Ihlamur Ağacı (Tilia) Özellikleri ve Bilgileri

Ihlamur Ağacı (Tilia) Özellikleri ve Bilgileri

 class=

Ihlamur ağacı, Plantae (Bitkiler) âlemine ait olan, hoş bir kokuya sahip bir ağaç türüdür. Çok fazla sayıda türü bulunan ıhlamur ağacı, kışın yapraklarını dökmekte olup çoğunlukla denize kıyısı bulunan bölgelerde yetişmektedir. Ihlamur ağacı, bol miktarda güneş ışığı alan sıcak bölgelerde yetiştirilebilen bir ağaç türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Hoş bir kokuya sahip olan bu ağaç türünün yetiştiği bölgeye göre renkleri de değişmektedir. Ihlamur ağacının Latincesi ise Tilia’dır (1).

Dünyada 40 değişik çeşitte yetişebilen ıhlamur ağacının kullanım alanları çok fazla olmakla birlikte, insan için yararları da bir o kadar fazladır. Yapraklara ve çiçeklere sahip olan bu ağaç türünün çiçekleri, çay yapımında kullanılmaktadır. Ihlamur ağacı yaprağı, genellikle kalp biçiminde olup uzun saplı, çarpık ve genellikle dilimli bir görünüşe sahiptir (1, 2), sıklıkla olmasa da düz bir yapıda da kendini gösterebilmektedir.

Peki ıhlamur ağacının özellikleri nelerdir? Ihlamur ağacı nerede ve nasıl yetiştirilir? Şimdi, ıhlamur ağacının özelliklerinden detaylı bir şekilde bahsedelim.

ıhlamur ağacı
Ihlamur Ağacı Kaynak: Freepik

Ihlamur Ağacı Özellikleri

Ihlamur ağacı Latincesi olarak tilia şeklinde adlandırılmakla beraber, Plantae âlemine, Malvaceae adlı familyaya aittir. Yetiştiği yere farklı renkleri olan bu ağacın, sarıya ve pembeye çalan renkleri de bulunmaktadır. Ihlamur ağacının özellikleri ise;

 • Dokusu ve görünüşü düzgün olan eş yapılı bir ağaç türüdür.
 • Genellikle ağaççık, ağaç ve çalı durumunda bulunmaktadırlar.
 • Ihlamur ağacının dış odunu geniş olmakla birlikte dağınık gözenekli bir yapıya sahiptir.
 • Ihlamur ağacının yıl halkaları, bütün kesitlerinde belirsiz bir görüntü vermektedir.
 • Ihlamur ağacının dış odunu ile iç odunun renkleri birbirine benzemektedir.
 • Ihlamur ağacı yaprağı, sade ya da yıldız şeklinde görünen tüylere sahiptir. Ayrıca yapraklarının dizilişi karşılıklı değil de almaşıktır.
 • Ihlamur ağacı sıkı ve ince yapılı olup esnektir. Hava şartlarının değişmesi halinde kısa sürede bozulmaktadır.
  • Yani, değişen hava şartlarına dayanıklılığı çok azdır.
 • Ihlamur ağacı, kolay bir şekilde işlenmektedir ve boyu yaklaşık olarak 20-30 metredir.
 • Ihlamurun çiçekleri, Haziran ve Temmuz aylarında açmaktadır ve kısa sürede dökülmektedir.
 • Ihlamur ağacının çiçekleri, sarkık demetler halinde bulunmaktadır. Çiçeklerin renkleri sarımsı ya da beyazımsıdır. Aynı zamanda çiçekler, erdişi ve ışınsıdır.
 • Ihlamur ağacının zor verniklenme gibi bir özelliği bulunmaktadır.
 • Ihlamur ağacının çok fazla sayıda türü bulunmaktadır:
  • Kış ıhlamuru,
  • Kafkasya ıhlamuru,
  • Yaz ıhlamuru vb.
 • Dünyada ıhlamur ağacı, Kuzey yarımkürenin yarı tropik ve ılıman bölgelerinde yetişmektedir.

Ihlamur Ağacı Nerede Yetişir?

Ihlamur ağacı özelliklerine yer verdikten sonra, ıhlamur ağacı nerede yetişir? sorusuna yanıt verilebilir. Çiçekli bir ağaç türü olan ıhlamur ağacının çok fazla sayıda türü bulunmakta olup bu ağaç türü, kışın yapraklarını dökmektedir.

Ihlamur ağacının türlerinden en önemlileri küçük yapraklı ıhlamur ağacı ve büyük yapraklı ıhlamur ağacıdır.

Genellikle denize kıyısı olan bölgelerde yetişen ıhlamur ağacı, hem kullanım açısından hem de insan sağlığı açısından çok önemli bir yere sahiptir. Ihlamur ağacı kireçli, verimli ve serin toprakları sevmektedir. Bol humusa sahip olan kumlu topraklarda yetişebildiği gibi, kireçli ve az derin topraklarda da yetişebilmektedir.

Önemli bir bitki olan ıhlamur ağacı, gölgeye dayanabilmektedir fakat dona karşı duyarlı bir yapıya sahiptir. Tek başına yetiştirebildiği gibi gruplar halinde park ve bahçelerde de yetiştirebilmektedir. Bu yüzden şehirlerde de yetişebilecek uygun bir yapısı bulunmaktadır. Yaklaşık 30 metreye ulaşabilen bir uzunluğu vardır.

Ihlamur ağacının dünyada ve Türkiye’de yetiştiği yerler ise;

 • Kuzey yarımkürede yarı tropik ve ılıman bölgeler,
 • Ege Bölgesi’nde sahil şeridinde,
 • Batı Karadeniz Bölgesi’nde,
 • Marmara Bölgesi’nde,
 • Antalya çevresinde,
 • Doğu Karadeniz Bölgesi’nde,

Ihlamur Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Hızlı bir şekilde büyüyebilen ıhlamur ağacının boyu, yaklaşık 30 metreye kadar çıkmaktadır. Genellikle denize kıyısı olan bölgelerde yetişen ıhlamur ağacı, ülkemizde çoğunlukla Karadeniz, Ege, Marmara Bölgesi ve Antalya çevresinde yetişmekte olup ılıman iklimleri sevmektedir.

GÖZAT  Hipotermi ve Soğuk Yanığı

Bu ağacın üretimi çoğunlukla tohum ile yapılmaktadır.

Fakat ıhlamur ağacı daldırma, kalem aşısı ve çelikleme şeklinde farklı yöntemlerle de yetiştirilebilmektedir. Tohumla üretimde, tohumlarda embriyo dinlenme süresi bulunmaktadır. Tohumların çimlenme süresi biraz uzundur çünkü tohumların üzerinde su geçirmeyen tabaka bulunmaktadır. Çimlenme süresini kısaltmak ve çimlenmenin önünde yer alan bazı engelleri kaldırmak amacıyla da bazı uygulamalar yapılmaktadır. Bunlardan birkaçı;

 • Üst Kabuğun Mekanik Bir Şekilde Soyulması
 • Asitle Uygulama

şeklinde sıralanabilmektedir. Daldırma şeklinde üretimde ise ağacın dibindeki sürgünler, ilkbaharda dibinden kesilmektedir. Böylelikle ağacın yeni sürgün vermesi sağlanmaktadır. Gelecek olan yeni sürgünlere, tepe daldırması işlemi yapılmaktadır. Kalem aşısı ile üretimde, şubat ayında aşı uygulanmaktadır. Çelikleme yönteminde, Haziran ve Temmuz aylarında çelikler alınmaktadır. Bu çeliklere hormon uygulanmaktadır. Ihlamur ağacının yetişme şartları yukarıda anlattığımız şekildedir.

Ihlamur Ağacı Ne Zaman Dikilir?

Ilıman iklimleri seven ve güzel bir kokuya sahip olan ıhlamur ağacı, düzgün bir dokusu ve görünüşüyle görenleri mest etmektedir. Eğer doğru bir şekilde ekilirse uzun yıllar yaşayabilmektedir. Bu yüzden ıhlamur ağacının ekiminde çok dikkatli olmak gerekmektedir (3).

Ihlamur ağacı dikimi nasıl yapılır?

1. Toprağın üzeri büyük taş parçalarından temizlenmelidir.

2. Toprak üzerindeki yabani otlar ve dikim yapılacak yere yakın çalılar temizlenmelidir.

3. Mümkün ise dikim ilkbahar ve sonbahar aylarında yapılmalı, dikim sonrası can suyu verilmelidir.

İlkbahar ve sonbaharda ıhlamur ağacının çeşitli üreme yöntemleri bulunmaktadır ve bu konuda bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

 Ihlamur ıslahı yöntemlerinden kısaca şu şekilde bahsedebiliriz:

 1. Ihlamur ağacının büyüme döneminde, ıhlamurun tacı altında yer alan sürgünler, genç ağaç dikimi adına malzeme olarak kullanılabilir. Ama bunu yaparken çeşitli hususlara dikkat etmek gerekir. İlk olarak sürgünlerin iniş vakti bahar ayıdır. İkinci olarak hava ıslak ve serin olmalıdır. Bu koşullar sağlandığında fide olarak dikilebilmektedir.
 2. Başka bir ıhlamur yetiştirme metodu da şu şekildedir: İlk önce genç bir ağaç kesilmelidir. Daha sonra ağacın filizleri güdük üzerinde belirir. Bir ya da iki yaşında olan sürgünler, toprağa sabitlenir. Birkaç yıl geçtikten sonra, kıvrımlarda kökler belirecektir. Daha sonra genç bitki, ana bitkiden dikkatli bir şekilde ayrılmalıdır.

Peki, ıhlamur ağacı ne zaman çiçek açar?

ıhlamur çiçeği
Ihlamur Çiçeği Kaynak: Freepik

Ihlamur Ağacı Ne Zaman Çiçek Açar?

Ihlamur ağacı, çiçekli bir ağaç türü olup ıhlamur ağacının, sade veya yıldız şeklindeki tüylere sahip olan yaprakları vardır. Çiçeklerinin rengiyle hoş bir görüntü sunan ıhlamur ağacı, hem bu güzelliğiyle hem de insan sağlığı üzerindeki faydalarıyla adından çokça söz ettirmektedir. Yaklaşık 40 adet türü bulunmakta olan ıhlamur ağacının, daha çok ılıman iklimleri sevdiği bilinmektedir (4).

20-30 metreye kadar ulaşan boyu ile uzun bir ağaç olma özelliğini korumaktadır. Ekilirken dikkat edilmesi gerektiği için, özenli bir ekim döneminden geçmektedir. Ayrıca çeşitli şekilde ıslah yöntemleri bulunmaktadır.

Ihlamur ağacının çiçekleri, sarkık demetler şeklinde görünmektedir. Ihlamur ağacının erdişi ve ışınsı olan çiçeklerinin rengi sarımsı ve beyazımsıdır. Ihlamur ağacının çiçekleri, yaz aylarında (haziran ve temmuz) açmakta olup kısa sürede dökülmektedir. Ayrıca ıhlamur ağacının çiçekleri, çay yapmak veya farklı şekillerde kullanılmak amacıyla toplanmaktadır. Toplanan bu çiçekler, toplandıktan sonra kurutulmaktadır. Çayı yapılabilen ıhlamurun, insanlar üzerinde sakinleştirici bir etkisi olmaktadır. Ayrıca soğuk havalarda, boğazı yumuşatmak ve gribi önlemek amacıyla da içilmektedir.

Toplanmış ıhlamur çiçekleri Kaynak: Freepik

Ihlamur Ağacı Fiyatları

Ihlamur ağacı yetiştiriciliği yapmayı planlayan kişiler ıhlamur fidanı fıyatlarını da sorgulamaktadır. Günümüzde güncel fiyatlamada 29 ila 78 TL arasında fidan alınabilmektedir. Ihlamur ağacı yetiştirme karlı bir iş olarak da görülebilir.

Ihlamur Ağacı Erkek-Dişi Farkları Neler?

Efsanevi bir hikâyeye sahip olan ıhlamur ağacı, birçok insanın bildiği ve sevdiği bir ağaç türüdür. Çeşitli faydaları bulunan ıhlamur ağacı, kokusu ile bile insanları kendine çekmektedir. Latince ismi Tilia olan ıhlamur ağacı, ilkbahar ve sonbaharda dikilmekte, uygun bir şekilde sulandığında ve gereken bakım yapıldığında 5-10 yıl içerisinde olgunluğa ulaşmaktadır.

Ihlamur Ağacı Çiçek Açar Mı? Ihlamur Yaprak Döker mi?

Ihlamur ağacının yaprakları kışın dökülmekte, bahar aylarında ise tekrar yeşermektedir. Ihlamur ağacı çiçek açtığı zaman hoş bir görüntüye sahip olmaktadır. Ayrıca ıhlamur ağacının çiçekleri, çay yapımında da kullanılmaktadır. Peyzajide ise gölgesi ve güzel kokusu nedeniyle ıhlamur ağacı kullanılmaktadır.

Ihlamur ağacının aslında dişisi ve erkeği yoktur fakat ıhlamur ağacının çeşitli özelliklerinden dolayı bazılarına dişi, bazılarına ise erkek denilmektedir. Dişi şeklinde tanımlanan ıhlamur ağacının, gençken gövde renginde kırmızılar olmaktadır. Erkek şeklinde nitelenen ıhlamur ağacının gövdesinin ise yeşil bir renge sahip olduğu bilinmektedir.

GÖZAT  Askeri Kamuflaj Nedir?

Ihlamurun Dişisi Erkeği Var Mı?

Ihlamur çiçek açtığı zaman bu tür ıhlamurlara dişi, çiçek açmadığı zaman ise erkek denilmektedir. Çiçek açmayan ıhlamur ağacı türleri, çoğunlukla ormanlık alanlarda bulunmaktadır.

Ihlamur Çiçek Açmıyor

Ihlamur ağacı, şehirlerde park ve bahçelerde yetiştirilebildiği gibi ormanlık alanlarda da yetiştirilmektedir. Boyu uzun olan ıhlamur ağaçları, dünyada kuzey yarımkürede, Türkiye’de ise denize kıyısı olan bölgelerde yetiştirilmektedir. Birçok insanın tanıdığı bu ağaç türünün çiçekleri haziran ve temmuz aylarında açmakta ve kısa bir süre sonra dökülmektedir. Ihlamur ağacının çiçekleri faydalı olmakla birlikte çay endüstrisinde de kullanılmaktadır. Hoş bir tada sahip olan ıhlamur çayı, birçok sağlık problemine de deva olmaktadır.

Ihlamur ağacı çiçek açmıyor sorununun çözülebilmesi için bir süre beklemek gerekmektedir. Çok kısa sürede çiçek açmayan ıhlamur ağacı, sabırsız insanların bazen dayanamamasına sebep olmaktadır. Fakat çiçek açtığı zaman da çok güzel bir görüntüye sahip olmaktadır. Dişi olan ıhlamur ağaçları çiçek açmakta, erkek olanlar ise çiçek açmamaktadır. Eğer ıhlamur ağacınızın çiçek açıp açmamasını merak ediyorsanız, ıhlamur ağacının gövdesine bakmanız gerekecektir. Ihlamur ağacının gövdesinde kırmızı renk var ise o ıhlamur ağacı dişidir ve çiçek açacaktır.

Eğer ağacın gövdesinde kırmızı renk değil de yeşile çalan bir renk var ise o, erkektir ve çiçek açmayacaktır. Normalde dişi olan ıhlamur ağacının çiçek açması gerekir. Ağacınız dişi olmasına rağmen çiçek açmıyorsa eğer, dişi olan ıhlamur ağacının yanına erkeği dikilmeli ve ağacın tozlaşması sağlanmalıdır. Ihlamur ağacının çiçek verdiği dönemde (haziran ve temmuz) güneşli bir vakitte çiçeklerinin toplanması, ıhlamur ağacının çiçeklenmesini arttırmaktadır.

Erkek Ihlamur Ağacı Nasıl Anlaşılır?

Ihlamur ağacı, boyunun uzunluğu ve çiçeklerinin güzelliğiyle bilinen bir ağaç türüdür. Özellikle ılıman bölgelerde yetişen bu ağaç türü, Plantae âlemine aittir. Birçok sektörde kullanılan ıhlamur ağacı, özellikle sağlık açısından olumlu etkileri sebebiyle önem verilen bir ağaç türüdür. Ihlamur ağacı, çoğunlukla çalı, ağaç ve ağaççık şeklinde bulunmaktadır. Ilıman iklimlerde ve sıcak bölgelerde yetişen ıhlamur ağacının çiçekleri sarımsı ve beyazımsı bir renge sahiptir. Bu yüzden çiçek açtığı zaman ıhlamur ağacının hoş bir görüntüsü oluşmaktadır. Peki erkek ıhlamur ağacı nasıl anlaşılır? Erkek ıhlamur ağacının özellikleri nelerdir?

Aslında ıhlamur ağacının erkek ve dişi şeklinde literatürde bir ayrımı bulunmamaktadır. Fakat gövdesinde yeşil renk bulunan ıhlamur ağacına erkek denilmektedir. Erkek ıhlamur ağacı çiçek açmamaktadır. Öte yandan, gövdesinde kırmızı renk bulunan ıhlamur ağacına dişi denilmekte ve dişi ıhlamur ağaçları çoğunlukla çiçek açmaktadır. Ama bazen, dişi olmasına rağmen çiçek açmayan ıhlamur ağaçları da bulunmaktadır. Eğer çiçek açmayan dişi bir ıhlamur ağacınız varsa dişinin yanına erkek ıhlamur ağacı dikip tozlaşmasını sağlamalısınız.

Ihlamur Ağacı Bakımı

Ihlamur ağacı humuslu toprakları sever. Güneş gören yerleri severler. Çok tuzlu olmadıkça hafif ve orta asidik yapıda olan topraklarda da yetişebilir. Mümkün ise toprak yanmış gübre ile desteklenmelidir. Ihlamur büyüme hızı yavaş olduğu için büyük oranda sabıra bağlıdır. Ihlamur ağacı ekimi yaptığınız bölgede solucan görüyorsanız bu durum ağacın gelişiminin iyi yönde olduğunun / olacağının işaretidir.

Uygun şekilde bakımı yapılırsa 5 – 10 yıl arasında çiçeklenme gözlenecektir. Çiçek açtığı dönemde güneşli havalarda çiçeklerinin toplanması çiçeklenmesini artırabilmektedir. Ayrıca ıhlamur ağacı dişi ve çiçek açmıyor ise yanına erkek ağaç dikilmelidir. Bu şekilde arılar ve diğer böceklerin yardımları ile tozlaşması sağlanabilir.

Ihlamur ağacı dikimi sırasında fidanlar arası 3 metre, sıralar arası ise 5 metre aralık bırakılması idealdir.

Ihlamur Ağacı Budanması

Ihlamur ağacı budama işlemi dikimden hemen sonra yapılmalıdır. Fidan boyu uzun ise 1.5 – 2 metre seviyelerine kısaltılmalıdır, sonrasında üzerinde varsa zayıf ve kuru dallar da budanmalıdır.

Daha sonraki yıllarda da kuru ve birbirine girmiş olan dallar budanmaya devam etmelidir. Ancak budama sonrası taze sürgünler verebileceği ve açıkta kalan kısımlar çürüyebileceği için soğuk aşı macunu sürülmesi önerilmektedir.

Ihlamur Ağacı Su İster Mi?

Ihlamur ağacı yapısı gereği suyu sever. Yetiştirilmesi sırasında bolca sulanmalıdır. Eksik sulama yapılır ise yapraklarında sararma görülebilir. Fidanlar özellikle dikildikleri dönemde her 10 – 15 günde bir sulanmalıdır.

Ihlamur Ağacı Aşısı

Aşı konusunda girmeden önce ıhlamur ağacı nasıl çoğaltılır sorusunu yanıtlamamız gerekmektedir. Ağaç, tohumlama, çelikleme, kalem aşısı ve dallandırma yöntemleri ile çoğaltılabilir. En sık kullanılan yöntem dallandırmadır. Yetiştiricilik sırasında ıhlamur ağacı tohumu kullanılacak ise dikim öncesinde tohumların bıçak ile çizilmesi ve suda bekletilmesi önerilmektedir.

GÖZAT  DAKOTA ÇUKURU

Ihlamur Ağacı Aşısı Nasıl Yapılır?

Kalem aşısı yöntemi kullanılmalıdır. Genellikle hava sıcaklığının 10 c üzerinde olduğu dönemlerde bu işlemi yapılması ise ağaç üzerindeki kesikleri yara olarak algılayıp tamir etmeye çalışacaktır.

Aşı yapılacak bölgede yatay bir kesi açıldıktan sonra bu kesinin tam ortasından yukarıdan aşağıya doğru bir kesi daha yapılmalıdır. Kalem olarak kullanılacak dal parçası içerisine yerleştirildikten sonra bant ile sarılır ya da yüzey macunlanır.

Kalem Aşısı Nasıl Yapılır?

Ihlamur Ağacı Çeşitleri

Yaklaşık 40 adet farklı türe sahip olan ıhlamur ağacı, en bilinen ağaç türü olma özelliğini korumaktadır. Çiçek açtığı zaman çiçeklerinden hoş bir koku gelen ıhlamur ağacı Türkiye’de ve dünyanın çeşitli bölgelerinde yetişmektedir. Ihlamur ağacı fiyatı ise farklılık göstermektedir. Şimdi size ıhlamur ağacının çeşitlerinin bazılarından bahsedelim:

 • Tilia Tuan
 • Tilia Paucicostota
 • Oliver Ihlamuru
 • Moğolistan Ihlamuru
 • Meksika Ihlamuru
 • Mançurya Ihlamuru
 • Batı Ihlamuru
 • Küçük Yapraklı Ihlamur
 • Çin Ihlamuru
 • Amerikan Ihlamuru
 • Caroline Ihlamuru
 • Amur Ihlamuru
 • Henry Ihlamuru
 • Ak Ihlamur
 • Japon Ihlamuru
 • Tilia İnsularis
 • Ağlayan Ak Ihlamur
 • Tilia Nobilis
 • Tilia Miqueliana
 • Tilia Kiusiana
 • Tilia İntonsa
 • Tilia Begoniifolia
 • Tilia Chingiana

Ihlamurun Yararları

20-30 metre ulaşabilen ıhlamurun faydaları çok fazladır. Bu yüzden çoğu insan ıhlamuru çok sevmekte ve sıklıkla tüketmektedir. Sağlık üzerinde olumlu etkileri bulunan ıhlamur, ıhlamur ağaçlarında yetişmektedir. Ihlamur, A vitamini deposu olmakla birlikte, kalsiyum bakımından da çok zengindir. Gelin size, ıhlamurun faydalarından bazılarını maddeler halinde sıralayalım:

 • Ihlamur, iltihap giderici bir özelliğe sahiptir. Çeşitli iltihaplanma durumlarında, tedavi olarak ıhlamurdan yararlanmak mümkündür.
 • Ihlamur, vücudun direncini arttırmakta ve kan dolaşımını da hızlandırmaktadır. Kan dolaşımını hızlandıran ıhlamur, vücudun sıcak kalmasında da önemli bir paya sahiptir.
 • Ihlamur, kalp sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Kan basıncını düşüren ıhlamur çayı, kişinin kalp hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.
 • Ihlamur, cilt için çok iyi bir etkiye sahiptir. Ihlamurun yapraklarında antioksidan bulunduğu için ıhlamur, cilt açısından faydalıdır. Ihlamur yaprakları ayrıca, selülit tedavisinde de kullanılmaktadır. Öte yandan, cildin genç kalmasını sağlamaktadır.
 • Ihlamur, sindirim sistemini düzenlemektedir. Sindirim problemi yaşayan birçok insanın tercihi olan ıhlamur, bağırsaktaki rahatsızlıkları tedavi etmekte ve midedeki problemleri önlemektedir.
 • Ihlamur, stresin hafiflemesinde olumlu bir etkiye sahiptir. Birçok insanın yaşadığı stres, çok çeşitli hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Ihlamur yapraklarından veya çiçeklerinden yapılan çayın, stresi giderme gibi bir özelliği bulunmaktadır. Stresli bir işe sahip olan veya hayatında stresin büyük bir yer edindiği kimi insanlar, ıhlamur çayını içmekte ve olumlu etkilerini görmektedir.
 • Ihlamur, öksürüğe iyi gelmektedir. Özellikle kışın, soğuk algınlığı yüzünden insanların maruz kaldığı öksürük, ıhlamur ile önlenebilmektedir. Öksürüğe sebebiyet veren mikrop ve bakterileri ıhlamur çayı, düzenli ve sıcak tüketilmesi halinde önlemekte ve boğazı rahatlatmaktadır.
 • Ihlamur, kronik hastalıkları önlemektedir. Antioksidan içeriğe sahip olan ıhlamur, bu yüzden birçok kronik hastalığı önlemektedir.

Görüldüğü üzere, ıhlamurun birçok faydası bulunmaktadır.

ıhlamur çayı
Ihlamur Çayı Kaynak: Freepik

Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır?

Uzun bir boya sahip olup haziran ve temmuz aylarından çiçek açan ıhlamur ağacının faydaları saymakla bitmez. Sindirim sistemini düzenleyen, kalbe iyi gelen, kronik hastalıkları önleyen, stres üzerinde olumlu etkisi bulunan ıhlamur çayını yapmak çok basit olmakla beraber, birçok insan tarafından yapılmaktadır. Ihlamur ağacının yaprağından ya da ıhlamurun çiçeğinden yapılan çaylar, öksürüğe iyi gelmekte, mide rahatsızlıklarını tedavi etmektedir. Özellikle kışın, soğuk algınlığına karşı kullanılmaktadır (5). Bu kadar olumlu etkisi bulunan ıhlamur çayı nasıl yapılmaktadır?

Ihlamurun çayını yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, ıhlamuru kaynatmamak olacaktır. Belki de birçok insanın yanlış bildiği ve doğru ıhlamur çayı yapamamasının sebebi, çoğu insanın bu bilgiden mahrum olmasıdır. Ihlamurun kaynatılmaması ama kaynatılmış suya ıhlamurların konulması gerekmektedir.  Böylelikle, ıhlamurdan en üst düzeyde bir verimlilik elde edilecektir. Ihlamur demini aldıktan sonra bardağa konulurken süzgeç kullanmak da ıhlamurun çiçeğinin bardağınıza gelmesini engelleyecektir. Hamile olan ve emziren kadınların ıhlamuru tüketmesi önerilmemektedir (6). Ayrıca günde 3 fincandan fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Ihlamur çayı çeşitleri ise;

 • Ballı Tarçınlı Ihlamur Çayı
 • Meyveli Ihlamur
 • Zencefilli Ballı Ihlamur
 • Portakallı Ihlamur
 • Zencefilli Fesleğenli Ihlamur
 • Papatyalı Ihlamur
 • Ayva Yapraklı Ihlamur
 • Tarçınlı Ihlamur
 • Ayva ve Elma Kabuklu Ihlamur
 • Ballı Limonlu Ihlamur

şeklinde sıralanmaktadır. Hem faydalı bir yapıya hem de güzel bir kokuya sahip olan ıhlamurun çayını yapmak işte bu kadar basit!

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 25 Ortalama: 4.7]
Egemen İzmirli
Kendini doğaya adamış maceraperest, doğa adamı, iç mimar ve blog yazarı.