Hayatta Kalma: Arama Kurtarma Faaliyetleri Ne Zaman Başlar?

Hayatta Kalma: Arama Kurtarma Faaliyetleri Ne Zaman Başlar?

 class=

Geziden önce sorumluluk sahibi bir kişi ile hazırladığınız gezi planınızı paylaşmak için zaman harcayarak önlem almışsanız beklenen zamanda dönmediğinizde kaybolduğunuzun fark edilmesi ve arama kurtarma faaliyetlerinin başlaması çok uzun zaman almayacaktır.

Bir gezi planı hazırlamak için zaman ve önlem aldıysanız, zamanında dönmemeniz durumunda, çok uzun bir süre geçmeden fark edileceksiniz. Bu durum, hızla kurtarılmanıza neden olacak bir dizi olayı başlatacaktır.

Modern Arama ve Kurtarma Çalışmaları Temelde Nasıl Çalışır?

Doğada kaybolmuş ya da mahsur kalmış insanların yaşadığı en yaygın ve tehlikeli korku onları aramaya kimsenin gelmeyeceğini düşünmeleridir. Şu ana kadar doğada kaybolmuş olan insanlardan edindiğim deneyimlere göre çoğu kaybolduktan sonra çabucak umudunu yitirmiş, bir kısmı panikleyerek oradan oraya giderek arama kurtarma işlemlerini daha da zorlaştırmıştır.

Dikkat edilmesi gereken bir husus kayıp bir insan nereye gittiğini bilmeden yürüyerek her saat arama alanını yaklaşık dört kat büyültebiliyor olmasıdır.

Sevgili okurlar, günün birinde doğada kaybolur ya da mahsur kalırsanız ve nereye gideceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa bulunduğunuz yerde bekleyin ve arama kurtarma ekiplerine işaret vermeye çalışın.

Arama Kurtarma Nasıl Çalışıyor?

Birileri tarafından kaybolduğunuz yerel güvenlik güçlerine bildirildiğinde hızlı bir şekilde arama kurtarma işlemleri başlar. Sıklıkla arama kurtarma işlemleri Jandarma, AFAD ve itfaye gibi kurumlar tarafından yürütülür.

Kayıp kişiye ulaşılması için en son bulunduğu tespit edilen nokta, son gören kişilerin ifadeleri ve gitmeyi planladığı güzergah incelenir. Kayıp kişinin görüldüğü son alanın korunması, iyi niyetli insanların izlere zarar vermesini engeller ve uzman kişilerin kayıp kişiyi takip etmesini kolaylaştırır.

GÖZAT  Bushcraft 101: Bushcraft Nedir?

Kayıp kişi, öncesinde bir arkadaşına gezi planı bırakmış ise organize bir aramanın başlatılması için gereken süre anlamlı şekilde kısalacaktır, arama ekipleri nerelere bakmaları gerektiklerini tahmin edebilecek ve gözden geçirilmesi gereken olası alanlardan başlayarak bütün sahayı hızlıca araştırabilecektir.

Arama ekipleri kayıp kişi hakkında detaylı bilgi toplayacaklardır.

Kişinin adı, yaşı, adresi, giydiği kıyafetleri, yanında bulunan donanımlar, kullandığı ilaçlar, doğa deneyimleri ve bushcraft eğitimleri gibi benzeri bilgilerin hepsi kayıp kişinin nerede aranması gerektiği konusunda bir çok ipucu verir.

Genellikle, bölgeye gelen ilk arama ekibi yanlarında eğitimli köpekler bulunan ve kişinin olduğuna inanılan en muhtemel yerleri kontrol edecek olan kişilerden oluşur. Bu yüzden kaybolduğunuzu ilk farkettiğinizde bulunduğunuz noktada kalmanız önemlidir.

Aynı zamanda, gözetleme ve yol kontrol ekipleri de gönderilir. Gözetimciler, arama alanındaki gözlem noktalarında bulunur ve yol arama ekipleri, kayıp kişiyi aramak için arama alanının yakınındaki yollara da girer.

İlerleyen zamanlarda kayıp kişiye ulaşmak için özel donanıma sahip hava araçları da kullanılabilir.

Kayıp ve mahsur insanlar asla umuttan vazgeçmemelidir. Unutmayın ki arama siz kurtarılana kadar devam eder. Ancak, bu aramanın ne kadar hızlı başlayacağı, ormana girmeden önce ne kadar iyi hazırlanmış olduğunuza bağlı!

Geziye Başlamadan Önce

Sorumluluk sahibi bir kişi ya da Jandarma gibi resmi kuruluşlar ile gezi planınızı paylaşın. Tam olarak nereye gittiğinizi ve ne zaman dönmeyi planladığınızı bildirin.

Hızlı bir kurtarma aslında kaybolmadan veya mahsur kalmadan önce başlar. Evden, kamptan veya aracınızdan ayrılmadan önce bazı önlemleri almanızla gereklidir. İşte önlemlerin bir listesi:

  1. Haritaları inceleyin ve gireceğiniz bölgeyi tanıyın. Nasıl kullanacağınızı bildiğiniz harita ve navigasyon cihazını kullanın.
  2. Bölgenin aşırı uç noktalarını öğrenin. Ani hava değişikliklerinde ne olacağını ve ne yapmanız gerektiğini öğrenin. Bu tarz durumlar için yanınızda yedek / alternatif kıyafet bulundurun.
  3. Bölgede olmasını beklediğiniz süre boyunca hava durumu tahminlerini kontrol edin.
  4. Yeni şarj edilmiş bir cep telefonu ve / veya yedek pillerle bir telsiz taşıyın.
  5. Sağkalım kiti taşıyın.
  6. Kemerinizde bir bıçak taşıyın.
  7. EN ÖNEMLİSİ: SORUMLU BİR KİŞİYE YA DA ARKADAŞINIZA GEZİ PLANINIZI ANLATIN.
GÖZAT  Baltanın Tarihçesi ve Balta Çeşitleri

Her zaman bir GPS ve / ya harita kullanın ve çantanızda bir pusula bulunmasına dikkat edin.

Örnek Gezi Planı

Adınız:
Adresiniz:
Acil durumlarda ulaşılacak telefon numarası:
Varış noktanızın koordinatları:
Varış noktanızın ayrıntılı açıklaması:
Gezinizin amacı:
Başlangıç tarihi ve saati:
Dönüş tarihi ve saati:
Sizinle birlikte bulunan diğer kişilerin adları:

Bir araçla geziye başlayacağınız noktaya gelmişseniz, aracı kolayca bulunabilecek bir yere park ettiğinizden emin olun. İsminizi, acil durum telefon numaranızı, tahmini dönüş tarihinizi ve saati içeren bir kağıt parçasını aracın görünebilir bir noktasına bırakın.

Bu önlemin alınması bir hayatta kalma kiti taşımak kadar önemlidir. Eğer sorumlu bir kişi planlanan dönüşünüzden geciktiğini fark etmez ise kimse sizi aramaya başlamayacaktır.

Birileri bir sorun olduğunu fark etmeden önce insanlar günlerce kayboldu. Bu gibi durumlarda, hayatta kalmak kısa vadeli bir acil durum olmaktan çıkmış ve genellikle felaket bir sonla sonuçlanan uzun süreli bir kabus olmuştur. Lütfen dikkatli olun.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 3 Ortalama: 4.7]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.