İlk 24 Saat
Felaket sonrası dönemde ilk 24 saat hayati önem taşır.

İlk 24 Saat

 class=

Felaket, hepimiz için asla karşılaşmayacağımızı umduğumuz kötü olayların tamamını tarif eden sözcüktür. Bir yangın, sel, yıldırım düşmesi ya da fırtına yaşamayacağımızı düşünsek de gözünüze ülkemizde bu felaketlerin yaşandığına dair haberleri kolayca getirebilirsiniz. Felaket olaylarından sonraki ilk 24 saat kazazedeler için kritik zaman dilimidir. Bu ilk birkaç saati nasıl idare ettiğiniz, kurtuluşunuz açısından başarı veya başarısızlık anlamına gelebilir. Bir felaketin ortasında kendinizi veya ailenizi bulmadan önce yerine getirmenizi önerdiğim birkaç hedefi sizlerle paylaşmak istiyorum. Makalemizi sonuna kadar okumanızı ve Bushcraft Okulu Ailesine katılıp bilgi ve deneyimlerinizi paylaşmanız için www.bushcraftokulu.com/forum adresinden forumlarımıza katılmanızı rica edeceğim.

Ayrıca unutmayın ki herhangi bir acil durum veya kriz sırasında sizin ve ailenizin güvenliği her şeyden önce gelir. Ancak kendinizin ve ailenizin güvenliğini sağladıktan sonra diğer insanlara da yardımcı olabilirsiniz.

analog clock sketch in black surface
Photo by Miguel Á. Padriñán on Pexels.com

İlk 24 Saat: Bilgi Toplayın

Tanım gereği, yalnızca harekete geçecek yeterli bilgiye sahipseniz bilinçli bir karar verebilirsiniz. Radyo, TV ve internet dahil ulaşabildiğiniz mevcut tüm kaynakları kullanın. Felaketin ne ölçüde olduğu ve hangi bölgelerin ne kadar etkilendiği konusunda resmi ağızlardan bilgiler verilecektir. Hemen hemen her yerleşim birimine kolaylıkla ulaşan ulusal radyo yayınları resmi acil durum anonslarını ve haberleri vermek için kullanılabilir.

Ancak haber kuruluşlarının çoğu kez bir felaketin ilk aşamalarında doğru verdikleri kadar yanlış bilgi de verebileceğini unutmayın. En küçük bilgiyi ilk duyuran olmak için acele ederler ve aceleleri içinde bazen bilgileri düzgün bir şekilde incelemeden yanlış haber yayınlayabilirler. Söylentiler gerçek olarak rapor edilir ve hikayeler oradan çığ gibi büyüyebilir.

GÖZAT  Bug Out Çantasında Piller Nasıl Saklanmalı

Malesef ki sosyal medya söylentilerin yayılması konusunda daha da kötü. Ancak sosyal medya, hayatta kalanları birbirine bağlayabilir ve görgü tanığı bilgilerinin paylaşılmasına izin verebilir.

Eğer hali hazırda doğada iken halk bandı ya da amatör telsiz kullanıyorsanız yanınıza alın. Çin menşeli halk bandı telsizler 250 TL gibi fiyatlara satışta, bir felakette kullanmasanız bile doğaya ekip halinde çıktığınızda oldukça faydalı işler görüyor.

Telsizlere ek olarak akıllı telefonlarınızı telsiz gibi kullanmanıza izin veren Zello gibi takdir edilmesi gereken uygulamalar da var. Bu tarz uygulamalar da iyi iş çıkartıyorlar ancak çalışmaları için internete erişimiz olması gerektiğini unutmayın.

Olan bitenin gerçek bir resmini elde etmek için mümkünse çeşitli kaynaklara danışın ve size sunulan gerçekleri bir araya getirin. Ne yapacağınıza kendi hisleriniz ile karar verin.

Felaketten etkilenen bölge yada yakınlarındaysanız, başkalarına sizin kişisel durumunuz hakkında bilgi vermek için elinizden geleni yapın. Telefon, mesajlaşma ve sosyal medyayı kullanın, böylece insanlar güvende olup olmadığınızı veya yardıma ihtiyacınız olup olmadığını anlayabilirler.

ilk 24 saat gıda
Photo by Polina Tankilevitch on Pexels.com

Kaynakları Değerlendirin

Krizi değerlendirip çevrenizde olup bitenlerle ilgili bilgi toplarken, bireysel durumunuzu da değerlendirmeniz gerekir. Sizin için hangi kaynakların mevcut olduğunu ve hayatta kalmanızı engelleyebilecek boşluklar olup olmadığını belirleyin.

  • Eviniz güvende mi yoksa afette hasar gördü mü?
  • Elinizde ne kadar yiyecek ve su var?
  • Herhangi bir aile üyesi reçeteli ilaç kullanıyor ise kaç günlük dozu var?

Bunların bazıları önceden bilmeniz gereken bilgiler gibi görünse de, bir gün gelebilecek felaketin doğasını doğru bir şekilde tahmin edemeyeceğimizi unutmayın. Her ne kadar doğal afetlere ve acil durumlara hazırlanmış olsanız da, örneğin sel nedeniyle veya başka bir nedenle malzemelerinizin bir kısmını veya tamamını kaybedebileceğinizi unutmayın. En iyi çabalarımıza rağmen, doğanın haşmeti yanında bir hiçiz.

apartment cabinet chair contemporary
Photo by Pixabay on Pexels.com

Bozulabilir Gıdalar İle Başa Çıkma

Uzun süreli elektrik kesintisi yaşarsanız, buzdolabındaki ve dondurucudaki yiyecekler bozulacaktır. Dolu halde bulunan bir buzdolabı yaklaşık dört saat soğuk kalır. İçi dolu olan bir derin dondurucu, yiyecekleri bir veya iki gün boyunca donmuş halde tutabilir. Dondurucunun yarısı dolu ise yaklaşık 24 saat kadar donmuş halde tutabilir. Elbette, buzdolabının veya dondurucunun kapısını ne kadar sık ​​açarsanız, içerisi de o kadar çabuk ısınır.

GÖZAT  Kamp Alışverişlerinizde Olması Gereken Lezzetler

Buzdolabınız ya da derin dondurucunuz dolu değilse, 1.5 ve 5 litrelik şişeleri suyla doldurup içerisine koymak iyi bir uygulamadır. Dolu olan bir buzdolabı kapağı her açıldığında içerisini sıcak havanın doldurduğu boş bir buzdolabına göre daha az enerji tüketir. Ayrıca şişeler, bir elektrik kesintisi gelişmesi durumunda gıdaların daha uzun süre soğuk kalmasına yardımcı olur. Üstelik şişeler acil bir durumda temiz su kaynağıdır. Eğer derin dondurucunuzun boş kalan kısımlarına su şişleri koymayı planlıyorsanız, üst kısımlarında suyun donarken genleşmesine izin vermek için birkaç cm kadar boşluk bırakın.

Yiyeceklerin tamamının aynı anda bozulmayacağını unutmayın. Kolay bozulanlarla ne yapacağına karar vermek için biraz zamanız olacak.

Dikkate alınması gereken birkaç seçenek var.

Konserve veya kuru gıda gibi yiyecekleri muhafaza etme imkanınız varsa, işe koyulun. Boşa gitmemesi için olabildiğince fazlasını ayırın. Bu, halihazırda mutfak dolabında depoladığınız gıdaların miktarını da artıracaktır.

Diğer yaklaşım, bozulmadan önce olabildiğince fazlasını tüketmektir. Sütü için ve yoğurdu yiyin. Dün geceki akşam yemeğinden arta kalanları ısıtın ve kahvaltı veya öğle yemeğinde yiyin. Yeterli gıdanız varsa komşularınızı da davet edin. O yiyeceklerin birinin karnına girmesi çöpe gitmesinden daha iyidir.

house disaster
Photo by Parij Borgohain on Pexels.com

Belgeleme

Herkes güvende olduğunda, beslendiğinde, ısındığında ve kuruduğunda ne olduğunu belgelemeye başlayın. Ev veya eşyalara verilen herhangi bir hasarı fotoğraflayın ve videoya alın. Birden çok açıdan fotoğraf çekin ve video çekerken gördüklerinizi anlatmaktan çekinmeyin. Telefonunuzun daha sonra kaybolması veya hasar görmesi ihtimaline karşı, bu dosyaları hemen bir tür bulut depolamaya yükleyin. Bunu yapmanın kolay bir yolu, dosyaları uzaktan erişebileceğiniz bir hesaba e-postayla göndermektir.

DASK veya özel bir sigortanız varsa (ki yaptırmanızı öneririm), mümkün olan en kısa sürede sigorta acentenizi bilgilendirin. İnternete hala erişiminiz varsa, talep sürecini çevrimiçi olarak başlatabilirsiniz.

Sel ilk 24 saat
Photo by Denniz Futalan on Pexels.com

Temizlik

Mümkün olur olmaz temizlik işlemine başlayın. Her şeyle başa çıkamayacak olsanız da, en azından başlangıçta, işleri eski haline getirmek için elinizden geleni yapın.

GÖZAT  Kampta Yanınızda Bulunması Gereken 7 Malzeme

Bazı durumlarda, elbette düzeltilmesi gereken pek çok şey olmayabilir. Ancak şiddetli fırtınalar ve benzeri şeylerin ardından, yıkılan dallar veya ağaçlar, etrafa dağılmış döküntüler, bu tür şeyler olabilir. Bunlar güvenlik tehlikeleri olabilir, bu nedenle bunlarla ne kadar erken ilgilenilirse o kadar iyidir.

Olası kaçak yapabilecek elektrik hatları ve benzeri konularda çok dikkatli olun.

Bir felaket yaşanması durumunda ilk 24 saat içerisinde yapılması gereken, önemli gördüğünüz noktalar varsa aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşmaktan çekinmeyin. Bugün vereceğiniz bir bilgi yarın okurlarımız için hayat kurtarıcı olabilir.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 5 Ortalama: 5]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.