Hayatta Kalma: Kar Probu ve Kar Küreği Nasıl Kullanılır?

Hayatta Kalma: Kar Probu ve Kar Küreği Nasıl Kullanılır?

 class=

Çığ durumunda, kar probu (sondası) ve kar küreği gibi kurtarma ekipmanlarınızı nasıl verimli bir şekilde kullanacağınızı bilmeniz çok önemlidir. Bu makalede, temel bir uygun işaret arayışının yanı sıra en verimli problama ve kürekleme tekniklerini konuşacağız. Çığ tehlikesi olan bölgelerde aktivitelere çıkmadan önce, ihtiyaç duyduğunuz saha içi beceri ve bilgileri kazanmak için profesyonel bir çığ kursuna katılmanızı öneririm.

Kar Probu (sondası), çığ bölgelerinde hayati bir araçtır. Ayrıca kurtarıcıların sizi bulmasına yardımcı olmak için çığ telsizleri de kullanmalısınız. Katlanabilir bir kar sondası, bir kar mağarası veya hendek inşa etmek için uygun bir yer bulabilmek için kar derinliğini ve sertliğini test etmenizi de sağlar. Çığda kar probu ekibinizin kar altında gömülü bir üyesini saptamanıza olanak tanır.

Çığ arazisinde arama kurtarma işlemleri yapan ekip, kurtarma için gerekli temel araç kitini oluşturmak için kürek ve prob taşır. Ek olarak ekibin yanında bulundurabileceği kar testeresi, teknik olarak bir kurtarma aracı olmasa da, bilgi toplamada getirdiği kolaylıklar nedeni ile genellikle faydalıdır.

Çığ Altında Arama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Çığ Altında arama İşlemi Sırasında Kar Probu Kullanımı

kar probu
STRIKER™ 320 PROBE

Tamamlayıcı bir kurtarma senaryosunda, alıcı-verici ile yüzeydeki en güçlü sinyal tespit edildikten sonra, kar (çığ) probu konuşlandırılır ve bir vücudun genişliği olan spiral bir desenle kar kütlesi sondalanır. Probu eğimin yüzeyine dik tuttuğunuza ve gidebildiği kadar aşağı doğru itttiğinize emin olun, ayrıca proba her bastığınızda, son itmeye paralel olduğundan emin olmak için probun açısına özellikle dikkat edin. Unutmayın ki; kurtarıcılar probları kesin bir şekilde incelerse, kurbanın “orada” olmadığını doğrulayabilirler.

GÖZAT  Slipped Noose Knot / Kaymış Kement Düğümü

Çığ Altında Arama İşlemi Sırasında Kürek Kullanımı

kar küreği
KAR KÜREĞİ:OPERATOR™ BACKCOUNTRY & BASECAMP SHOVEL

Kar küreği, çığ kurtarma kitindeki en büyük ve en hantal araçtır, ancak eşlik eden kurtarmaya dahil olursanız da en güçlü araçtır. Tipik bir çığ kurtarmasında, gömülü bir kurban yüzeyin 1 – 1.5 metre altında olabilir. Kazılması gereken kar kütlesi ise 1 tonu kolayca aşabilir. Son on yıl içerisinde, her biri kürekle ilgili stratejik farklı bir yaklaşımın kurtarıcı bir grubun kazma çabalarının hızını ve verimliliğini büyük ölçüde artırabileceği sonucuna varan bir dizi çalışma yapılmıştır.

Bruce Edgerly’in “The ABC’s (and D) of Digging; Avalanche Shoveling Distilled to the Basics, isimli makalesinde okuyucu çeşitli senaryolar için tekniklerin ayrıntılı açıklamalarını bulabilirsiniz. Teknikte kaynaklara ve sahneye göre farklılıklar olsa da Edgerly, “Bu hakim teknikleri dört temel kavrama ayırdmıştır;

  • A. Hava yolunun korunması / preserving the Airway
  • B. Gömü alanını korumak / using Burial
  • C. Kazı alanını korumak ve temizlemek / depth to define the excavation area, Clearing
  • D. Karı yalnızca bir defa kazmak / Digging (D) snow only once.

Edgerly, bir prob darbesi onaylandıktan sonra, bir başlangıç noktası tanımlamak için gömü derinliğini kullanmayı önermektedir. Kazıya dizleriniz üzerinde başlamanız ve belde 90 °’den fazla eğilmekten kaçınarak bir kar küreği kullanmanız genellikle en iyisidir.

Yan yana çalışan iki kazıcı, emeğin en verimli kullanımıdır ve doğru boyuttaki deliğin kazılmasına yardımcı olur. Sabit ama hızlı bir şekilde kazın ve nefes almaya çalışın. Kendinizi korumak için kar küreği kullanırken eldivenlerinizi giyin.

Kar Bilimi ve Bilgi Toplama Araçları

Kurtarma aracı olarak küreklere ve problara büyük önem verilir, ancak çok sayıda başka işleve nezaketle hizmet ederler. Örnek olarak, kar probu bir araştırma aracı olarak son derece yararlıdır. Doğa gezginlerinin önlerinde bulaunan karın katmanların derinliğini hissetmesini, rüzgarla biriken karın dağılımını izlemesini sağlar ve mekansal değişkenlik problemi etrafında çalışmanıza yardımcı olur. Probu bu şekilde kullanmak bireye dokunsal bir deneyim kazandırır; bir sonraki turunuzda farklı yüksekliklerde ve yönlerde bir kabuk katmanı tanımladığınızı ve izlediğinizi hayal edin. Bugün piyasadaki çoğu prob ayrıca, katmanların doğru ölçümüne izin veren derinlik işaretleyicilerini de içerir.

GÖZAT  Halatlar ve Sicimler Hakkında

Snowcraft, kar profillerini kazma, katmanları ve kar tiplerini belirleme ve katman arayüzlerini test etme pratiğine verilen terimdir. Kürek ve kar testeresi kombinasyonu, bugünün kar bilimcilerine standart ve tekrarlanabilir testlerin yapılmasına imkan tanır.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.