Kamp Alışverişlerinizde Olması Gereken Lezzetler
man recording on his smartphone women roasting marshmallow
Kampta marshmallow kızartabilirsiniz.

Kamp Alışverişlerinizde Olması Gereken Lezzetler

 class=

Kamp, arkadaş ve arkadaş gruplarınız ile keyifli anılar biriktirebileceğiniz oldukça keyifli bir etkinliktir. Kamp ateşinin yanında yapılan samimi sohbetlerin, müziğin ve hazırlanan yemeklerin tadı bambaşka olup hiçbir yerde de bulabileceğinizi düşünmemekteyiz. Sizde kamp planlıyorsanız, öncelikle pratik kamp yemeği olarak yanınıza aldığınız gıda malzemeleri yürüyüş, dağcılık, tırmanış gibi sportif faaliyetlerde kaybettiğiniz enerjiyi, ihtiyaç duyduğunuz protein, karbonhidrat ve çeşitli mineralleri size hızlı biçimde geri kazandıracak nitelikte olmasına dikkat etmelisiniz. Sizlere bu yazımızda Kamp Alışverişlerinizde Olması Gereken Lezzetler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kamp Alışverişlerinizde Olması Gereken Lezzetler

Kamp Alışverişlerinizde Olması Gereken Lezzetler ile ilgili olarak kamp severlerin oldukça çok tercih edeceği ve beğeneceği bazı önerilerde bulunacağız. Sizlerde kamp sırasında neler almanız gerektiği hakkında araştırma yapıyorsanız, yazımızda kulak verebilirsiniz. Peki, kamp alışverişi nasıl yapılır? Gelin, hep birlikte bakalım.

Kamp Alışverişlerinizde Olması Gereken Lezzetler
Kamp Alışverişlerinizde Olması Gereken Lezzetler – Görsel Pexels.com

Kamp Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp yemeği alışverişi yaparken dikkat edeceğiniz bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Alışveriş için mutlaka tok karnına çıkmalısınız. Açken insan ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla ve o an canının çektiği gereksiz gıdalarına almaktan kendini alamıyor.
 • Gıdalar muhakkak hafif olmalı ve çantada az yer kaplayacak gıdaları tercih etmelidir.  Öncelikli tercihiniz su ile pişirilen, piştikçe şişen kurutulmuş gıdalar olmalıdır. Hızlı pişen gıdalar tercih ederek yanınızda fazladan taşıma ihtiyacını azaltabilirsiniz.
 • Taze gıdalar, özellikle de et hayvansal diğer gıdalar sıcak havalarda çok çabuk bozulabileceği unutulmamalıdır.
 • Uzun veya zor faaliyetler için kalori ihtiyacını hesaplamalısınız ki, ona göre enerji verecek gıdaları tercih etmelisiniz.
 • Yürüyeceğiniz güzergâhta alışveriş yapabileceğiniz bakkal, market, benzinci gibi noktaları önceden planlarsanız daha az gıda tercih edebileceğinizi unutmamalısınız.
GÖZAT  En Çok Tercih Edilen Doğa Sporları

Yanınıza Kaç Kalorilik Gıda Almalısınız?

Vücudunuzun İhtiyaç duyduğu kalori miktarı yapacağınız faaliyete, taşıyacağınız yüke, coğrafi ve mevsimsel koşullara göre değişiklik gösterecektir. Kabaca bir miktar söylemek gerekirse, sırt çantanızla arazı de kalma sürecinizle bağlantılıdır.

Uygun şartlarda yürüdüğünüz her gün için 3000 – 4500 kaloriye ihtiyaç duyacaksınız. Eğer 1  hafta yürüyecekseniz, her gün ortalama 14 km yürümeniz halinde ve çantanızda günlük 2000 kalorilik gıda olması durumunda, faaliyetin sonunda yağ kaybı yaşamanızın mümkün olduğunu söyleyebiliriz.. Yağın dışında kas ve su kaybı da yaşayacaksınız.

kamp alışverişi için makarna
Makarna saklanması kolay bir gıdadır. Fotoğraf: Pexels.com

Kamp Yemeklerinin Yanında Makarna ve Türevleri;

Kamp için en er ideal yemeklerin başındakiler makarna ve türev gıdalar gelmektedir. 100 gramı pişmemiş halde ortalama 370 kalori eden bu gıda, yanına katacağınız yağ, peynir, kuru et, kavurma hatta hazır çorba ile lezzetli ve şahane yemek haline gelirken, aynı zamanda sizlere 1000 kaloriye kadar enerji sunabilir. Makarna da bulunan A, B1, B2 vitaminleri, demir, kalsiyum ve protein yönünden de zengin bir besin kaynağıdır. Makarnanın yağ ve tuz oranı oldukça düşüktür. Makarnayla tek başına tüketemezseniz isterseniz bunu lezzetlendirip kalori miktarını arttırabilirsiniz bu tarife birkaç örnek verecek olursak;

 • Makarna ile kavurma
 • Makarna ile eski kaşar
 • Makarna ile sucuk
 • Makarna ile püre
 • Makarna ile şipşak çorba
 • Makarna ile ton balığı

Kamp Kahvaltısı İçin Seçenekler

Günün en önemli öğünlerinden biride kahvaltı, gün içinde yüksek enerji ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılamak için mümkün olduğunda yüksek kalorili gıdaları tercih ederek seçmelisiniz. Özellikle ekmek ve türevlerinden somun ekmeği yerine, ağırlık  oranı daha düşük olan lavaş veya tortilla gibi seçeneklere yönelmenizi önermekteyiz.

Somun ekmeği çok çabuk bozulabilecek ve küflenebilecek ekmek olduğu için tercihleriniz arasında yer almamalıdır. Daha da önemlisi 300 gramlık tortilla, 250 gramlık somun ekmeğin 1/4 oranında daha küçük paket boyutuna sahip olmaktadır. Eğer ekmekten vazgeçemiyorsanız; daha az kabarmış, daha çok dayanan odunda pişmiş ekmekleri değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

GÖZAT  Kontrol Listesi (Checklist)
kamp alışverişi listesi peynir
Kamp alışverisi listesinde dayanıklı gıdalar seçmelisiniz. Görsel: Pexels.com

Kampta Hangi Peynir Tercih Edilmeli?

Yaz kış kamplarınızda rahatlıkla yanınıza alabileceğiniz bozulmayan tek peynir çeşidi eski kaşardır. Sıcak havalarda tercih etmemeniz gereken taze kaşarın sıcak havalarda büzüşerek küflendiği gözlemlenmiştir. Tercih edebileceğiniz diğer bir peynir ise çörek otlu tulum peynirinin de uzun süre dayandığını söyleyebiliriz. Sıcak havalarda beyaz peynir ve diğer taze peynirler çok çabuk ekşiyip sularını bırakıyor. Soğuk havalarda da donduğu için lezzetlerini tamamen kaybetmektedir. Peyniri sadece kahvaltıda değil akşam yemeğinde makarnaya lezzet ve besin değerini arttırmak içinde tercih edebilirsiniz.

Kamp Alışverişlerinde Hangi Tatlı Tercih Edilmeli?

Alışveriş listenizde reçel, bal, tahin pekmez ve tahin helvası mutlaka bulunmalıdır. Karbonhidrat ve enerji bakımından çok zengin olan bu gıdalar sıcak havalarda bile yanınızda rahatlıkla taşıyabileceksiniz. Yola çıkmadan önce reçel veya balın içerisine biraz ceviz veya fındık ufalayıp eklemelisiniz. Tahin veya tahin helvası ise E, C ve B vitaminleri içeren tahin hücre yapısını korumaya yardımcı olan destekleyici bir gıdadır. Tahin içerisine ilave edeceğiniz pekmez ise kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, fosfor ve B1 vitaminlerini içermektedir. Tercih edebileceğiniz bu gıdaları kahvaltı öğününde tüketebileceğiniz yulaf ezmesi ile lezzetlendirebilir ve besin değerini arttırabilirsiniz.

Kamp Mamaları ve Bebe Bisküvileri

Hazır kurutulmuş olarak satılan kamp gıdaları fazla bulunamadığı için bu durum bizleri yaratıcı çözümler bulmaya zorlamakta olup bebekler için toz mama ve bebe bisküviler kahvaltıda veya öğlen arasında çok kolay hazırlayabileceğiniz besin yönünden zengin gıda türleridir.

Bizlere hitap eden mama türleri ise iki çeşit olduğunu söyleyebilirim. Bunlardan ilki olanı kaşık mamaları olup bunların tahıllı, pirinçli, yulaflı ve irmikli çeşitleri bulunmaktadır, bu mamalar toz halinde gramlık paketler halinde satılıyor. Bu mamaları süt tozundan yapacağınız bir bardak süt içerisine karıştırıyorsunuz ve 1 dakika içerisinde tüketime hazır hale getirebilir rahatlıkla tüketebilirsiniz. Dilerseniz çeşitli kuru meyve parçaları, önceden ufaladığınız fındık, fıstık, ceviz ve badem ilave edebilir, hatta bal, reçel veya pekmez de ekleyerek daha da lezzetli hale getirerek tüketebilirsiniz.

GÖZAT  Dünya'nın En Yalnız Ağacı Ténéré Ağacı'nın Hüzünlü Hikayesi
man recording on his smartphone women roasting marshmallow
Kampta marshmallow da kızartabilirsiniz. Görsel: Pexels.com

Kamp Alışverişlerinizde Olması Gereken Lezzetler

Kamp Alışverişlerinizde Olması Gereken Lezzetler ile ilgili olarak edinmeniz gereken bilgileri başlıklar halinde sizlere aktarmaya çalıştık. Sizlerde bu bilgiler ışığında kamp alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca sizlerde kamp alışverişine ve kampa hangi besinlerin götürülmesi gerektiğine dair düşüncelerinizi ve önerilerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
deniz
Yeni nesil amatör kampçı. Bilip öğrendiklerini Bushcraft Okulunda paylaşıyor.