İstanbul Müze Rehberi

İstanbul Müze Rehberi

 class=

Bilgi ve kültür merkezi, tarihe her yönüyle ışık tutan, tarih bekçileri müzeler. Müze gezmek, bireye yalnızca akademik anlamda bir öğrenme serüveni sunmakla kalmaz. Bu etkili ve önemli serüven, bireye birçok yönden katkı sağlar.

Müzeler, bireylere özellikle çocuklara tarih sevgisini aşılar. Göz ardı edilebilecek önemli detaylara odaklanmak mümkündür. Ayrıca müzeler hikayeler ile doludur ve bu hikayeleri duymak ya da dinlemek genel kültürün önemli bir tamamlayıcısıdır.

Müze gezmek ve gezerken detaylara odaklanmak, eser veya tarihi yapılar hakkında düşünmek, bireye eleştirel düşünme becerisi kazandırır. Kendiniz adına, neyin daha iyi veya daha güzel olduğunu düşünme şansını elde edersiniz.

Kelime dağarcığını geliştirmede oldukça büyük bir paya sahip olan müze ziyaretleri, yeni fikirlere açık olunması üzerinde de oldukça etkilidir.

Özellikle çocuklar üzerinde eğitici rollere sahip olabilen müze gezme etkinlikleri, çocukları soru sormaya ve anlamaya teşvik ederken aynı zamanda hayal güçleri üzerinde de etkili olmaktadır. Çocuklarda merak duygusu uyandıran müze eserleri, hayal güçlerini de bu doğrultuda geliştirmektedir.

İşte bütün bu sebepler doğrultusunda müze gezmek bireylere ve çocuklara önemli katkılar sağlayan bir etkinliktir. İstanbul, müze gezmek için Türkiye’nin en doğru ve en önemli şehirlerinden biridir. Tarih müzeleri, sanat müzeleri ve modern müzelerinin çokluğu ile İstanbul tam bir müze cennetidir. Özellikle, köklü tarihleri, sergilenen eserlerin önemi ve göze hitap eden mimari yapıları ile İstanbul Müzeleri mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yerini almışlardır.

Topkapı Sarayı Müzesi / Tarihi Müze

Topkapı Sarayı Giriş
Topkapı Sarayı Giriş

Osmanlı İmparatorluğu tarihinde, 400 yıl boyunca devletin idare merkezi olarak kullanılan yer, Topkapı Sarayı Müzesi. İstanbul tarihinin görkemli tanığı o dönemlerin ihtişamlı hatıralarını günümüzde dahi yaşatmaya devam etmektedir. İmparatorlar, krallar, tüccarlar ve çok daha fazlasının ziyarete geldiği Osmanlı’nın kalbi…

Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Haliç arasında bulunan Doğu Roma Akropolü üzerinde bulunmaktadır. Günümüzdeki isimleri ile İstanbul’un Fatih ilçesinin Cankurtaran mahallesinde konumlanmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra müzeye dönüştürülmüş olan saray çok uzun zamandır ziyaret edilmektedir. Alaüddin’in baş mimarlık ettiği yapı Mimar Sinan, Acem Ali, Davud Ağa ve Sarkis Balyan çalışmaları ile inşa edilmiştir ve çok önemli bir mimarinin yaşayan örneği haline gelmiştir.

GÖZAT  Rotalar: Evliya Çelebi Yolu

Topkapı Müzesi

 • Resmi Site: https://www.millisaraylar.gov.tr/saraylar/topkapi-sarayi
 • Ziyaret Günleri; Resmi tatiller ve Pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyaret edilebilir.
 • Ziyaret Saatleri; 09.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
  • Ancak bilet satışları 09.00 – 17.00 arasında yapılmaktadır.

Rahmi M. Koç Müzesi / Özel Müze

İstanbul Rahmi M. Koç Müzesi, Haliç kıyısında Hasköyde yer almaktadır. 27.000 metrekarelik bir alanı kaplamakta olan müze, Rahmi M. Vakfının bir parçası olarak bilinmektedir. Toplam üç ana bölümden oluşmakta olan Rahmi M. Koç Müzesi’nin bu bölümleri Açık Hava Sergileme Alanı, Tarihi Hasköy Tersanesi ve Mustafa V. Koç Binası olarak adlandırılmıştır.

Rahmi M. Koç müzesi endüstriyel arkeolojinin en önemli örneklerinden biridir. Müzede, gerçek boyutta feribot, uçak ve gemi gibi binlerce obje sergilenmektedir.

Rahmi M. Koç Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi / Özel Müze

İstanbul Oyuncak Müzesi, 2005 yılında Sunay Akın tarafından kurulmuştur. Şair ve yazar Sunay Akın 20 yılı aşkın bir süre zarfında 40 farklı ülkede katılmış olduğu açık arttırmalardan ve bu ülkelerin her birinde bulunan antikacılardan satın aldığı oyuncaklar ile İstanbul Oyuncak Müzesini kurmuştur. İstanbul, Kadıköy, Göztepe Mahallesi adresinde yer alan müzeye tarihi bir köşk ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul Oyuncak Müzesi
İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi, ziyaretçilerine eğlenceli anlar sunmakla beraber, bu eğlenceli anları bilgi aktarımı ile tamamlamaktadır. Örneğin müzenin tren oyuncakları bölümünde Sanayi Devrimi oyuncakların dili ile akılda kalıcı bir şekilde anlatılmaktadır. Çocuklar kadar yetişkinlerinde ilgisini çeken İstanbul Oyuncak Müzesi’ne tam giriş ücreti 15 Türk Lirasıdır. İndirimli biletlerin fiyatı ise 12 Türk lirası olan müzeye engelli vatandaşlar ve 3 yaş altı çocuklar ücretsiz şekilde girebilmektedir.

GÖZAT  Doğa Yürüyüşünde Kullanılacak Malzemeler
İstanbul Oyuncak Müzesi
İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi

 • Resmi Sitesi: https://istanbuloyuncakmuzesi.com/
 • Ziyaret Günleri: Haftasonları hariç her gün ziyarete açıktır.
 • Ziyaret Saatleri: Müzenin açık olduğu günlerde 10.30 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

İstanbul Oyuncak Müzesi, hafta içi 09.00 ile 18.00; hafta sonu ise 09.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Panorama 1453 / Tarih Müzesi

Panorama 1453, tarihi bir müze olarak bilinmektedir. Müze, İstanbul’un Topkapı semtinde bulunmaktadır. 2009 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ziyarete açılmış olan Panorama 1453, dünyanın ilk tam panoramik müzesi olarak bilinmektedir.

Panorama 1453 Müzesi
Panorama 1453 Müzesi

İstanbul’un fethini konu alan ve bu önemli tarihi olayı ziyaretçilerine yeniden yaşatan müze her yıl binlerce ziyaretçiyi bünyesinde ağırlamaktadır. İki ana mekandan oluşmakta olan Panorama 1453, birinci bölümünde girişten başlayıp panoramik bir güzergahı takip etmektedir.

Müzenin ikinci bölümünde ise ziyaretçileri, 29 Mayıs 1453 tarihine götüren eşsiz bir sergi karşılamaktadır. Müze, içerisinde, kapalı bir mekanda bulunmanıza rağmen üç boyutlu bir dış mekan hissiyatı yaşatmaktadır.

Giriş ücretleri; tam bilet: 10 TL, öğrenci, öğretmen, askeri personel : 5 TL, yabancı ziyaretçi: 20 TL olarak belirlenmiştir.

Panorama 1453 Müzesi
Panorama 1453 Müzesi

Panorama 1453 Müzesi

 • Resmi Site: https://www.panoramikmuze.com/
 • Ziyaret Günleri: Haftanın her günü ziyarete açıktır.
 • Ziyaret Saatleri: Ziyarete açık olduğu günlerde 08.00 – 17.00 arasında ziyaret edilebilir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi / Tarih Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi
İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi, dünyanın en büyük müzeleri arasında yerini almıştır. Müze 13 Haziran 1891 yılında ressam ve müzeci olarak anılan Osman Hamdi Bey tarafından kurulmuştur. Üç ana bölümden oluşan müzenin bölümleri sırası ile Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olarak adlandırılmıştır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi, Türkiye’nin ilk müzesi olma özelliğine de sahip olmakla beraber müze olarak inşa edilen en eski binadır. Müze içerisinde tarih boyunca var olmuş birçok çeşitli kültüre ait on binlerce eser sergilenmektedir. 13 Haziran 1981 yılında ziyarete açılan müze, tarih boyunca Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yaşamını sürdürmüş her medeniyete ait tarihi izler taşımaktadır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

 • Resmi Site: https://muze.gov.tr/muze-detay?SectionId=IAR01&DistId=IAR
 • Ziyaret Günleri: Pazartesi günü hariç haftanın her günü ziyarete açıktır.
 • Ziyaret Saatleri:
  • Yaz Dönemi: 09.30 – 19.00 arasında ziyaret edilebilir.
  • Kış Dönemi: 09.00 – 17.30 arasında ziyaret edilebilir.
GÖZAT  Güzeldere Şelalesi Nerede? Nasıl Gidilir?

SALT Galata – İstanbul / Özel Müze

SALT Galata Müzesi
SALT Galata Müzesi

1892 yılında hizmete açılan Salt Galata, Bankalar Caddesi’nde yer almaktadır. Fransız Mimar Alexandre Vallauri tarafından tasarlanan yapı, çok çeşitli nedenlerden dolayı birçok yapısal müdahaleye maruz kalmıştır. Yapının ön ve arka cephelerinde kullanılmış olan neoklasik ve oryantalist mimarı üsluplar en dikkat çekici özellikleri arasında yer almaktadır. İstanbul’da eşi benzeri bulunmayan Salt Galata, eski bir banka binasında yer alan bir sanat merkezi olarak da bilinir.

Galata’nın göbeğinde bulunan Salt Galata İstanbul, şehir karmaşasından kaçan ve biraz olsun araştırmak veya okumak isteyen birçok kişinin en uğrak adreslerinden biri olarak bilinir. Ferah ortamı ve iç aydınlatan havası ile bu müze, gün içerisinde dahi birçok farklı misafir tarafından ziyaret edilmektedir. Giriş ücretsizdir.

Salt Galata, İstanbul bünyesinde ayrıca bir Osmanlı Bankası Müzesi barındırmaktadır. Ayrıca müze içerisinde bulunan internet hizmetinden yararlanabilir, kafelerde oturup dinlenebilirsiniz.

SALT Galata

 • Resmi Site: https://saltonline.org/
 • Ziyaret Günleri: Pazartesi hariç haftanın her günü ziyarete açıktır.
 • Ziyaret Saatleri:
  • Salı – Cumartesi: 12.00 – 20.00
  • Pazar: 12.00 – 18.00

İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul Modern Sanat Müzesi, kısaca ve yaygın bir şekilde yalnızca İstanbul Modern olarak bilinmektedir. İstanbul’un Beyoğlu semtinde bulunan Modern Sanat Müzesi, Asmalı Mescit Mahallesinde konumlandırılmıştır. Müzenin kurucusu ve başkanı Oya Eczacıbaşı’dır.

Türkiye’nin ilk modern sanat müzesi olma özelliğine sahip olan İstanbul Modern Sanat Müzesi, Eczacıbaşı ailesinin öncülüğünde 2004 yılında ziyarete açılmıştır. İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından kurulan İstanbul Modern, ziyaretçilerinde çok farklı bir bakış açısı ve sanatsal bir deneyim hissi uyandırmaktadır. Giriş ücreti 35 Türk lirası olan İstanbul Modern, Perşembe günü tüm misafirlerini ücretsiz olarak ağırlamaktadır. Pazartesi günü hizmet vermeyen müzeyi ziyaret etmek için, en uygun gün perşembe günü olacaktır.

İstanbul Modern Sanat Müzesi

 • Resmi Site: https://www.istanbulmodern.org/
 • Ziyaret Günleri: Salı, Çarşamba, Perşembe Cuma günleri ziyarete açıktır.
 • Ziyaret Saatleri: Ziyarete açık olduğu günlerde saat 11.00 ila 16.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: Ortalama: ]
Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.