fbpx

Issız Ada Yaşamı: Gerçek Bir Hikaye

Günlük yaşamın koşuşturmacasından kaçmak mı istiyorsunuz? Issız bir adaya yerleşip orada yaşamayı mı hayal ediyorsunuz? O zaman size 15 yaşında izlediği bir filmden etkilenip bunu deneyen birinden ve ıssız ada yaşamı hakkında yazacağım. 1989 yılında, 18 yaşındaki Martin Popplewell ve 30 yaşındaki kız arkadaşı Helen Freeman, unutulmaz bir tropik macera yaşamak umuduyla altı aylık bir süre için Pasifik Okyanusunda yer alan Mikronezya kıyılarındaki bir ıssız adaya yerleştiler. Yaşayacakları tropik fırtınalar, yiyecek sıkıntıları ve hastalıklar nedeni ile gerçekten unutulmaz olacaktı.

Peki İşler Bu Noktaya Nasıl Geldi?

Issız ada filmi blue lagoon mavi göl
Blue Lagoon (Mavi Göl) Filmi Posteri

15 yaşında Blue Lagoon (Mavi Göl) isimli romantik macera filmini izleyen Pooplewell kafasına benzer bir macera yaşamayı koyduktan sonra 3 yıl boyunca kendisini ıssız bir adada yaşamak için hazırlıyor ve 1989 yılında radyo ve gazete ilanları ile kendisine eşlik edecek birisini arıyor. Gelen onlarca mektuptan Helen Freeman’ın uygun kişi olduğuna karar verip uzun bir yolculuktan sonra 6 ay kalmayı planladıkları adaya yerleşiyorlar.

15 yaşında Blue Lagoon filmini izlediğimden beri ıssız bir adada yaşamayı hayal ediyorum. Hayalimi gerçekleştirmek için bir radyo ilanı verdiğimde birçok kişiden mektup aldım. Helen bunlar içerisinde kazanan kişi oldu.

Martin Popplewell, Adaya yerleşmeden hemen önce gazeteciler ile yaptığı röportajdan
Martin ve Helen

Issız Adada Hayat

Adaya yerleştikten sonra konaklamak için bir ev yapıp, hamaklarda yatan çiftimiz ilk birkaç hafta balık tutup, hindistan cevizi toplayarak güzel günler geçiriyorlar, can sıkıcı tek nokta adanın her tarafında bulunan sivrisineklerin onları sabaha kadar sokmaları oluyor.

Helen’in Gidişi

Ancak heyecanla geçen güzel günler bir süre sonra yerini bir kabusa bırakıyor. Aralarında jenerasyon farkı olan çiftimiz konuşmaları esnasında birbirlerinden sıkılmaya başlıyor. Özellikle Helen Freeman bu adada ne yaptıklarını sorgulamaya başlıyor. Maceranın ilk ayı bittikten sonra Helen adadan ayrılıyor.

GÖZAT  Araç Üstü Çadır İle Kamp Yapmak

Rachel’in Gelişi

Helen’in adadan ayrılmasına rağmen hayalindeki macerayı yaşamaktan vazgeçmeyen Martin, adaya Rachel’i davet ediyor. Bir süre sonra işler yolunda gitmiyor ve yeni arkadaşı ciddi şekilde hastalanıyor. Hastalığa ek olarak bölgenin yağmurlu mevsimi de çiftimize zor anlar yaşatıyor. Ayrıca Rachel’in vejeteryan olması ve adada azalan gıdalar nedeni ile de yaşam zorlaşıyor ve ikinci ayın sonunda macera bitiyor.

2001 yılında Martin Pooplewell tarafından adada yaşananlar ile ilgili belgesel çekiliyor. Keyifle izleyeceğinizi düşündüğüm belgeseli daha fazla spolier vermeden aşağıya bırakıyorum. Her ne kadar Türkçe dublaj ya da alt yazı olmasa da çok ihtiyaç duyacağınızı düşünmüyorum. İyi seyirler.

Issız ada yaşamı hakkındaki yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bushcraft Okulu’na yardımcı olabilmek ve içeriklerimizin artarak devam edebilmesi için bizi FacebookTwitter ve İnstagram üzerinde takip edebilir, Telegram kanalımıza abone olabilirsiniz.

Konuya dahil olmak ve soru sormak için aşağıdaki yorumlar kısmına bir not bırakabilirsiniz. Okuyup cevaplayacağımıza emin olabilirsiniz.

Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.