fbpx

Forum

Hovercraft Nasıl Ça...
 
Paylaş:
Bildirimler
Tümünü temizle

Hovercraft Nasıl Çalışır?  

  RSS
Serkan Sezer
(@serkan)
Saygın Üye Admin
hovercraft

Hovercraft, hava yastığı sistemi ile çalışan ulaşım teknolojisinde çok ilgi çeken ve geleceğin aracı olmaya aday bir deniz aracıdır. Hareket ettiği zeminin üzerinde süzülebilen ve yerden havalanan bu olağan üstü araç, denizde ve aynı zamanda karada hareket etme yeteneğine sahip olan bu sıra dışı makine dünya üzerinde coğrafi koşul tanımayarak dünyanın her yerine ulaşabilmektedir.

Hovercraft Çalışma Prensibi

Hovercraft bir hava yastığı üzerinde normal hava basıncından yüksek bir hava basıncı ile yerden teması kesilerek yerin biraz üzerinde hareket ederek ilerler. Aracın ileriye doğru hareketi, zemine dik şekilde yerleştirilmiş pervaneli motorlar sayesinde sağlanır. Dönüş kabiliyeti ise bu motorların arka tarafında bulunan kanatlar sayesinde sağlanır. Alt bölüm esnek bir materyal ile çevrilmiş, bu sayede hava yastığı belirli bir noktada tutularak hava kaçışı engellenir.

Hovercraft Tarihçe

Hovercraft ilk olarak 1700-1800 yılları arasında İsveçli bilim adamı Emanuel tarafından düşüncesi şekillendirildi. Ters bir kayığın altına yeterince basınç verildiğinde suyun üzerinde kalabileceği düşüncesini ileri sürmüştü. Fakat bu zamanın teknolojik şartları bu düşünceyi gerçekleştirmek için yetersiz olduğundan yapılamamıştı.

Daha sonralarında ciddi çalışmalar 1870-1900 yıllarında İngiliz mühendis Sir John İsaac Thorny craft tarafından yapılmıştır. İngiliz bilim adamı bazı çalışmalar ve fikrin patentini aldığı bilinmektedir. Bir çok bilim insanı bu fikir üzerine çalışmalarda yapsa bir türlü başaralı olamamışlardır. Fakat İngiliz bilim insanı Christoper Cockerel tasarımdaki tüm sorunları başarı ile çözerek ilk prototipleri 1950' li yıllarda ortaya çıkarmasını sağlamış ve Cockerel, 1959 yılında SR-N1 adında ilk hovercraftın da üretimini sağlamıştır.

Günümüzde Hovercraft

Günümüzde çok daha geliştirilerek tek kişilik olanlar ve dev yolcu hovercraftlarına kadar çok geniş bir yelpazede üretimi ve kullanımı yapılmaktadır. Bu devasa araçlar 400-500 yolcuyu ve 50-100 aracı rahatlıkla taşırken saatte 100 km hıza ulaşabilmektedir. Başlıca avantajları hızlı olması ve herhangi bir limana ve yola ihtiyaç duyulmaması ve sürtünme olmadığından yakıt tüketimi de oldukça düşüktür. Birçok avantajının bulunması nedeni ile askeri alanda da birçok ülkenin deniz kuvvetlerince yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Alıntı
Gönderildi : 02/09/2020 9:03 pm

Cevap yaz

Yazar Adı

Yazar Email Adresi

Başlık *

 
Ön izleme 0 Revizyon Kaydedildi
Paylaş: