Dalış Tüpleri Nasıl Yapılır? – Yat – Bushcraft Okulu Forumları Dalış Tüpleri Nasıl Yapılır? – Yat – Bushcraft Okulu Forumları

Forum

 class=

Dalış Tüpleri Nasıl...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Dalış Tüpleri Nasıl Yapılır?

Serkan Sezer
(@serkan)
Tanınmış Üye Admin
pexels maël balland 3098974

Yeryüzünün güzelliği kadar su altının güzelliği de ilgi çekicidir. Birbirinden farklı balıklar, eşsiz güzellikte olan mercanlar bizlerin keşfi için bekliyorlar. Bazı dalışlarda şnorkel yeterli olsa bile, derin koylarda uzun süreli, bağımsız nefes ihtiyacımızı karşılayacak bir kaynağa ihtiyaç duyarız. Bu ihtiyacı ise, bize dalış tüpleri sağlar. Dalış tüpleri, çelik ve alüminyum olmak üzere iki gruptan olur.

Amaçlarına göre çeşitlilik gösteren, farklı litrelik tüpler vardır. Sportif dalışlarda genellikle 10-12-15ve 18 litrelik tüpler tercih edilir. İhtiyaca göre, hacim ve kullanım basıncı gibi özelliklere dikkat edilir. 200 bar kullanım hakkına sahip olan 15lt'lik bir tüpün, içindeki hava miktarı 200.5=3000 litredir. Bu miktarın yüzeyde denk gelecek bir örnek vermek gerekirse, yaklaşık bir telefon kulübesi kadar hacim kaplar. Elde edilen bu hava, basınçlı hale getirilerek küçük bir hacmin içine yerleştirilir.

Dalış Tüpü Özellikleri

Dalış tüplerinin ayırt edici özelliği, boyun bölümüne kazınmış işaret ve sembollerdir. Bunlardan hidrostatik test basıncı tarihi olan ise, kanuni düzenleme de yer alan süreler içinde yeniden kazınarak tüpe eklenir. TÜRK STANDARTLARI ENSTİTÜSÜ’NÜN TS 7450/KASIM 1994 YILINDA YAYIMLANAN PERİYODĠK MUAYENE, DENEY, BAKIM VE TAMİRİ KURALLARI’NA uygun olarak tüplerin üretim tarihlerinden sonra her 5 (beş) yılda bir hidrostatik teste tabii tutulması gereklidir.

Dalış Tüpü Nasıl Çalışır?

Dalış tüplerinin en önemli özelliği, iki aşamalı olarak çalışan bir regilatör sistemdir. İlk aşama, regilatör sisteminin ilk aşamasında gerçekleşir. Havayı tüpten alıcıya ileten, ve dalgıç ihtiyacı kadar hava alarak kontrolü sağlar. Regilatörün birinci aşamasında bir piston, bir yay ve basınçlı havayla dolu bir odacık bulunur. Bu odacık pistaonla diğer odacığa bağlıdır. Yayın üzerinde üçüncü bir odacık bulunur.

Dalgıç nefes almadan önce, piston basınçlı havayla kapalı tutulur. Böylece tüpten gelen hava kanalı tıkanmış olur. Dalgıç hava aldığında, hava odacıkları boşalır. Yay pistonu tanktan geri çeker. Hava tüpten dışarı çıkar. Bu sayede dalgıcın ciğerlerine ulaşır. Dalgıç nefes almayı kestiğinde, hava odacıkları yeniden dolmaya başlar. Birinci aşama bu şekilde ilerler. İkinci aşama ise, dalgıcın hava almasına göre hareket eden bir vayf bulunur. Her nefes alışta odacıkta olan basınç, dışarıdaki suyun basıncının altına düşer.

Su basıncı diyaframı iter. Sistemin içinde bulunan kaldıraç, harekete geçer ve vayfı oturduğu yerden kaldırır. Hortumda hapsolan havayı serbest bırakır. Serbest kalan hava, regilatörün birinci kısmında bulunan ve pistonun geride bırakan havadır. Birinci bölümde bulunan hava odacıkları boş. Dışarıdaki suyun basıncı, yayın hareketini geri çekiyor. Hava tüpten dalgıca ulaşıyor. Dalgıç nefes almayı bırakana kadar sistem bu şekilde devam ediyor. Birinci kısım havayı sağlıyor, ikinci kısım havanın dalgıca ulaşmasını sağlıyor.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 05/09/2020 7:11 pm
Konu Etiketleri
Cüneyt ertaş
 Cüneyt ertaş
(@Cüneyt ertaş)
Misafir

Dalış türũ nasıl yapılır dalış tüpü özellikleri nedir dalış tũpü nasıl çalışır tavsiye ederim mükemmel bir site

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/09/2020 2:26 am
Paylaş:
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 19 Ortalama: 4.6]