Hayatta Kalma: Doğru Bilinen Yanlışlar

Hayatta Kalma: Doğru Bilinen Yanlışlar

 class=

Üzülerek söylemem gerekiyor ki bushcraft ve hayatta kalma üzerine özellikle Türkçe kaynaklarda çok fazla palavra ve mit mevcut. Ne yaptığı konusunda bir fikri olmayan insanların sosyal medyadan, YouTube üzerinden ya da forum sitelerini kullanarak verdikleri yanlış bilgilere ve insanların bunları uygulama ihtimalini düşündükçe böyle bir yazı yazmam gerektiğini hissettim. İşte aklınızdan çıkarmanız gereken veya eleştirel düşünme becerileri gerektiren hayatta kalma üzerine doğru bilinen yanlışlar listem.

Yanlış 1: Yılan Isırığını Emilmesi Faydalıdır, Zehirlenmeyi Önler.

Yeşilçamın da etkisi ile insanlar yılan sokması sonrası ısırılan yerin emilmesi ve zehrin tükürülerek atılması gerektiğini düşünüyorlar. Belki de doğru bilinen yanlışlar listesindeki en yaygın kanı bile olabilir. Yılan ısırığı sonrası, ısırılan yerin emilmesi yaralıya herhangi bir fayda sağlamayacağı gibi ağızdan geçebilecek bakteriler ısırık noktasının enfekte olmasına yol açabilir. Ek olarak emen kişi zehiri yutabilir.

Yılan ısırığı sonrası yapılabilecek en iyi şey, yaralıyı sakinleştirmek, yaralanan bölgeyi mümkünse kalp seviyesinin altına indirmek ve hızlı bir şekilde sağlık kuruluşuna başvurmaktır.

Yılan ısırıkları hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için Yılanlar ve Yılan Sokması Hakkında isimli makaleye göz atabilirsiniz.

Yanlış 2: Çiğ Et Yemek Sorun Yaratmaz.

Çiğ balık ve hayvan etinde insanlar için zararlı olabilecek bakteri ve diğer patojenler bulunabilir. Eti pişirerek bu zararlı etkenler uzaklaştırılabilir, ek olarak da daha lezzetli hale gelir.

Yanlış 3: Hayvanların Yediği Her Şey Yenilebilir.

Diğer hayvanların tükettiği gıdaları yemek mantıklı görünse de zararlı olabilir. İnsanların tükettiği ve aynı zamanda hayvanlar tarafından da tüketilebilecek bir çok gıda maddesi var ancak bunun tersi her zaman doğru olmak zorunda değildir. Örneğin, kuşlar sizin için zehirli olabilecek meyveler tüketebilir, bazı hayvanların tükettikleri mantarlar da insanlar için zehirli olabilir. Eğer bir bitkinin ya da mantarın yenilebilir olduğundan şüphe duyuyorsanız yemeyin111

GÖZAT  Temel Hayatta Kalma Becerileri

Yanlış 4: Hayvanların Su İçtiği Kaynaklar İçme Suyu Olarak Kullanılabilir.

Akarsu da olsa, durgun su da olsa o bölgede yaşayan hayvanların tüketmeye alışkın olduğu su kaynakları bakteri veya diğer mikroorganizmaları içerebilir. Bu suyu kullanmanız gerekiyor ise toplayın, süzün, kaynatın, saflaştırın ve sonrasında için.

Su dezenfeksiyonunu nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız Su Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır? isimli makalemize göz atabilirsiniz.

Yanlış 5: Yarım Çatı Barınak Yeterlidir.

Yarım çatı barınaklar inşa etmesi en kolay olan barınak tipi olsa da sizi sadece Güneş ışıklarından ve yağmurdan koruyabilir. Bulunduğunuz coğrafya ve iklime göre yeterli olabilse de eğer fauna hakkında net bilginiz yoksa gece davetsiz misafirler sizi ziyarete gelebilir.

Yanlış 6: Hipotermiyi Sıcak Suya Daldırarak Tedavi Edebilirsiniz.

Yetişkin bir bireyin normal vücut sıcaklığı yaklaşık olarak 37 ° C olup bu sıcaklık 35 ° C’nin altına düşmesi ile hipotermi ortaya çıkar. Hipotermi yaşayan bir birey ya da soğuk yanığına uğrayan bir vücut uzvu sıcak suya daldırılırsa şok gelişebilir.

Hipotermi belirtileri gösteren herkes yavaş bir şekilde ısıtılmalıdır. Kazazede battaniyeye sarılarak, ILIK SU ŞİŞELERİ kullanılarak ısıtılabilir.

Hipotermiye nasıl müdahale edileceğini merak ediyorsanız Hipotermi ve Soğuk Yanığı isimli makalemize göz atabilirsiniz.

Yanlış 7: GPS Cihazları Hata Yapmaz.

İnsanoğlu tarafından üretilen ve kullanılan bütün teknolojik ürünler hata yapabilir. GPS cihazları için de bir istisna yoktur. Kabul ediyorum, pusula ve harita kullanımına göre çok daha pratik cihazlar ancak nadiren de olsa hata yapabileceklerini aklınızdan çıkarmayın.

Ayrıca pil bitmesi, bağlantı kopması veya cihaz arızalanması ihtimaline karşı her zaman bir harita ve pusula taşıyın ve her ikisini de nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Ayrıca yön bulmada ağaçların yosun tutan yüzleri her zaman kuzeyi göstermeyebilir.

Yanlış 8: Ateş Yalıtımdan Daha Önemlidir.

Bir hayatta kalma senaryosunda ihtiyacınız olan vücut ısınızı koruyabilmektir ve bunu yalıtım olmadan sağlayamazsınız. Gündüz kıyafetleriniz ile gece yatarken de toprakla aranıza koyacağınız yalıtım vücut ısınızı korumanıza yardımcı olabilir. Yalıtım sağlayamadığınız bir barınakta soğuğa maruziyete ek olarak su ve rüzgara da maruz kalırsınız.

GÖZAT  Çubuk Yöntemi İle Pusulasız Yön Bulma

Önce yalıtımı sağlayın, daha sonra ateşi yakarsınız.

Yanlış 9: Bir Düğme Veya Taş Emerek Susuzluğunuzu Giderebilirsiniz.

Uzun süre susuz kaldığınız durumlarda kıyafetinizden koparabileceğiniz bir düğme ya da taşı ağzına aldığınızda susuzluğunuzu giderebileceğinizi savunanlar var.

Mucizevi görünen bir yöntem olsa da size mekanizmayı kısaca anlatayım; burada fikir, suyun mevcut olmadığı şartlarda ağızda emilen yabancı cisimin (düğme veya taş) tükürük salgılanmasına yol açmasıdır.

Ekstra bir su kaynağı sağlamayan bu yöntem aynı zamanda düğmenin ya da taşın yutulması ya da akciğere kaçması riski de taşır. Yerinizde olsam sadece psikolojik bir rahatlama için böyle bir şey yapmazdım.

Yanlış 10: Ayı İle Karşılaşınca Ölü Numarası Yapılmalıdır.

Bir çok YouTube videosunda anlatılanlara göre ayı ile karşılaşınca direk yere yatıp ölü numarsı yapılması öneriliyor. Bazı durumlarda hayat kurtarıcı bir hareket olduğunu kabul ediyorum ama yapılması gereken ilk hareket asla değil. Öncesinde, ayının size aktif olarak saldırıp saldırmadığını veya savunma amaçlı hareket edip etmediğini belirlemeniz gerekir.

Savunmaya yönelik hareket ediyorlarsa, ayının sizi takip etmeyi bıraktığı ve hatta biraz geri çekildiği anlar olacaktır. Bu durumda kendinizi olduğunuzdan daha büyük göstermeye çalışın, sesler çıkarın, yavaşça uzaklaşın ve göz temasından kaçının.

Ayı ile karşılaşmanız durumunda yapmanız gerekenleri detaylı bir şekilde anlattığım Ayı Saldırısı Hakkında Kampçıların Bilmesi Gerekenler isimli makaleye göz atmanızı öneririm.

Yanlış 11: Kısa Süreli Gezilerde Hayatta Kalma Ekipmanı Taşımanıza Gerek Yok.

Günlük gezilerde veya yürüyüşlerde yanınızda hayatta kalma ekipmanı taşımanıza gerek olmadığını, fazla yük taşımanın gereksiz olduğunu söyleyenler de var. Size kötü bir haberim var; kötü şeyler ani gelir. Nereye gittiğiniz, ne kadar kısa kaldığınız ya da bölgenin ne kadar güvenli olduğu önemli değildir.

Arabanızda ve günübirlik çantanızda el feneri, düdük ve çakı içeren bir kit bulundurun.

silver and gold coins

Yanlış 12: Daha Pahalı Ekipman Daha Kalitelidir.

Pahalı ürünler genellikle markaları nedeni ile daha yüksek fiyatlara satılır. Çoğu yeni kampçı daha fazla para vererek çok daha kaliteli ürün aldıkları yanılgısına düşer.

Herhangi bir ekipman almadan forumlarda ve sözlüklerde ve hatta alışveriş sitelerinde fiyat kontrolü ve kullanıcı yorumlarını okuyun.

black and white fur jacket

Yanlış 13: Yardım Çağrısı Sonrası Hızlıca Arama Ekibi Tarafından Kurtarılırsınız.

Uydu telefonunuz, telsiziniz, acil durum fişeğiniz veya insanların dikkatini çekebileceğiniz türlü ekipmanlarınız olması yardım ister istemez kurtarılacağınız anlamına gelmez.

Arama kurtarma ekipleri yardım çağrınızı aldıktan sonra koşullara bağlı olarak size karadan ve/ya havadan ulaşmaya çalışacaktır. Karadan ulaşmak isteyen ekipler arazi şartları nedeni ile, havadan ulaşmaya çalışanlar ise inecek yer bulma güçlüğü nedeni ile size gecikmeli olarak ulaşabilirler.

GÖZAT  Bushcraft Başlangıç Rehberi

Tüm bunlar zaman alır, bu nedenle her zaman bir anda kurtarılamayacağınızı bilin. Arama Kurtarma faaliyetlerinin nasıl gerçekleştiği konusunda Arama Kurtarma: İnsanların Vahşi Doğada Kaybolmasının 10 Nedeni ve Hayatta Kalma: Arama Kurtarma Faaliyetleri Ne Zaman Başlar? konularına göz atabilirsiniz.

Yanlış 14: Aç Kalmışsanız Büyük Bir Hayvan Avlayabilirsiniz.

Hayatta kalma programları sayesinde insanlar geyik avlayıp çevirme yapmayı düşünür oldular. Acıktığınızda, açlık hissini iyileştirmek için büyük bir hayvan avlamak kulağa harika geliyor. Ancak bunu düşünmek için bir dakikanızı ayırın.

Büyük hayvanların avlanması, işlenmesi, taşınması ve muhafaza edilmesi açısından daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır. Ama öncelikle güvenliğiniz için doğrudan bir tehdit oluştururlar. Büyük bir hayvanı avlamaya çalışmak tehlikelidir.

Yanlış 15: Suyu Kaynatmak Yeterlidir.

İçme suyu elde etmek söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken birkaç nokta var. Bunlar; tortular, biyolojik tehditler ve kimyasal tehditlerdir.

Kaynar su, biyolojik tehditleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur ve o zaman bile bu her zaman yüzde yüz etkili değildir. Kaynatma, tortuları veya çoğu kimyasal tehdidi ortadan kaldırmak için hiçbir şey yapamaz.

Örneğin, toprak gibi tortularla ağır olan su biyolojik olarak güvenli olabilir. Ancak aşırı tortu tüketmek kusmaya neden olabilir. Toplayın, filtreleyin, kaynatın ve saflaştırın.

Yanlış 16: Hayatta Kalma Programlarını İzlediğiniz İçin Hayatta Kalabilirsiniz.

Hayatta kalma konulu televizyon programları, filmler ve YouTube videoları popüler olduğundan beri insanlar bunları izleyerek bir hayatta kalma senaryosundan başarı ile çıkabileceklerini düşünüyorlar. Ben de izliyorum ve kabul ediyorum ki hiçbir yerde öğrenemeyeceğiniz altın değerinde bilgiler veriliyor ancak bunların neredeyse tamamı kurgu.

Videoların başlangıcında kurgu olduğu belirtiliyor ve sunucular acil durumlarda kurtarma ekibi ile irtibata geçilebilecek iletişim araçları taşıyorlar. Gerçek hayatta kalma durumları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, tarihe bakın ve şimdi hayatta kalma becerileri dediğimiz şekilde insanların her gün nasıl yaşadığını öğrenin.

Doğru Bilinen Yanlışlar Son Sözler

Makalemizi okumaya değer kıldığınız için teşekkür ederim. Sizlerin de aklına gelen doğru bilinen yanlışlar var ise yorumlarda paylaşmanız hepimiz için faydalı olacaktır.

Ayrıca Bushcraft Okulu ailesinin bir üyesi olmak isterseniz sizleri www.bushcraftokulu.com/forum adresinde bulunan forumlarımıza bekliyoruz.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 2 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.