Selçuk Gezi Rehberi – İzmir – Bushcraft Okulu Forumları Selçuk Gezi Rehberi – İzmir – Bushcraft Okulu Forumları

Forum

 class=

Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Selçuk Gezi Rehberi

Serkan Sezer
(@serkan)
Tanınmış Üye Admin
izmir selçuk

Selçuk, İzmir'in güney kısmında bulunan tarihi ve turistik bir ilçedir. Selçuk, hem gezilecek yerleri hem de misafirperver insanıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir ilçedir.

 

SELÇUK GEZİLECEK YERLER

 

  1. EFES ANTİK KENTİ
efes antik kenti

Ülkemizdeki en önemli antik kentlerin başında gelen Efes Antik Kenti, Selçuk ili deyince akla ilk gelen yerdir. Senenin yaz ve ilkbahar ayları başta olmak üzere ziyaretçi akınına uğrayan antik kent, kuşkusuz gezilip görülmesi gereken bir yerdir.

 

Efes Antik Kenti, ülkemizin nadide parçalarından biri olduğu gibi fotoğraf meraklılarının da ilgi odağında olan bir yer olmasıyla da bilinmektedir.

 

  1. SELÇUK KALESİ
selçuk kalesi

Pek çok il ve ilçenin olduğu gibi Selçuk ilçesinin de bir kalesi vardır. Selçuk Kalesi'nde yer almakta olan duvar ve surların çeşitli medeniyetlere ait olduğu bilinmektedir. Bu medeniyetlerden bazıları Osmanlı Devleti, Bizans İmparatorluğu ve Aydınoğulları'dır.

 

Efes'in ilk yerleşim alanına kurulmuş olmasıyla da dikkat çeken Selçuk Kalesi içinde cami, kilise kalıntısı, taş merdivenler ve benzeri pek çok şey bulundurmaktadır.

 

  1. MERYEM ANA KİLİSESİ
selçuk meryem ana

Hıristiyanlık dini için oldukça büyük önem taşıyan kiliselerden Selçuk ilçesinde bulunan en meşhuru Meryem Ana Kilisesi'dir. Meryem Ana Kilisesi, hıristiyanlık dinine mensup kişiler için önemli olduğu kadar farklı dinden insanların da ziyaret ettiği bir yerdir.

 

Meryem Ana Kilisesi içinde vaftiz havuzu bulundurmasının yanı sıra insanların dileklerini astığı bir bağlama duvarına da sahiptir.

 

Bu kilise kuşkusuz Selçuk ilçesine gelince ziyaret edilmesi gereken en önemli yerlerden biridir.

 

  1. EFES MÜZESİ
selçuk efes müzesi

Selçuk ilçesinin en meşhur müzesi olan Efes Müzesi, içinde pek çok zamana ait eserlerin yer alıp sergilendiği bir yerdir. Müzede yer alan tarihi eserlerin Roma, Helenistik, Bizans ve Selçuklu gibi dönemlere ait olduğu söylenmektedir. Efes Müzesi sekiz ayrı bölüme ayrılmış bir müze olmasıyla da ziyaretçilerine kolaylık sağlamaktadır.

 

Senenin her anı pek çok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen müzenin en çok dikkat çeken eserleri Eros Başı, Artemis Heykeli, İsis Heykeli ve Sokrates Başı eserleridir.

 

  1. ARTEMİS TAPINAĞI
artemis tapınağı

Tarihin adeta merkezi olan Selçuk ilçesinde bulunan bir diğer tarihi yer Artemis Tapınağı'dır. Dünyanın bilinen yedi harikasından biri olma unvanını taşıyan Artemis Tapınağı, 36 tanesi kabartmalı 127 sütün içermektedir.

 

Dönem dönem tahribata uğramış olan tapınak, son olarak günümüzdeki halini almıştır. Yunan mitolojisinde önemli bir tanrıça olan Artemis'in ismini verdiği tapınak Selçuk ilçesine gelenlerin kesinlikle ziyaret etmesi ve hatıralık fotoğralar çekmesi gereken bir yerdir.

 

  1. ŞİRİNCE TAŞ MEKTEP MÜZESİ
irince taş mektep

Selçuk ilçesine bağlı bir köy olan şirin köy Şirince'de bulunan Taş Mektep Müzesi, eskiden rum okulu olan günümüzde ise müze haline gelmiş bir yerdir.

 

Tarihi iliklerinize kadar hissettirecek bu müze, çevresinde ve önünde pek çok lokanta, çay bahçesi ve kafeler bulundurmaktadır.

 

  1. YEDİ UYUYANLAR MAĞARASI
selçuk yedi uyurlar

Tarihi eserlerinin yanı sıra doğal güzellikleri de bulunan Selçuk'un en meşhur doğal güzelliklerinden birisi Yedi Uyuyanlar Mağarası'dır. Geçmiş zamanda pek çok medeniyet ve insan tarafından kullanılmış olan mağara, Selçuk ilçesine gelenlere güzel bir olanak sunmaktadır. Bu mağaraya gelerek hem güzel vakit geçirebilirsiniz hem de huzurun tadına varmış olursunuz.

 

  1. PAMUCAK PLAJI
pamucak plajı

İlçenin en çok tercih edilen plajı olan Pamucak Plajı, buraya yaz aylarında gelen yerli ve yabancı turistlere denize girme imkanı sağlamaktadır. Ege Denizi'ne kıyısı olan ilçedeki bu benzersiz sahil ile keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

 

Plajın yakınlarında pek çok kafe ve restoran bulunduğu gibi sahilde de şezlong ve benzeri imkanlardan yararlanma imkanına sahip olabilirsiniz.

 

SELÇUK GEZİLECEK DİĞER YERLER

 

> Celcus Kütüphanesi

> Aziz Yohannes Bazilikası

> İsa Bey Cami

> Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi

> Hadrian Tapınağı

> Meryem Ana Evi

> Çetin Maket Köy

> St. Jean Kilisesi

 

SELÇUK İLÇESİNDE KONAKLAMA İMKANI

 

Selçuk ilçesinde ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin konaklayabilmesi için pek çok otel, pansiyon ve konuk evi yer almaktadır.

 

Selçuk ilçesinde yer alan en önemli konaklama yerleri Australian New Zealand Pansion, Urkmez Hotel, Doğa Pansiyon, Amazon Antik Pansiyon, Nicea Hotel ve Boomerang Konuk Evi'dir.

 

SELÇUK İLÇESİNDE YER ALAN KAFE VE RESTORANTLAR

 

Selçuk ilçesinde kaliteli ve lezzetli ürünleri bulabileceğiniz restorant ve keyifli vakit geçirebileceğiniz kafeler bulunur.

 

İlçede yer alan restorant ve kafelerden en ünlü olanları Tat Kafe Restorant, Şirimcem Restaurant Cafe, Sezerian Nargile Kafe, Ali Baba & Mehmet Kebab House, Umut Kafe ve Hanımın Mutfağı gibi yerlerdir.

 

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 08/08/2020 5:38 pm
Sabri Mert
 Sabri Mert
(@Sabri Mert)
Misafir

Nerde,Ne yenir? gibi bir alt başlık yapsan iyi olurudu.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/07/2021 2:38 pm
Serkan Sezer
(@serkan)
Tanınmış Üye Admin
Gönderen: @Sabri Mert

Nerde,Ne yenir? gibi bir alt başlık yapsan iyi olurudu.

İleride forumu daha aktif hale getirebilirsek ayrı kategori açılabilir.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 17/07/2021 6:34 pm
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 19 Ortalama: 4.6]