Kamp Hangi Aylarda Yapılır?
Hangi mevsimde kamp yapmak daha mantıklı?

Kamp Hangi Aylarda Yapılır?

 class=

Kamp hangi aylarda yapılır sorusu genelde deneyimsiz ve kamp olayına sıcak bakmayan kişiler tarafından sıklıkça sorulur. Bu soruya iki şekilde cevap verebilmemiz mümkün. Kriter sahibi kişiler için kamp ayları ve gerçek bir doğa kampı için hangi aylarda kamp yapılabilir diyebiliriz. Kriter sahibinden kasıt şu; kimi insanlar üşümekten, rahatsız ortamlardan veya ıslanmaktan nefret eder. Bu sebepten ötürü standart bir doğa kampı için ilk baharın son aylarını ve yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Ancak net olarak şunu söyleyebiliriz ki kamp yılın 12 ayı yapılabilir. Tabi bunun için her mevsimin avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedilebilir.

Kış Aylarında Kamp Yapmak

Kış Kampları: Kış aylarında yapacağınız kamplar için dikkat etmeniz gereken birçok husus vardır. Bunların başında geri dönüş yolculuğunu hesap edin. Kış kampında mahsur kalacağınız veya geri dönemeyeceğiniz yerlerde kamp yapmaktan kaçının. Ayrıca Uludağ gibi yön bulması zor olan yerlerde sisli havada kamp alanından uzaklaşmayın. Bildiğiniz gibi her yıl birçok kampçı Uludağ’da kayboluyor ve ne yazık ki bu kampçıların bazılarına hiçbir şekilde ulaşılamıyor.

kış kampı Kamp Hangi Aylarda Yapılır
Kış Kampı

Dikkat etmeniz gereken diğer husus, kış kamplarına gelecek vahşi hayvanlar. Türkiye’nin birçok dağında ayı, kurt, çakal ve domuz gibi yaban hayvanları mevcut. Bu hayvanların hemen hepsi yüksek gürültüden kaçar. Bunun için yanınıza torpil alabilir ve geceleri belirli aralıklarla patlamak üzere kurabilirsiniz. Bu sizi yaban hayvanlarından koruyacaktır. Bunun dışında domuz kovucu fenerler de satılıyor. Kış kamplarında bu tip ekipmanlar çok işe yarar. Kış kamplarında hava koşullarını da göz önünde bulundurmalısınız. Zira bu hayati bir önem taşır. Bu yüzden seçeceğiniz çadırların alt kısımlarının su geçirmemesi önemli. Ayrıca çadırlarınızı doğrudan yere kurmak yerine palet, köpük veya şişme matların üzerine kurarsanız, soğuktan ötürü hasta olmanızın önüne geçebilirsiniz. Ayrıca yanınızda getireceğiniz tulumların kışlık olması gerekir. Yazlık tulumlar belli bir soğukluğa kadar iş görebilir. Kimse her yeri tutulmuş bir şekilde kalkmak istemez. Daha da kötüsü, hipotermi gibi ölümcül riskler de mevcut.

GÖZAT  Gerence Koyu

Kış aylarında bir kamp ateşi yakmak zor olur. Haliyle her yer ıslak da olabilir. Bu yüzden yanınızda kuru çalı çırpı veya tutuşturmalık getirin. Böylece daha kolay şekilde ateş yakabilirsiniz. Yanınızda yedek eşya, yağmurluk ve kışlık bot getirmediyseniz kampınızın zehir olma ihtimali var. Eğer yedek kıyafetleriniz de ıslandıysa, uyumadan önce kıyafetlerinizi bir havluya sarın ve tulumun içine yerleştirin. Sabah kalktığınızda kurumuş olacaklardır. Kış kamplarına temkinli yaklaşanlar işe iyi tarafından baksın.

İlkbahar Aylarında Kamp Yapmak

Bahar Kampları: Bana sorarsanız en güzel kamp bahar aylarında yapılıyor. Bu mevsimlerde henüz böcek saldırıları başlamamış olmakla beraber güneş sert yüzünü ılımlı bir şekilde gizliyor. Ayrıca kış aylarında inaktif kalmaya alışmış vücudumuz çok dirençli ve bol aktivite için hazır oluyor. Eğer akarsu kenarlarında kurduysanız kampınızı, kar sularının erimeye başlamamış olmasından ötürü sularda yüzebilme ihtimaliniz de bulunuyor. Kısacası bahar aylarında kamp yapmak çok zevkli olacaktır ama gene de tamamen kusursuz olmayabilir. Öncelikle geceleri hala soğuk olabilir. Bu yüzden kesinlikle tedbirsiz gitmeyin. Zaten bazı bölgeler bulunduğu rakım ve konum itibariyle yaz aylarının en sıcak zamanlarında bile geceleri çok soğuk olabilmekte. Bahar ayında kamp yapmanın en büyük tehlikesi ise zamansız gelebilecek olan sağanak yağışlar. Öyle ki bu yağışlar bazen hava durumu tahminlerinde bile gözükmeyebilir. Bu sebepten hesabınızı iyi yapmalısınız.

Kamp Hangi Aylarda Yapılır İlkbahar Kampı
İlkbahar Kampı

Gelelim göz önünde bulundurmamız gereken diğer seçeneklere. Bahar aylarında toprak hala kış aylarından kalma sebeplere bağlı olarak nemli ve tehlikeli olabilir. Bu tehlikeyi yabana atmayın. Bilmediğiniz yerlerde yürüyüş yapmak ve gece uykuları başınıza iş açabilir. Bahar mevsimlerinde kış ve yaz aylarını aynı anda yaşamanız mümkün. Açıkçası bu koşullar bahar kamplarını zevkli yapanlar faktörler. Ancak gene de hastalanmanız mümkündür.

GÖZAT  Cumalıkızık Kahvaltı

Bu arada bir dağda kamp yapacaksanız muhakkak buradaki yaban hayatı hakkında bilgi toplayın. Balık tutmayı seviyorsanız misina ve olta ve hatta bölgede yaşayan balıkların yiyebileceği yemleri yanınızda getirebilirsiniz.

Eğer bölgede mağara varsa muhtemelen ayı da vardır. Ayılar kış aylarının bitimiyle inlerinden çıkar ve açlığın verdiği etkiyle böcekten balığa, etten meyveye kadar her şeyi yer. Size kilometrelerce mesafe uzakta olan ayılar bile bu yiyeceklerin kokusunu alabilir. Ayıların kamp alanlarını talan etmesi görülmemiş bir şey değil. Fakat gene de size bir müjdem var. Ayıları kaçırmak kolaydır. Büyük bir kamp ateşi, tencere tava gürültüsü ve araba farı ayıları sizden uzak tutar. Siz gene de gözünüzü dört açın ve böyle bir tehlike olduğunu unutmayın.

Son bir şey daha: Çadırınızın üzerine ağaçlara asacağınız bir muşamba, çadır önü keyfi yapmanız için harika bir ortam hazırlar.

Yaz Aylarında Kamp Yapmak

Yaz Kampları: Yaz aylarında kamp yapmak en çok tercih edilen kamp şeklidir. Hele ki yüzebileceğiniz sahiller veya gölet kenarlarında yapılıyorsa. Gündüzlerin uzun olması, yağmur ve kar gibi faktörleri düşünmemeniz ve kolay ulaşım gibi pek çok avantajı sıralanabilir. Ancak gene de her şey güllük gülistanlık değildir.

Kuşkusuz yaz aylarının en büyük belası börtü böceklerdir. Hele ki sivrisinekler, tam bir zulümdür. Tabi sinek kovmak veya tedbir almak için yapabilecekleriniz var. Öncelikle böcek sevmiyorsanız ki çoğu insan sevmez, kamp alanında bulaşık bırakmayın.

yaz kampı
Yaz Kampı

Böceklerin birçoğu istilacıdır, iyi koku alır ve kolonilerine haber verebilirler. Bunun için de sağda solda yemek artığı bırakmayın. Yanınızda getireceğiniz kokulu mumlar, sarımsak, soğan, sirke ve limonlar doğal bir sinek savardır. Bu kokular sinekler ve böcekler için fazlasıyla rahatsız edicidir. Sinek kovucu vücut yağlarını kimyasal buluyorsanız bunun için yanınızda getireceğiniz hindistancevizi yağı bir çözüm olabilir.

GÖZAT  Patina İşlemi (Karbon Çeliği)

İhtimalleri en düşük seviyede tutmak için kamp ateşine atacağınız ardıç otu ve biberiye, kamp kurduğunuz alanın çevresinde böcek bırakmaz.

Yaz kampının avantajları arasında sıralanabilecek diğer etmenler de bulabildiğiniz hemen her yerde kamp yapabilmenizdir. Tabii bu alanların ateş yakmanın yasak olduğu veya özel mülk olup olmadığı konusunda fikir sahibi olmalısınız. Güzel bir kamp yapmak isterken beklenmedik sorunlarla uğraşmanız hoş olmaz.

Kış aylarında yapacağınız kamp için bahsettiğimiz hipotermi riski, yaz aylarında dehidrasyon riski olarak ortaya çıkar. Kesinlikle bu ihtimali düşük görmeyin zira bu sizin aleyhinize olacaktır. Bunun için yapmanız gereken basit tedbirler var. Bol bol su için ve aşırı yüksek sıcak bölgede kamp kuruyorsanız çevrenizde muhakkak ağaç olmalı. Kaçacak bir gölge olmaması korkunç felaketlere sebep olabileceği gibi, çadırdaki yiyeceklerinizin bozulmasına da sebep olacaktır. Kamp çadırınızın ısınmasını engelleyecek koruyucular veya alüminyum folyolar da iş görecektir.

Sonbahar Aylarında Kamp Yapmak

Sonbahar Kampları: Bana sorarsanız sonbahar kampları da ilkbahar kampları kadar zevkli olacaktır. Öncelikle kampların vazgeçilmesi olan kamp ateşlerine çok dikkat edin. Zira kuruyan yapraklar ateşi çok çabuk yükseltebilir ve bulunduğunuz çevreye felaket getirebilir. Bunun için sağlam bir kuyu kazmak çok iyi bir fikirdir.

Sonbahar Kampı

Sonbahar aylarında kamp yapmanın avantajları arasında tabi ki yüksek sıcaklık ve soğukluk gibi hava koşullarının olmamasını sayabiliriz. Ayrıca gece böcekleri düşünmeden ferah bir uyku uyuyabilmenizi sağlar. Ayrıca top oynamak ve balık tutmak gibi kamp aktivitelerini de yapabilmenizi sağlar.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 2 Ortalama: 5]
deniz
Yeni nesil amatör kampçı. Bilip öğrendiklerini Bushcraft Okulunda paylaşıyor.