fbpx

Güney Amerika’nın Yerli Halkları Yok Olabilir

Dünyadaki her ülke COVID 19 ile uğraşıyor, ancak bazı ülkeler salgını kontrol etmeye yönelik olarak hafif politikalar izlerken diğerleri daha sert önlemler alıyorlar. Yetersiz önlemler özellikle gelişmekte olan ülkelerde sosyal olarak kısmen izole edilmiş toplulukları enfeksiyona daha duyarlı hale getiriyor.

Enfeksiyona açık halde yaşayan topluluklardan bazıları hükümetlerinin yetersiz önlemler alması nedeni ile kendilerini güvende tutmak için ekstra önlemler alıyorlar.

Güney Amerika’da, yerli topluluklar, bölgelerine dışarıdan gelen ziyaretlerin yasaklanması dahil olmak üzere, halklarının olabildiğince güvende kalmasını sağlamak için büyük adımlar atıyor.

Pandeminin gidişatı, Güney Amerika’da yüz binlerce virüs vakası olduğunu ve bir veya daha fazla yerli toplumdaki bir salgının kelimenin tam anlamıyla binlerce hayatı tehdit edebileceğine dair derin endişeler olduğunu gösteriyor.

Brezilya’nın nüfusu yaklaşık 210 milyon ve 4 Haziran itibari ile ülke çapında 590.000’den fazla virüs vakası görüldü ve şimdiye kadar 32.500’den fazla ölüm yaşandı.

Yerli topluluklardaki liderler vatandaşlarının korunması için aşırı önlemlerin alınmasının gerekli olduğunu belirtiyorlar.

Koronavirüs bizi yok edebilir.

Ianucula Kaiabi, 16 farklı yerli kabilenin yaşadığı Xingu Milli Parkı lideri

Peru, Ekvador ve Kolombiya’daki gruplar insanları bölgelerinin dışında tutmak için ablukalar kurmaya başladılar. Bu ülkelerdeki kaç kişinin asemptomatik taşıyıcı olduğunu bilmek imkansız, ancak yerli halkın onlarla temas etmesi durumunda, topluluklarında bir salgın neredeyse kaçınılmaz görünüyor. Bu koşullar altında, Brezilya’nın Kolombiya ve Venezuela ile kuzey sınırlarının olması talihsiz bir durum.

Yetkililer yerlilerin yaşadıkları bölgeler için tamamen kilitleme politikaları oluşturdular, yani öngörülebilir gelecek için kara, hava ve tekne trafiğine izin verilmiyor. Yetkililer, acil durumlar dışında herkesin evde kalması konusunda ısrar ediyorlar.

Burası son derece hassas bir bölge, sağlık sistemi yetersiz olduğu için kabilelerimizi izole ettik.

Marivelton Bare, Negro Nehri Yerli Vakfı Başkanı

Daha önce, yerli nüfusun büyük yığınları kızamık ve çiçek hastalığı gibi hastalıklar tarafından ortadan kaldırıldığında, bu bölgelere sızdıktan sonra binlerce can aldı.

GÖZAT  SİVRİSİNEKLERDEN KORUNMA YOLLARI

Xingu bölgesinde çalışan Dr. Sofia Mendoca Güney Amerika’nın tüm yerli nüfusu için derin endişe duyuyor.

Şu anda en büyük sorun bu virüsün köylere ulaşmasını durdurmak. Bu virüs köylere girerse, büyük miktarda ölümler yaşanmasına neden olur. Gerçek bir soykırımdan bahsediyorum.

Dr. Sofia Mendoca

Yerli halkın, tıpkı dünyadaki tüm ulusların virüs tarafından kuşatıldığı gibi, yaygın enfeksiyondan kurtulduğunu hayal etmek zor. Yerli halkların kaderi Güney Amerika’nın tüm ülkelerinde önümüzdeki günlerde uygulanan hükümet önlemlerine bağlı olacak. Şimdilik, en azından yerli liderler, vatandaşlarını korumak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar.

Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.