fbpx

Glamping Nedir?

Glamping, sözlük anlamı olarak glamorous (büyüleyici) ve camping (kamp yapmak) kelimelerinin birleşiminden meydana geliyor. Günümüzde konforu ve kolaylığı, doğa ile bütünleştiren bir aktivite olarak karşımıza çıkıyor.

Ülkemizde son yıllarda yaygınlaşan bir tatil anlayışı haline gelsede, Glamping aslında bizim bildiğimiz bir aktivitedir. Ülkemizde çok sayıda kamp alanı olmasına rağmen insanlar geçtiğimiz zaman içinde imkanların artmasıyla, tatil dönemlerini otellerde değerlendirmeye başladılar. Bunun en önemli sebebide konfor konusudur. 

Kamp alanları ve çadırlarda bu konfor sağlanamadığından, oteller daha cazip hale gelmiştir. Glamping tam da bu noktada insanların istediği konforu onlara sunan bir aktivite olarak ortata çıkıyor.

Tarihçesi:

1900’lü yılların başlarında Avrupa ve Amerikalı gezginlerin, Afrika kıtasına yaptıkları yolculuklar sırasında evlerinde yaşadıkları konforu, çadırlarına taşımaları ve rahat bir şekilde doğa ile bütünleşmeleri bu tarzın başlangıcı olarak kabul edilebilir.

Gezginler, ihtiyaçları doğrultusunda tasarladıkları çadırlarında her tür konforu düşünmüşlerdi. Evlerinde kullandıkları yatak ölçülerinde yatakları koyabildikleri bu hacimli çadırlarda, ısınma, serinleme, ve hatta oturma ve yemek alanlarını bile oluşturuyorlardı.

Kurulan çadırlar uzun süreli konaklamalara müsaitti ve günümüzde 4 mevsim olarak adlandırılan çadırlar gibi dayanıklı malzemelerden yapılıyordu. Yine çadır dışında oluşturdukları alanlarda ihtiyaçlarını karşılayacak düzeydeydi. Dinlenme alanı, yemek alanı ve hatta keyifli vakit geçirdikleri oyun alanları oluşturarak bulundukları ortamı, o dönemlerde yaşam standartlarına yakın hale getirebildiler.

2000’li yıllara gelindiğinde İngiltere’de Glamping aktiviteleri modern halini aldı. Özellikle Afrika kıtasında bu yaşam şeklini gören İngilizler bunu geliştirerek günümüzde ki haline getirdi. Mumlu kanvas kumaşlardan yapılan çadırlarını kendi ihtiyaçlarına göre tasarladılar ve ihtiyaçlarını en konforlu hale getirerek doğada aktiviteler yapmaya başladılar.

GÖZAT  Slipped Overhand Knot / Kaydırılmış Adi Düğüm

Günümüzde bir çok ülkede popüler hale gelen Glamping farklı koşullarda farklı malzemeler kullanılarak yayılmaya devam ediyor.

Ülkemizde özellikle 1990’lı yıllarda insanların tercih ettikleri çadır kampları da gelişerek, tatilcilere daha konforlu ve modern imkanlar sunmaktadır. Zamanında çadır kamp olarak anılan yerler yeni adları ile Glamping alanları olarak hizmet vermektedirler. Türkiye’de coğrafya yapısı ve mevsimlerinin bu aktiviteye uygun olması, Glamping kültürünün hızlı bir şekide yayılarak uluslar arası platformda tanınmasına imkan sunmaktadır.

Glamping Türleri:

Farklı bölgelerde, doğa koşullarına göre değişkenlik gösteren Glamping alanlarında konaklama yöntemleride şu şekillerde olmaktadır.

Çadır kampları (Farklı çadır çeşitleri ile)

Karavan Kamplar

Bungalovlar

Doğa yapısı ve iklim kamp alanlarının oluşumlarına büyük etkendir.

Glamping Nasıl Yapılır?

Öncelikle doğada vakit geçireceğiniz için nasıl bir doğa ortamında bulunmak isteyeceğinize karar vereceksiniz. Daha sonra seçtiğiniz kamp alanının size neler sunduğunu iyi araştırmanın gerekmektedir. Çünkü yanınıza alacağınız gerekli gereksiz eşyaları bu duruma göre belirlemeniz gerekmektedir.

Giyeceğimiz kıyafetleri kamp alanının bulunduğu iklime göre doğru bir şekilde seçmeliyiz ve çantaya korunaklı bir şekilde koymalıyız. Ekipman ve yanımıza alacağımız eşyaları işletmenin size sunduğu imkanlar doğrultusunda hazırlayacağınız için mutlaka bu kamp alanlarına gitmeden, yetkililerle görüşün.

Glamping çeşitli konaklama seçenekleriyle farklı imkanlar sunduğundan bu konu dikkat edilmesi gereken en önemli konudur.

Glamping nasıl yapılır sorusuna verilecek en basit cevap yukarıda bahsettiğimiz konudur. Bunun dışında yapılması gereken stresten uzaklaşarak doğanın keyfini çıkarmak her doğa aktivitesinde olduğu gibi bu konuda ilk kuraldır…

Türkiye’de Glamping Alanları:

Ülkemizde bir çok bölgede bu aktivite yapılmaktadır.

Gemile Beach Lodge / Kabakkoyu / Fethiye

Doğa Kamp / Ölüdeniz

Kayaköy Sanat Kampı / Fethiye

Perdue / Fethiye

Aktaş Beach / Faralya

Olympos Woods / Olimpos

GÖZAT  Güneş İle Su Arıtma

Olympos Mocamp / Kaş

Aylak Yaşam Kampı / Çıralı

Campo Portakal / Çıralı

Jungle Bells ostel / Adrasan

Sundance Camp / Kemer

Ada Camping / Cunda Adası / Ayvalık

Ant Camping / Erdek

Karagöl Tabiat Parkı / Menemen / İzmir

Kozluyalı Glamping Ayvacık / Çanakkale

Sardala Koyu / Kocaeli

Gökçetepe Tabiat Milli Parkı / Keşan / Edirne

Akçakıl Camping / Taşucu / Mersin

Kastro / Çamlıköy / Tekirdağ

Pınaroba / Pınarbaşı / Kastamonu

Güzeldere Tabiat Parkı / Gölyaka / Düzce

Kaya Camping / Göreme / Nevşehir

Demirköy / Kırklareli

Clup Amazon Bördübet / Marmaris

Avalon Steppes Glaming Holidays / Fethiye

Kocabahçe Glamping Bozburun / Marmaris

Erikli Yaylası ve Şelalesi / Çınarcık / Yalova

Ülkemizde, yukarıda saydığımız alanların dışında birçok yer mevcuttur. Düşündüğünüz aktiviteler için kamp alanınıza karar verdikten sonra geriye doğanın keyfini sürmek kalıyor.

Egemen İzmirli
Kendini doğaya adamış maceraperest, doğa adamı, iç mimar ve blog yazarı.