ZEUS MAĞARASI NEREDEDİR? HİKAYESİ NEDİR? – Aydın – Bushcraft Okulu Forumları ZEUS MAĞARASI NEREDEDİR? HİKAYESİ NEDİR? – Aydın – Bushcraft Okulu Forumları

Forum

 class=

ZEUS MAĞARASI NERED...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

ZEUS MAĞARASI NEREDEDİR? HİKAYESİ NEDİR?

Serkan Sezer
(@serkan)
Tanınmış Üye Admin
zeus mağarası

Türkiye’de çok sayıda doğal güzellik bulunmaktadır. Fakat Zeus Mağarası, sahip olduğu genel özellikleri ve mitolojik hikayesi ile bunlar arasında oldukça önemli bir yere sahip olduğu çok fazla ilgi çekmektedir… Aydın şehrinin Kuşadası ilçesinde bulunmakta olan Güzelçamlı Dilek Yarımadası Milli Parkı’ndaki bu doğal ve tarihî eser, hem kış mevsiminde hem de yaz mevsiminde pek çok ziyaretçinin ilgisini çekebilen önemli bir yerdir.

Kış mevsiminde sıcak, yaz mevsiminde soğuk olan suyunun ise şifalı olduğu düşünülür. . O bölgedeki genel bir inanışa göre, kaynak suyundan içenlerin ciltleri güzelleşir ve bu kişiler daha pek çok sağlık sorunundan kurtulurlar… Oldukça değerli olan bu kaynak suyundan içerek ya da içinde yüzerek faydalanan insanlar dışında, ormanlık alanda yaşayan domuzlar ve diğer bazı hayvanlar da yararlanabilmektedir. Bu durum ise suyun ne kadar besleyici ve temiz olduğunu göstermektedir.

Dağ eteğinde bulunan mağara, Milli Park’ın yaklaşık olarak 150 – 200 metre uzağındadır. Mağaranın bulunduğu dağ eteğinin tepesinde ise bir Yunan antik kenti bulunur. Panionion adlı bu antik kent, günümüzde pek fazla bir kalıntıya sahip olmasa da tarih araştırmacıları ve doğa meraklıları tarafından sürekli bir şekilde ziyaret edilir.  

Bu kalıntılar haricinde mağaranın giriş bölümünde ya da etrafında herhangi bir tarihî kalıntı bulunmasa da, doğal bir güzellik olduğu için UNESCO tarafından koruma altına alınıp alınmaması konusunda tartışmalar yaşanmaktadır. Kaynak olarak hangi denize ya da göle bağlandığı bilinmeyen bu suyun derinliği ise yaklaşık olarak 10 – 15 metre arasında değişir.

Ayrıca kalkerli taşların aşınması ve obruklar içine kaynak sularının dolması ile oluşmuş olan bu doğal eser, kayaların kaygan ve keskin olabilmesinden dolayı pek çok ziyaretçinin can verdiği bir yerdir. Özellikle kaynak suyunda yüzmek isteyenlerin oldukça dikkatli olması ve mağarada fazla uzak mesafelere doğru yüzmemesi gerekmektedir. Çünkü bu kaynak suyunun dibi bilinmemektedir…

 

ZEUS MAĞARASININ HİKAYESİ NEDİR?

Zeus Mağarasının hikayesi, Antik Yunan dönemi mitolojileri ile alakalı olan bir hikayeden ibarettir. Bilindiği gibi pek çok sayıda Yunan tanrısı ve tanrıçası bulunmaktadır. Bunlardan her birinin oldukça farklı görevleri ve dolayısıyla farklı güçleri vardır. Hatta bu tanrıar ve tanrıçalar, çoğunlukla birbirlerine kızarak çeşitli savaşlar başlatmaktadırlar. Zeus Mağarası ise buna benzer, mitolojik bir savaş ile ilgili olan bir mağaradır.

Antik Yunan mitolojisine göre gök gürültülerinden, şimşeklerden sorumlu olan ve “Tanrıların Kralı” unvanı ile tanınan Zeus, denizlerden ve depremlerden sorumlu olan Poseidon’un kardeşidir. Denizlerin tanrısı olan Poseidon, kızmış olduğu kardeşini cezalandırmak için elindeki üç dişli yabayı denizlere vurarak tüm sularda ve tüm karalarda, oldukça şiddetli depremler meydana getirmiştir.

Bu durumda kardeşi ile savaşmak istemeyen Zeus ise hiçbir karşılıkta bulunmayarak bu mağaraya sığınmıştır. Mağaradaki şifalı sudan içerek hayatının bir bölümünü burada saklanarak geçirmiştir ve daha sonra bu mağaraya ise onun adı verilmiştir…

 

 

 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 25/08/2020 9:47 pm
Konu Etiketleri
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 19 Ortalama: 4.6]