fbpx

Hayatta Kalma: Kar Yemek ve Dehidratasyon

Kısa cevap sevenler için önceden sorumuzu cevaplayalım. Bir hayatta kalma durumunda, suya başka bir erişim kaynağınız yoksa kar yemek bir su kaynağı olarak kullanılabilir mi? Kısa cevap “Hayır”, ancak uzun cevap “ Durumuna bağlı.”.

Birçok insan, karın sadece donmuş su olduğunu ve bu nedenle vücut dehidrate yani susuz kalmaya başladığında yemek için uygun olduğunu varsayar. Sizi tehlikeye atmadan sizi hidrate tutabilen vahşi doğada akan su formları olsa da, kar yemek aynı sonuçları vermeyecektir.

Kar yemenin insan vücudunu rehidrate edeceği (susuzluğunu gidereceği) miti gerçek olmaktan çok uzaktır ve tam tersini yapabilir. Kar yeme ve dehidratasyon masallarını çevreleyen gerçeklere bir göz atalım.

Dehidratasyonu ve vücutta neler olduğunu anlamaya çalışalım.

Vücudumuzun düzgün çalışabilmesi için, bir motorun çalışması sırasında yağa ihtiyacı olduğu gibi suya ihtiyacı vardır. Aslında, vücudumuzun % 75’i sudan oluşur. Vücut kaybettiğinden daha az su aldığında, kişi farklı dehidratasyon belirtileri göstermeye başlayacaktır. İnsanlar nefes aldıklarında, terlediklerinde ve idrar yaptıkları zaman su kaybederler. Bu nedenle vücudu nemli tutmak ve kaybolan suyu dengelemek için düzenli su tüketimi gereklidir.

Neden popüler inancın aksine, kar yemek rehidratasyona yol açmıyor?

Kar yemek su tüketmekle aynı şey değildir, çünkü kar sıvı haline gelmeden önce erimesi gereken bir maddedir. Vücuttaki hücreler ve organlar hareketli halde olabilmek ve görevlerini yerine getirebilmek için suya ihtiyaç duyarlar, bu nedenle vücut kar yenildiği zaman onu ısıtmaya ve eritmeye çalışır. Organlar buzu ısıtmak ve eritmek için daha fazla çalışmak zorunda olduğundan, hidrate olmak yerine daha fazla susuz hale gelir. Vücudunuzu kar yiyerek hidrate ettiğinizi düşünseniz bile, aldığınızdan daha fazla su kaybetmeye devam edeceksiniz. Ayrıca kar yemek zaten hafiften başlamış ya da başlamak üzere bekleyen hipotermiyi tetikleyebilecektir.

GÖZAT  Bora 511 W Survivor İnceleme

Vücudunuzu rehidrate etmek için tek seçeneğiniz kar ise, daha fazla dehidratasyonu ve hipotermiyi önlemek için kar tüketilmeden önce eritilmelidir. Ayrıca saf beyaz olmayan kardan uzak durmak en iyisidir çünkü kirli olabilir ve sizi hasta yapabilecek olan bakterileri içerebilir. Kar eridikten ve saflaştırıldıktan sonra, acil durumlarda insan vücudu için iyi bir hidrasyon kaynağı olabilir.

Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.