Güneş İle Su Arıtma

Güneş İle Su Arıtma

Güneşi temiz içme suyu elde etmek için kullanabileceğinizi biliyor musunuz?
 class=

Hepimiz hayatta kalmak için temiz içme ve kullanma suyuna ihtiyaç duyuyoruz. Şehir hayatında içmek, bulaşıkları yıkamak, çamaşırlarımızı temizlemek, duş almak ve yemek pişirmek için bol miktarda su kullanıyoruz. Evlerimizde şebeke suyu veya satın aldığımız damacanaları kullanabilirken doğaya çıktığımızda ise eğer etrafımızda temiz bir kaynak yoksa bütün bu işlemler için mataramızda taşıdığımız suya bağımlı kalıyoruz. Peki, kendinizi şehirde veya doğada acil durumlara ya da doğal afetlere bağlı olarak bir hayatta kalma senaryosu içerisinde bulursanız ekiplerin size ulaşabilmesi için geçecek sürede ne içebilirsiniz? Su olmadan nasıl yemek yapabilirsiniz? Susuz kaç gün hayatta kalabilirsiniz? Bugün makalemizde sadece iki adet kap ile yapabileceğiniz bir su arıtma metodundan bahsedeceğim, sonuna kadar okumayı ve yorum yapmayı unutmayın. 🙂

Bir hayatta kalma senaryosunda kirli suları arıtmak için güneşin yenilenebilir enerjisinden yararlanabileceğinizi biliyor muydunuz? Belki su arıtma cihazı kadar kaliteli olmasa da güneşin ısısı ve su döngüsünün yardımı ile, kirlenmiş, içilemez haldeki suyu temizleyebiliriz.

Güneş filtreleme sistemi, temiz su kaynağı olarak kullanılmak üzere toplanan kirli suyu yoğuşma ile arıtmaya yarayan bir cihazdır. Bu sistemde güneş, su döngüsünün (buharlaşma, yoğunlaşma, yağış) sürmesi için gereken enerjiyi sağlar ve buna karşılık kullanılabilir su üretilir.

Güneş Filtreleme Sistemi İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 adet küçük cam veya plastik kap (arıtılmış suyu toplamak için; daha büyük olan ana kabın içine sığmalıdır)
  • 1 adet büyük cam veya plastik kap (kirli suyu yerleştirmek için; daha küçük kapları barındıracak kadar büyük olmalıdır)
  • Mümkünse bir miktar streç film, büyük kabınızı kaplayacak kadar büyük
  • Mümkünse 1 adet lastik bant veya alternatif olarak koli bandı
  • 1 adet küçük taş
GÖZAT  Tularemi / Tavşan Vebası

Güneşi Kullanarak Kirli Su Arıtma

Temiz suya ulaşmak için yapmanız gereken ilk şey, kirli suyunuzla doldurmak için büyük bir kap ve arıtılmış içme suyunu toplamak için daha küçük bir kap seçmek. Daha küçük kabınızın daha büyük olan kabın içerisine sığacağından emin olmanız gerekir.

Büyük kabınızı yaklaşık birkaç cm kirli su tabakası ile doldurun. Kirli su olarak kabul edeceğimiz bu suyu ayırt etmek için birkaç damla gıda boyası ekleyeceğiz. Böylece herhangi bir etken ile kirlenmiş olan suyun arınıp arınmadığını görebileceğiz.

Daha küçük boş kabınızı daha büyük kabınızın ortasına yerleştirin. Daha küçük kap, arıtılmış suyumuz için toplama haznesi olarak işlev görecektir. Kirli suyun küçük kabınızın içine girmediğinden emin olun.

Eğer var ise streç film ile tüm kabı kapladığınızdan emin olarak büyük kabınızın üzerine gevşekçe yerleştirin. Plastik sargının bir kısmını büyük kabınızın yanlarına bırakın, böylece her şeyi sıkıca kapatabilirsiniz. Streç film bulunamadığı takdirde büyük kabın ağzı temiz başka bir materyal ile kapatılmalı, buharlaşan suyun yoğunlaşmasaı sağlanmalıdır.

Plastik ambalajı daha büyük kabınızın kenarına sabitlemek için bir lastik kullanın. Kabınız çok büyükse, plastik ambalajı yerinde tutmak için bant kullanın.

Plastik kabınıza küçük kabınızın üzerine bir çöküntü oluşturmak için bir taş yerleştirin; bu çöküntü, streç film üzerinde toplanan su buharının aşağı yönlü inmesine ve toplama kabı içerisine düşmesine neden olur. Böylece daha hızlı bir şekilde temiz su toplayabiliriz.

Sistemi güneş ışığı alan bir noktaya yerleştirin

Güneşin sıcaklığını kullanmak kapların en iyi konumda tutulmasına bağlı olduğu için periyodik olarak kontrol ettiğinizden emin olarak güneşli bir yere yerleştirin. Küçük toplama kabınız içinde temiz içme suyu ile yavaşça dolacak, kirli su miktarında da azalma olacaktır.

Güneş Vasıtası İle Su Arıtma Özetle

Güneşi kulanarak su damıtma, tatlı suyu tuzlardan veya diğer kirleticilerden ayırmak için güneş enerjisinin kullanılması işlemidir. Arıtılmamış su ısıyı emer ve yavaş yavaş ısısı artar. Isı suyun buharlaşmasına neden olarak kirletici maddeleri geride bırakır. Daha sonra yoğunlaşması ile temiz su elde edilir.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 2 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.