fbpx

Hayatta Kalma Uygulaması (Türkçe ve Yerli Uygulama)

Hayatta Kalma Uygulaması akıllı telefonlar ve tabletler için tasarlanmış, benim de beğendiğim ve kullandığım bir yazılım. Son zamanlarda web site tasarımı ve uygulama üretimi konularında yerli yazılım mühendislerimiz çok büyük işler çıkartıyorlar. Bugün sizlerle bu faydalı yazılımın üreticisi Gürcan Gür ile yaptığımız röportajı paylaşmak istiyorum.

Nedir bu hayatta kalma uygulaması?

Hayatta Kalma Uygulaması tamamen Türkçe olarak geliştirilen yerli bir uygulama. Başta doğada hayatta kalma teknikleri olmak üzere, doğal afetler ve insanların merak duyduğu diğer olağan üstü afetler hakkında neler olabileceğini ve nasıl hazırlanabileceklerini anlatıyor. Bu uygulama çok uzun metinlerle aşırı detay yerine, hemen herkesin kolayca anlayabileceği en sade biçimde ve bu anlatımı görsellerle destekleyerek bize anlatıyor. 

Yazılımı kim geliştiriyor?

Gürcan GÜR” Edirne’de yaşayan bir yazılımcı, yazılımı şuan tek başına geliştiriyor. 3-4 senelik çalışmanın ürünü bu yazılım için çok araştırma yapmış. Zaman bulduğunda birebir deneyimledikleri olmuş. Hayatta kalma konularına özellikle ilgi duyduğu için de uygulamaya çok özen göstermiş.

Nerden aklınıza geldi böyle bir uygulama?

Türkçe bu tarz bir uygulama olmadığını görmüştüm. Bulduğum yabancı uygulamaların yorumlarını okurken bizim Türk vatandaşlarımızdan birinin yorumunu gördüm. Aynen şöyle yazmıştı “Biz ingilizce bilmiyoruz ölelim mi? Neden Türkçe yok?” Bu yorum gerçekten de beni bu işe yöneltti diyebilirim. Uygulamayı geliştirirken hem öğrenirim hem de öğrendiklerimi paylaşırım.

Hayatta kalma uygulaması pek duyulmadı neden acaba?

Türkiye şartlarında yararlı bir iş yaptığınızda özellikle paranız yoksa sizi kimse duymaz. Haber kanalı olsun, teknoloji siteleri olsun yazı yazmama rağmen bir karşılık bulamadım. Uygulama yurt dışında Türkiye’den daha popüler. Türkiye’den destekleyenler olsaydı aklımdakilerin tamamını gerçekleştirirdim. Bu Türkiye’ye çok büyük geri dönüş sağlardı. Maalesef ne maddi ne manevi kimse durmuyor arkanızda. Böyle olunca zaman zaman yeni şeyler eklemek gelmiyor içimden.

GÖZAT  HUSKY BEAST 3 incelemesi

Uygulamaya nasıl çalışıyor?

Bu uygulama şuan dünya geneline de yayınlandığı için varsayılan dil olarak İngilizce geliyor. Ayarlardan kolayca Türkçe olarak seçebilirsiniz. Hayatta kalma uygulaması internet olmadan ve telefonunuz hiç çekmese bile çalışabiliyor. Telefonunuzun pilini idareli kullanırsanız size birçok konuda ihtiyacınız olan bilgileri verecektir. 

Nasıl ulaşabiliriz bu uygulamaya?

Hayatta kalma uygulaması web sitesi https://www.hayattakalma.net/ üzerinden ilgili bağlantılara ulaşabilirsiniz. Hem App Store (ios) hem de Google Play (android) için uygulama mevcut. Uygulamanın sadece ücretli sürümü var. Daha önce Android cihazlar için ücretsiz bir sürümü de mevcuttu fakat yaklaşık 100bin indirmeye ulaşan uygulamayı Google herhangi bir düzeltme şansı vermeden haksız bir şekilde Google Play’den kaldırdı. Ben de ücretsiz olarak tekrar yayınlamadım.

Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.