fbpx

Forum

Alaçatı Gezilecek G...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Alaçatı Gezilecek Görülecek Yerler  

  RSS
Serkan Sezer
(@serkan)
Saygın Üye Admin
alaçatı 2

Turistik bölgeler dendiğinde Ege bölgesi Türkiye’ye gelen turistlerin çok büyük bir bölümünü domine etmektedir. Özellikle yaz tatili amacıyla gelen turistler Ege bölgesini ılıman iklimine bayılmaktadırlar. Ege bölgesinde yoğunluklu olarak hakim olan Akdeniz iklimi bölgenin kışa aylarında bile oldukça sıcak olmasını sağlamaktadır.

Öyle ki kış aylarında bile Ege bölgesinde denize girecek yerler bulmak çok zor olmamaktadır. Durum böyle olunca yaz aylarında havalar iyice ısınmakta ve sıcakların verdiği rahatlık ile güneş ışınları, deniz ve sahillerin tadını çıkarmak için mükemmel bir adres haline gelmektedir. Ege bölgesi dendiğinde akla gelen ilk şehir şüphesiz İzmir olmaktadır.

Hem kapsamlı ve çok eskilere dayanan tarihi ile hem de Türkiye’nin en gelişmiş 3 şehrinden biri olması sebebiyle İzmir Ege’nin incisi olarak nitelendirilmektedir. İzmir bölgesinde merkezde de gezilecek güzel yerler bulmak mümkündür ancak özellikle yaz aylarında İzmir’i ziyaret eden kişiler hem sıcak iklimin hem de İzmir’in güzel sahillerinin tadını çıkarmak adına daha çok yazlık bölgeleri gezmektedir. Tabi ki bu yazlık bölgelerinin başında da Çeşme ve Alaçatı gelmektedir.

alaçatı 1

Alaçatı Bölgesinin Tarihi

Antik dönemlerdeki ismi “Agrilia” olan Alaçatı oldukça eski bir tarihe sahiptir. İyonya olarak adlandırılan bölgenin de tam merkezinde bulunacak şekilde konumlanmış olan bu güzel tatil beldesi birçok tatilcinin yaz tatillerini bekleme sebebi olmaktadır. Eski dönemlerde bölgede bağcılık yapılmaktaydı. Özellikle bölgede yaşayan Rum kesmi tarafından yürütülen bağcılık faaliyetleri hala devam etmektedir.

Bölgede yapılan en önemli faaliyet şüphesiz ki turizmdir. Gerek tarihi dokusunu koruyan sokakları, gerek güzel denizi sayesinde tatilcilerin yoğun ilgisini görmektedir. Alaçatı sadece denize girerek tatilini değerlendirmek insanlar için güzel bir tatil yeri değil aynı zamanda rüzgâr sörfü ile uğraşan kişiler için de harika bir merkezdir. Özellikle 1990’lı yılların sonlarına doğru bölgede rüzgâr sörfü faaliyetleri artmıştır ve hala devam etmektedir.

Alaçatı Bölgesinde Konaklama ve Tatil

Alaçatı her ne kadar bir tatil beldesi olsa da çok büyük bir kapasiteye sahip değildir. Her geçen yıl artan talep sebebiyle bölgedeki konaklama ve tatil imkânları artsa da sürekli artan taleplerin özellikle tatil sezonunun ortaları olan temmuz gibi aylarda karşılanması son derece zor hale gelebilmektedir. Bu nedenle Alaçatı’da tatil yapmayı düşünen kişilerin zaman kaybetmeden erken dönemlerde rezervasyon yapmaları büyük önem arz etmektedir. Aksi taktirde tatilden hemen önceki dönemlerde otel araştırması yapılırsa konaklama imkânlarının tükendiği ya da olması gerekenden çok daha pahalı bir hal aldığı görülmektedir. Bu anlamda hem Alaçatı’nın merkezine yakın hem de tarihi dokusunu koruyan hoş ve butik oteller bulmak mümkündür.

alaçatı 3

Alaçatı Bölgesinde Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Alaçatı hem tarihi anlamda hem de modern anlamda farklı dokuların birleşiminden oluşmaktadır. Alaçatı’nın merkezi olarak kabul edilen sokaklarında dolaşmak ziyaret edenleri yapması gereken başlıca işlerdendir. Bu sokakların bazı bölgelerde daraldıkları ve bazı bölgelerde genişlediklerini görmek mümkündür.

Sokaklarda gezerken yıllar öncesinde olan yapıların korunduğu görülebilmektedir. Yine bu merkez sokakların başlangıcı olarak kabul edilen bölgede meşhur Alaçatı yel değirmenlerini görmek mümkündür. Bu kadar çok rüzgâr alan bir bölgede yel değirmenlerinin yıllarca un öğütmek için kullanılması son derece mantıklıdır. Şimdilerde turizm amacıyla kullanılan bu değirmenler büyük oranda Alaçatı’nın sembolü haline gelmiştir.

Bunun dışında Alaçatı’da sık sık görülebilen restoranlarda kumru yemeden gelmek olmaz. İzmir genelinde de meşhur olan kumru, sosis, salam ve peynir gibi malzemelerden yapılan bir tür sıcak sandviçtir ve Alaçatı’dan çıkmıştır. Alaçatı sokaklarında gezerken görülmesi gereken yapıların başında da Ayios Konstantinos kilisesi gelmektedir. Bu yapı o kadar ilginçtir ki bir camii içinde kilise barındırmaktadır. Bu nedenle ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca Alaçatı’ya gitmişken güzel koylarına giderek denize girmeden dönmek de olmaz.

 

Alıntı
Gönderildi : 11/08/2020 9:56 pm

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş: