Harika Bir Bitki Rezene
white ceramic teacup with saucer near two books above gray floral textile

Harika Bir Bitki Rezene

 class=

Rezene, Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yetişen kendine öz kokusu ve tadı olan maydonozgiller ailesinden, iki yıllık, otsu bir bitkidir. Ekimi ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında yapılabilir, yaz aylarında sarı renkli çiçekler açar. Latincesi Foeniculum vulgare olup, halk arasında rezene bitkisine verilen başka bir ad da arapsaçıdır. Rezenenin boyu yaklaşık olarak 1 ile 2 metre arasında değişmektedir. Kayalık ve kurak bölgelerde yetişmeyi sever.

Rezene bitkisi bazı kaynaklarda baharat olarak da kabul edilmektedir. Kullanım alanları arasında özellikle et ve balık yemeklerine lezzet katmak ve koku vermek amacının yanında, çay olarak da sıklıkla tüketilen bir bitkidir. Yılın her mevsimi rezene çayı demlenerek keyifle içilmektedir. Tıpta da bazı hastalıklara şifa kaynağı olarak çok eskiden beri kabul edilmektedir.

Kendisine çeken güzel kokusu ve iyileştirici etkileri ie son yılların trend çaylarından birisi hâline gelen rezene çayı nelere iyi gelir ve rezene çayının faydaları nelerdir? sorularının yanıtlarını öğrenmeye hazırsanız, içeriğimizi okumaya devam edin. 🙂

Rezene Bitkisi
Rezene Bitkisi

Rezeneyi hangi şekiller de  tüketebilirsiniz?

Sağlık alanında sıkça kullanılan rezene, birçok hastalığı karşı deva kaynağıdır. Modern tıbbın gelişmesinden önce rezene çayı, mide rahatsızlıkların tedavi edilmesinde sıklıkla kullanılan bir bitki olup çayının yapımı da oldukça kolaydır.

Rezene çayı nasıl yapılır? Rezene çayı neye yarar?

Bir su bardağının içerisine 1 veya 1,5 çay kaşığı rezene tohumu atılarak ya da yaprakları 5 dakika kaynatılıp ılımaya bırakılarak tüketilebilir. Yine marketlerde bulunan hazır rezene çayları alınıp kaynamış suyun içinde, 3 dakika bekletilerek de içilebilir. Rezene çayını günün istediğiniz saatinde tüketebilirsiniz.

GÖZAT  Av Tüfeği Ruhsatı İçin Gereken Belgeler 2020

Peki, hangi rezene çayı daha iyi dediğinizi duyar gibiyim. Naçizane size tavsiyem  rezene çayından tam olarak faydalanmak istiyorsanız, aktarlardan temin edelim. Doğal olanı tercih edelim.

Rezene Tohumları
Rezene Tohumları

Rezene faydaları ve zararları

Rezenenin bilinmeyen birçok faydası

Öncelikle hiçbir bitki ya da bitkisel karışım hekiminin size verdiği ilacın yerini tutmayacaktır. Bunu aklımızdan çıkarmayalım. Rezene ya da diğer bitkiler ilaca alternatif olarak kullanılmayacaktır. Tıbbın alternatifi olmaz, olamaz. Bitkilerden destekleyici ürünler olarak faydalanabiliriz. Lütfen bu konuda dikkatli olalım, son zamanlarda internette ve sosyal medyada birçok kişi kafa karıştırıcı bilgiler vermektedir. Doktor tavsiye etmeden, kanıtlanmadan bir bitki hastalığın tam olarak tedavi kaynağı kabul edilemez.

İlk çağlardan günümüze kadar hekimler bitkiler üzerinde çalışmalar yapmış ve bize tavsiyelerde bulunmuşlardır. Tavsiyeler arasında ölçünde olacağı atalarımızın da dediği gibi her şeyin azı karar çoğunun zarar olacağı yönünde görüşler bildirmişlerdir.

Özellikle rezene çayı mide rahatsızlığı olanlar için oldukça rahatlatıcı bir çaydır. Ülser, gastrit, reflü gibi mide rahatsızlığı bulunanlar mutlaka rezene çayını tüketmelidir. Yine gaz probleminden şikayetçi olanlar için muhteşem  etkileri bulunan bir çaydır, stresli bir işiniz ve yaşamınız varsa,   öğretmenseniz ve ses kısıklığı ile sürekli hemhal oluyorsanız. Vakit kaybetmeden rezene çayı ile tanışmalısınız. Bunun yanında anemi (kansızlık) tansiyon, depresyon gibi  birçok rahatsızlığa da iyi geldiği uzmanlar tarafından belirtmektedir.

Rezene Çayı
Rezene Çayı Görsel Pexels.com

Rezene bitkisi, C vitamini bakımından zengindir, bu vitamine ek olarak rezene A, B ve D vitaminleri de içermektedir, kışın ölçüsünde tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı iyi bir takviye olacaktır. Rezene çayı kilo problemi yaşayanların da olmazsa olmazı olan bir çaydır. Metabolizmayı hızlandırarak sindirimi kolaylaştırmaktadır, açlık hissinin önüne geçerek gereksiz yere alınan kalorinin önüne geçmektedir. Hamileler ve doğum sonrası için bitki çayı olarak iyi bir tercihtir. Hamilelik döneminde yaşanan stres , depresyon ve sıkıntılar için birebir bir çaydır. Ayrıca annelerin sütünü arttırıcı, takviye bir besindir. Yine bebeklerin uyku düzenini sağlamak için kullanılan önemli bir çaydır.

GÖZAT  En Çok Tercih Edilen Doğa Sporları

Rezene hangi hastalıklara iyi gelir?

  • Ülser, kabızlık, gaz gibi mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelir.
  • Grip ve soğuk algınlığı gibi solunum sistemi hastalıklarını rahatlatır, balgam sökmeyi kolaylaştırır.
  • Tansiyonu dengeleyebilir.
  • Metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeye yardımcı olabilir.
  • Anne sütünde artışa yardımcı olur.
  • Baş ağrısı ve regl ağrılarının dinmesine yardımcı olur.

Günde kaç tane rezene çayı içilmeli?

Bu muhteşem bitki,  hekime sormadan kullanılmamalıdır. Günlük tüketimi aşılmamalı hekimin  söylediği şartlara riayet etmeliyiz. Bir sağlık probleminiz yoksa, bir ya da iki fincan tüketmek yeterli olacaktır. Özellikle yatmadan önce bir iki fincan tüketilmesi tavsiye edilir. Uyumadan önce tüketilen bir fincan rezene çayı, sağlıklı  bir uyku için iyi olacaktır.

Rezene çayının zararları var mıdır?

Tabii ki her bitkinin yararları yanında zararları da vardır. Aşırıya kaçmak vücuda zarar verecektir. Fazla tüketildiği takdirde, vücudumuz daha fazla su atacağı için (ödem söktürücü) sıklıkla tuvalet ihtiyacına neden olacaktır. Yine fazla tükettiğinden kusma, mide bulantısı ve vücudun çeşitli  yerlerinde kızarıklara ve kabarmalara  neden olmaktadır, ayrıca hamilelerin doktora danışarak kullanması gerektiğini hatırlatmak isterim. Lütfen uyarıları dikkate alalım. Sağlık şakaya gelmez.                                                     

Demlenmiş Rezene Çayı
Demlenmiş Rezene Çayı Görsel Pexels.com

Rezenenin yemeği nasıl yapılır ?

rezene hangi yemeklerde kullanılır sorusunu yanıtlamak biraz zor, yukarıda bahsettiğim gibi et ve balık yemeklerine tat katmak amacı ile kullanılabiliyor. Ana yemek olarak pek tavsiye edilmese de yapanlar da var.

Etli, zeytin yağlı gibi çeşitleri yapılırken, ayrıca salatasını yapanlar da mevcuttur. Etli yapacaklar için bir tarifimiz var. Bu şifa deposu olan bitkinin bu tarifini  deneyebilirsiniz. Etleri küçük küçük doğrayarak sarımsak ve soğanla yağda (zeytin ayağı olursa daha iyi olur) birazcık kavurun. Kısık ateşte suyunu çekilene kadar kalsın. Tencerenin kapağı kapalı olsun. Daha sonra rezene ve havuçları ekleyin. Üzerine kaynatılan suyu ilave edin. 40 ile 45 dakika kısık ateşte pişirin. Bunun yanında limon, yoğurt, yumurta ile bir terbiye hazırlayın. Sonra yavaş yavaş yemeğe bu terbiyeyi ekleyin. Bir süre kaynatın ve ocağın altını kapatın. En son tuzunu ilave edin ,artık yemek için hazır.

GÖZAT  Kav Mantarı ile Ateş Başlatmak

Zeytinyağlı yemeğinin güzel olduğu söyleyenler, ayrıca bol limonlu, kuru soğanlı ve sarımsaklı rezene salatasının lezzetli bulunanlar da bir hayli fazla. Tercih size kalmış, rezeneyi küçük küçük doğrayarak sarımsak soğan ve havuçlu yemeğini yapabilirsiniz.

Rezene tohumu yağı faydaları

Rezene tohumu yağı C vitamini bakımından oldukça zengindir, içerisinde potasyum ve magnezyum barındırır. Rezene yağı, tohumu damıtılarak elde edilmektedir. Rezene yağı uçucu yağlar sınıfına girmektir. Cilt bakımında ve masajlarda tercihen kullanılmaktadır.  

Daha sağlıklı bir yaşam için bitkilerden yararlanalım, her bir bitkinin bin bir türlü derde devası vardır. Fakat ölçülü ve yerinde kullanıldığından da yarar sağlayacaktır. Sağlıklı huzurlu bir yaşam sürmeniz dileğiyle, sağlıcakla kalın mutlu kalın.

İleri okuma için; 1, 2, 3

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: Ortalama: ]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.