fbpx

Forum

Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Türkiye’nin Başkenti Ankara  

  RSS
Serkan Sezer
(@serkan)
Saygın Üye Admin
ankara

Tarihi çok eskilere dayanan, bünyesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan bir şehirdir Ankara. Birçok iş imkânı ve ekonomiye de katkısı ile modern Türkiye’nin başkenti olan Ankara birçok doğal güzelliği ile de yılda milyonlarca turisti kendisine çekmeyi başarıyor. Tarihi, doğallığı ve yüzyıllardır korunan eserleri ile Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biridir. Turistik alanları, kendine özel gelenekleri, yemekleri, kültürleri gibi birçok güzel yönü ile bizlere büyüleyen bir tatil yaşatan kenttir.

Ankara’da Gezilecek Yerler

1. Anıtkabir:

anıtkabir

Tarihin en güçlü savaşlarına komutanlık yapmış, başarı, azim, zekâsı, liderlik gibi üstün özelliklerini küçük yaşta ön plana çıkarıp bunları kullanarak birçok devleti dize getirmiş, mavi gözlü bir devin sonsuz istirahatgâhı olan Anıtkabir, Ankara’nın görülmesi gereken en önemli yerlerinden bir tanesidir. Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtının olduğu yerdir. Tören meydanında 2. Cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü’nün naaşı, Atatürk ve Türk Devrimi Kütüphanesi, sanat galerisi, Anıtkabir Atatürk Müzesi gibi pek çok tarihi eserlerin bulunduğu onlar hakkında bilgiler veren yazıların olduğu yerler bulunmaktadır. Ankara’ya gelirseniz görmeniz gereken en önemli yerlerden bir tanesidir.

2. Ankara Kalesi:

ankara kalesi

Ne zaman veya kim tarafından inşa edildiği bilinmeyen bu eser bünyesinde birçok uygarlığa yer vermiştir. Uzun yıllardır ayakta kalan bu eser size Ankara'nın eşsiz manzarasını ayaklarınızın altında sunmaktadır. İçinde hediyelik eşya, geleneksel ürünler, el yapımı aksesuarlar gibi pek çok süs eşyası barındıran Ankara kalesi görülmeye değer yerlerden birisidir. 

3. Anadolu Medeniyetler Müzesi:

anadolu medeniyetler müzesi

Ankara kalesinin güneydoğu tarafında yer alan Anadolu Medeniyetler Müzesi içinde pek çok tarihi eser barındırıyor. Çekici cazibesini barındırdığı özel koleksiyonlardan almaktadır. Ankara Kalesi'ne gelmişken uğramadan gitmeyiniz.

4. Etnografya Müzesi:

etnogrfya müzesi

Anıtkabir tamamlanana kadar Mustafa Kemal Atatürk’ün bedenine ev sahipliği yapan Etnografya Müzesi, içinde bulunduğu eserlerle Türklerin tarihine ışık tutmaktadır. 1924 yılında temelleri atılan ve 1930 yılında halkın hizmetine açılan bu yapı içindeki geleneksel kıyafetler, kilim işlemeleri gibi el sanatları ile de sizleri büyüleyeceğine eminim.

5. Kızılay Meydanı:

kızılay meydanı

Gün içerisinde birçok insanın bulunduğu Kızılay Meydanı'nda sizleri alışveriş merkezleri, mağazalar, kafeler gibi pek çok yer bekliyor. Ulaşımın merkezi olan Kızılay kalabalık ve biraz gürültülüdür.

6. Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Binası):

cumhuriyet müzesi

Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Celal Bayar'ın özel eşyalarını bulundurduğu bu bina birinci TBMM binasına 1-2 dakikalık mesafededir. Cumhuriyet Halk fırkası toplantılarının gerçekleştiği bu yer tarihi kalıntılar sevenlerin mutlaka görmesi gereken alanlardan bir tanesidir. 

7. Harikalar Diyarı Parkı:

harikalar diyarı

Eğlencenin dibine vurmak istiyorsanız mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. 2004 yılında açılan parkın içerisinde Go-kart, kayak pisti, mini golf sahası, tiyatro ve lunapark gibi alanlara sahiptir. İsmine yakışır bir yer olan Harikalar Diyar’ını görmenizi tavsiye ederim.

8. Atakule:

atakule

Başkentin en önemli simgelerinden birisi olan Atakule sizi muhteşem manzarası ile büyüleyip içinde bulunan mağazalar ile de sevindiriyor. Botanik parkının hemen üstünde bulunan Atakule 1989 yılında açılmıştır. Birçok insanı kendisine çeken bu yapı görülmeyi hak ediyor. 

9. Kocatepe Camii:

kocatepe cami

İnşasına 1967 yılında başlanan içerisinde Osmanlı esintileri bırakan Ankara’nın dini simgesi Kocatepe Camii 1987 yılında inşasına son vermiştir. İhtişamlı yapısı ile görülmeyi hak eden bir yapıdır.

Ankara’nın Meşhur Yiyecekleri 

Ankara’ya gidip de mutlaka yemeniz gereken yiyecekler arasında Beypazarı kurusu, Şibit tatlısı, Ankara simidi, Çubuk turşusu, İnceğiz çorbası, çılbır, malak gibi pek çok lezzeti yemenizi tavsiye ederim.

Alıntı
Gönderildi : 11/08/2020 10:05 pm
Konu Etiketleri
Serkan Sezer
(@serkan)
Saygın Üye Admin

Ankara' da Gezilebilecek Yerler

Ankara; Türkiye' nin başkenti olmakla beraber gezilecek oldukça fazla yeri, lüks mekanları ve tatil yerleri bulunmaktadır. Lüks mekan denilince akla pahalı yerler gelmesi normaldir. Örneğin Tunalı Hilmi Caddesi, hem pahalı hem de kaliteli, lüks bir yerdir. Eğer ucuzcu iseniz Ankara Kalesi tam da size göre. Eğer manzaracı iseniz size gidebileceğiniz en güzel yeri söyleyeyim, eşşiz mimarisi ve Ulu Önderimiz Mustafa Kemal’in kabrinin bulunduğu yer Anıtkabir. Ankara’ya gidip de yemek yememek olur mu hiç? Gevrek Kızılay Simidi, Beypazarı Kurusu, Ayaş Domatesi, Ankara Elması, Ankara tava, Entekke Böreği, İnceğiz çorbası, Beypazarı güveci, Tamtak tiridi Ankara’nın eşsiz lezzetlerindendirler. Ankara’da gezmek istiyorsanız ve eğlence mekanı arıyorsanız Göksu parkı ve Gençlik parkı tam size göredir. Göksu parkının cıvıl cıvıllığı, ördekleri ve gölün içinde gezebileceğiniz ayakla çalışan küçük gemileri, Gençlik parkının yanında biraz önde kalıyor. Şahsi önermem Göksu parkı olacaktır. Bunların dışında Ankara’da aslında gezilebilecek çok yer bulunmamaktadır. Sokak ağzıyla söyleyecek olursak tam bir memur kentidir. Bahsettiğimiz yerleri gezmeniz, meşhur yiyeceklerini yemeniz için size bir hafta yeterli olacaktır. İyi tatiller iyi gezmeler.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/08/2020 9:27 pm

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş: