Güzel Bir Kamp Nasıl Olmalı?

Güzel Bir Kamp Nasıl Olmalı?

 class=

Son zamanların en trend tatil biçimi doğa ve macera kampları. Gerek ailecek birbirinize daha yakın hissedebilmek gerek arkadaşlarınızla farklı bir macera yaşamak gerekse daha düşük bütçeyle daha fazla şey yapabilme imkânı olsun, kamp yapmanın birçok güzel getirileri var. Ancak her halükârda iyi bir kamp için ön hazırlık ve araştırma önemli bir yer tutar. Kamp yapmak demek börtü böceğin içinde, rahatsız bir çadırda huzursuz bir tatil demek değildir. Tam tersine, insanlar huzur bulmak ve rahatlamak için doğa kampları yaparlar. Sizin için güzel bir kamp nasıl olmalı detaylı olarak ele alacağız.

Güzel Bir Kamp için Neler Yapmalı
Güzel Bir Kamp için Neler Yapmalı

Güzel Bir Kamp İçin İpuçları

Yalnızca bütçeniz değil, özel hayatınızın stresini atmak için de eşsiz bir olanak sağlayan güzel bir kamp için ipuçları vardır. Sonuçta bu güzel etkinliğinizi mahvedecek pek çok faktörün olma ihtimali de var. Bu ipuçlarından kısaca bahsetmek gerekirse:

  1. Hava durumunu takip edin: Tatile çıkmadan önce gideceğiniz yerin hava durumu hakkında fikir sahibi olmalısınız. Bir dolu veya sağanak yağmur, güzel bir kamp tatilinin kötü şekilde sonuçlanmasına sebep olabilir. İşinizi şansa bırakmamak için birkaç farklı kaynaktan hava durumu detaylarını öğrenmeniz tavsiye edilir.
  2. Kamp alanı seçimi: Eğer aktivite açısından hareketli bir kamp yapmayı planlıyorsanız kamp alanı seçerken bu faktörü göz ardı etmemelisiniz. Kamp yaparken aynı zamanda balık tutmak ve yüzmek gibi şeyler yapmayı planlıyorsanız, bunun için uygun bir su kenarı harika bir seçim olacaktır. Ancak aynı zamanda çadırınızı kurabileceğiniz düzlük alan, toprak yapısı ve öğlen güneşini engelleyecek ağaçlık olmasını da önemlidir. Taşlıklı, sert zeminli ve bayır alanlarında kuracağınız çadırlarda rahat hareket edemeyebilir ve gece uykularında zorlanabilirsiniz.
  3. Çadır seçimi: Gece rahat bir uyku çekebilmeniz, gündüz de çadırınızı kullanabilmeniz ve sineklerden uzak durabilmeniz için kamp ekipmanları çok önemlidir. İyi bir kamp çadırının 4 mevsim için uygun olarak seçilmelidir. Bu sayede gece içi çok soğuk olmadığı gibi, gündüz yüksek derecede sıcaklıklardan da sizi koruyabilecektir. Çadırınızın alt kısmının su geçirmemesi ve sineklik gibi özelliklerinin olması, rahat bir uyku için önemli olan bir başka faktördür. 
  4. Konforunuzu düşünün: Gece kamp ateşinin etrafında oturabileceğiniz katlanabilir sandalyeler, üzerinde rahat bir uyku çekebilmenizi sağlayacak mat ve kolay ateş yakabilmeniz için yanınızda getireceğiniz kamp jeli ve yedek çakmak gibi ufak ama etkili araç gereçler, keyifli bir kamp deneyimi için büyük etkilere sahiptir. Ayrıca gece aydınlatması için yanınızda getireceğiniz kamp lambasının ek pili ve powerbank gibi kesintisiz enerji için ihtiyaç duyabileceğiniz alternatif akım gereçlerini de ihmal etmeyin. Yastıksız yatamayanlar için yer kaplamadan taşıyabileceğiniz hafif şişme yastıklar büyük bir konfor sağlayacaktır.
  5. Uyku tulumu: Eğer geceleri dayanılmaz derecede soğuk olacak bir kamp alanı seçtiyseniz, battaniye ve pike yerine uyku tulumu getirmelisiniz. Uyku tulumuna girmeden önce gece giysilerinizi ve tuvalete çıkmayı ihmal etmeyin ki gece uykunuz bölünmesin.
  6. Kap kacak seçimi: Kampta yemek yapmak, çay demlemek ve su ısıtmak için kullanabileceğiniz araç gereçleri alüminyum olarak seçmelisiniz. Bu hem yükünüzü azaltacak hem de kamp ateşinde rahat yemek yapabilme imkanı sağlayacaktır. Ayrıca yanınızda her türlü araç gereci getirmeniz zor olabileceğinden, bir İsveç çakısı ile her türlü soruna çare bulabilirsiniz.
  7. Sağlık gereçleri: Kamp alanında ne olabileceğini kestirmeniz mümkün olmayabilir. Bu sebepten ötürü her türlü senaryoyu göz önünde bulundurmalısınız. Bir baş ve diş ağrısı veya bir vücut kesiği kamp tatilinizi zehir edilebilir. Bu yüzden yanınızda ağrı kesici ilaçlar, kan akışını durdurabilmek için vazelin, tampon yapabilmek için bir lastik, pamuk, pansuman gereçleri ve sargı bezini çantanızdan eksik etmeyin.
  8. Temizlik: Kamp alanında temizlik için her halükârda su harcayabilmeniz mümkün değildir. Bu su kaynaklarınızın erken tükenmesine sebep olabilir. Bu sebepten ötürü yanınızda getireceğiniz bir ıslak mendil, bu konuda tasarruf yapabilmenize olanak sağlayacak ve daha zahmetsiz şekilde temiz kalabilmenizi sağlayacaktır.
  9. Kamp alanınızı paylaşın: Kamp alanınızın yerini ve kamp süresini en az bir kişiyle paylaşmalısınız. İstenmeyen bir durumdan ötürü sizden haber alamayanların sizi rahat bulabilmesi için büyük bir zaman kazanmasını sağlayacağından hayati bir öneme sahiptir.
GÖZAT  SİVRİSİNEKLERDEN KORUNMA YOLLARI
Rahat Bir Kamp İçin Neler Yapılmalı Fotoğraf Pexels.com

İyi bir kamp deneyimi için her şeyden önce bir doğaya ihtiyaç duyabileceğimizi ve sürekliliğimiz için ona saygı duymamız gerektiğini unutmayalım. Bu sebepten ötürü, lütfen kamp alanlarında atık malzeme bırakmayınız. Bu, burada yaşayan hayvanlar ve bizden sonra gelecek insanlar için temiz bir alan anlamına gelir. Aynı zamanda gece yatmadan önce kamp alanını terk etmeden önce yaktığınız kamp ateşinin söndüğünden emin olun.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 13 Ortalama: 4.6]
deniz
Yeni nesil amatör kampçı. Bilip öğrendiklerini Bushcraft Okulunda paylaşıyor.