalık olabilmektedir. Bölgede çok sayıda yüksek ağaç olduğu için ağaçların gölgesinde dinlenmek ve aynı zamanda denize girmek mümkündür.

  1. Sevgi Plajı
sevgi plajı

Sevgi plajı da Kuşadası’nın en çok ziyaretçi alan plajlarının başında gelmektedir. Kilometrelerce uzunlukta olan plaj kenarında birçok yazlık da bulunmaktadır. Halka açık olan kısımlarda yüksek ve koyu gölgeli ağaçlar bulunmaktadır ve bu ağaçların gölgesinde oturmak için masalar bulunmaktadır. Dileyen kişiler bu bölgede mangal da yakabilmektedirler. Son derece temiz bir denize sahip olan plaj her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Kumsalın belirli bölgelerinde kafeler, tuvaletler ve şezlong kiralama hizmeti veren firmalar bulunmaktadır. Bunun dışında kişilerin kendi sandalye ve şemsiyelerini götürerek oturabilecekleri yerler de mevcuttur.

  1. Kadınlar Plajı
kadınlar plajı

Kuşadası’nda merkeze ve girişe son derece yakın olan bu plaj Türkiye’de bulunan en güzel doğal plajlardan birisidir. Su seviyesi uzun süre insan boyunu geçmeyen plajın denizi de son derece temizdir. Kumsal alanda şezlong kiralama hizmetinden yararlanmak mümkün olduğu gibi belediye tarafından kişilerin ücretsiz kullanımı amacıyla tahsis edilmiş şezlong ve şemsiyeler de bulunmaktadır. Plajda yine belediye tarafından sağlanan duş, tuvalet ve giyinme kabini hizmetleri mevcuttur. Hemen sahilin arkasında ise birden fazla restoran, kafe ve market bulunmaktadır. Bölgeye gelen kişiler buralardan kolaylıkla alışveriş yapabilmektedirler. Plaj hafta sonu günleri çok kalabalık olmaktadır.

  1. Güvercinada
güvercinada

Kuşadası’nda merkeze yakın ve görülmeye değer noktalardan biri de güvercinadadır. Eski dönemlerde Cenevizliler tarafından inşa edilmiş bir kale ada üzerine konumlandırılmıştır. Ada ile ana kara arasındaki bağlantı insan yapımı bir yol tarafından sağlanmaktadır. Kalenin bazı noktaları son derece yüksek olduğu için surlardan son derece güzel manzaralar izlemek ve fotoğraflar yakalamak mümkündür. Kalenin içinde küçük çaplı bir müze de bulunmaktadır. Kale ve ada bölgesine giriş ücretsizdir. Adaya giden kara yolu çok uzun olmamakla birlikte taşıt trafiğine kapalı olduğu için yürüyerek gidilmesi gerekmektedir.

  1. Kuşadası Tekne Turu

Ege’nin birçok bölgesinde olduğu gibi Kuşadası’nda da tekne turları son derece meşhurdur. Birbirinden güzel koylar Ege’nin güzel ve temiz denizi ile birleşince son derece keyifli bir hal almaktadır. Güvercinada’ya giden yol üzerinde bekleyen bir sürü tekne her gün erken saatlerde yola çıkarak Kuşadası ve civarındaki koyları turlamaktadır. Tekne turu sırasında çok farklı ve güzel bölgelerde denize girmenin yanında tüm gün bir tekne ile yolculuk yapmanın keyfi yaşanabilmektedir. Tekne turları günlük planlanmaktadır ve tur sırasında kişilerin beslenme ihtiyaçları karşılanmaktadır. İlk kez Kuşadası’na gelen kişilerin mutlaka deneyimlemesi tavsiye edilmektedir.

  1. Kuşadası Civarında Gezilecek Yerler

Her ne kadar Kuşadası sınırları içinde olmasa da Kuşadası’na son derece yakın olan ve kesinlikle görülmesi gereken bölgeler bulunmaktadır. Bunların başında Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti gelmektedir. Efes Antik kenti Helenistik dönemlerde dünyanın en büyük 5 metropolünden birisi haline gelmiş son derece önemli bir antik kenttir. Bunun dışında şarapları ile ünlü Şirince köyü de görülmeye değer bir başka nokta olarak karışımıza çıkmaktadır. Son olarak da Meryem Ana evi görülmelidir. Hz. İsa’nın doğduğuna inanılan ev olarak Selçuk ilçesinde bulunan ev özellikle Hristiyan turistlerin uğrak noktalarından birisidir ve bu turistler için yüksek derecede maneviyat ifade etmektedir.

 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 15/08/2020 12:51 am
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 19 Ortalama: 4.6]