fbpx

Kamp Matı (Uyku Matı) Satın Alma Kılavuzu

Biraz soğuk ve rahatsız bir kamp gecesinde uykunuzdan uyandınız. Altınızda bulunan her taş ve dal parçasının sanki kaburgalarınıza batmak için özellikle yerleştirilmiş olduğunu düşündünüz. İçine girdiğiniz uyku tulumu sizi sıcak tutmada çok bir fayda sağlayamadı. Ve şimdi yuvarlamanız ve paketine geri katmanız gerekiyor. Kamp matı dünyasına hoş geldiniz.

Dışarıda birkaç gün geçirirken ihtiyacınız olan bir şey varsa, o da iyi bir gece uykusudur. Yüksek kaliteli uyku tulumu, gece dış mekan kitinizin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bir başkası ise doğru kamp matıdır. Yine de ucuza gidebilir ve iyi bir gece uykusu çekebilirsiniz, ancak bu yazımızda imkanlarınız dahilinde doğru kamp matını seçmenize yardımcı olmaya çalışacağız.

Kamp Matı Temel Kriterleri

Yeni bir mat satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken dört temel kriter vardır; fiyat, ağırlık, konfor ve sıcaklık. Bu dördünden üçünü açıklamak ve anlamak kolaydır.

Fiyat

Fiyat, genellikle diğer üç kriterin bir yansıması olacağından, anlaşılması en kolay olanıdır. Süper hafif, süper rahat ve süper yalıtımlı bir şey istiyorsanız, bunun için bir miktar daha fazla ödeme yapmanız gerekecek. Bununla birlikte, fedakarlık yapar ve bunlardan bazılarından vazgeçerseniz, muhtemelen cüzdanınıza ya da kredi kartı limitlerinize yardım edersiniz. Ve açıklayacağımız gibi, bazı durumlarda çok fazla konfordan ödün vermeden ucuza gidebilirsiniz.

Piyasada, markasız bir köpük mat için 25 TL’den başlayan, ünlü markalardan birinin en kaliteli kamp matı için 2500 TL’ ye varana kadar geniş bir yelpazede ürünler bulabilirsiniz.

Ağırlık

Kamp matının ağırlığına katkıda bulunan en önemli faktör, sadece yapısında kullanılan malzeme miktarıdır. Mat ne kadar büyük olursa, o kadar çok malzeme kullanılır ve daha ağır olur. Tabii ki, ağırlığı azaltacak ultra hafif malzemeler de var, ancak ebatlarından tasarruf etmek yerine gram ağırlık tasarrufundan bahsediyoruz.

Yalıtım da ağırlık katacaktır. Yalıtım ne kadar iyi olursa, kullanılan malzeme miktarı o kadar çok olacak ve daha ağır olacaktır.

Ağırlık birincil düşüncelerinizse, küçük ve minimum yalıtım ile bir şey yapın. Ve bu yaklaşım, kilo tasarrufunun her şey olduğu ultra hafif bir yürüyüşçü için işe yarayabilse de, bu birkaç ekstra gramın çok da önemli olmayacağı bir kampta en rahat uykuyu sağlayamayabileceğini de unutmayın.

GÖZAT  Evde Kamp Nasıl Yapılır?

Ayrıca, bu ultra hafif matların daha ağır ve daha dayanıklı malzemelere karşı daha az delinmeye karşı dirençli olduğunu hatırlamakta da fayda var. Kısaca ne kadar ağır olursa o kadar uzun ömürlü olacaktır.

Konfor

Konfor söz konusu olduğunda, genellikle mat ne kadar kalın olursa o kadar rahat olur. Kalınlık sizin ile yer arasındaki rahatsız edici cisimler arasında bir bariyer sağlayacaktır. Bununla birlikte, hepimizin evde uyuduğumuz yatakları için farklı tercihleri olduğu gibi, uyku matları için de benzer düşünceler geçerlidir. Matın yüzeyi, mattaki daha düzgün bir düz yüzeye karşı dolgular veya cepler ve açıkçası uzunluk ve genişlik, uyku matını ne kadar rahat bulduğunuzda rol oynayacaktır.

Konfor muhtemelen standardize edilmesi en zor olan bileşendir, çünkü konfor sizin alışkanlıklarınıza ve özel uyku gereksinimlerinize bağlı olarak büyük ölçüde farklılık gösterecektir. En iyi seçenek, outdoor mağazasında birkaç farklı mat denemek olacaktır.

Sıcaklık

Sıcaklık, aslında sizi sıcak tutmak için tasarlanmış bir uyku tulumundan farklı olarak uyku matlarını tanımlamak için biraz yanıltıcı olabilir. Uyku matları, aynı zamanda üşümenizi önlemek için tasarlanmıştır. Toprak ısıyı havadan 60 kat daha hızlı iletir ve eğer karda veya buzda uyuyacaksanız 90 kat daha iletken olabilir. Bu, zemine çok miktarda ısı kaybedilebileceği anlamına gelir. Uyku matı bu ısı transferini engellemeye yardımcı olur. Isı transferine karşı bu direnç bir R değeri ile gösterilir.

Bilimsel olarak, bir R değeri, belirli bir malzeme kalınlığı boyunca ısı akışına karşı bir direnç ölçüsüdür. İki yüzey arasındaki sıcaklık farkı ve ısı akışı (veya birim zaman başına birim alan başına aktarılan ısı miktarı) ölçülerek hesaplanır. Kulağa karmaşık geliyor, ancak bunun ne anlama geldiği etkili bir şekilde, R değeri ne kadar yüksek olursa, direnç o kadar büyük ve dolayısıyla nesnenin daha iyi ısı yalıtım özelliklerinin olmasıdır. Bu önlem outdoor endüstrisi ile sınırlı değildir. R değeri genellikle inşaat sektöründe inşaat malzemelerinin (yalıtım, pencereler, cam elyafı vb.) termal direncini derecelendirmek için de kullanılır.

R değeri malzemenin kalınlığı ile ilişkilidir. Aynı kalınlıktaki farklı malzemeler farklı R değerlerine sahip olabilse de, farklı kalınlıklardaki aynı malzeme farklı R değerlerine sahip olacaktır.

Kısacası, malzeme ne kadar kalın (ve genellikle daha ağır) ise, R değeri o kadar yüksek olacaktır. R değeri ayrıca kümülatif ve doğrusaldır. Bu, katmanlı malzemelerin daha yüksek bir R değeri sağlayacağı anlamına gelir. Örneğin, bir R değeri 2 dereceli köpük matın üstünde R değeri 2 dereceli bir uyku matınız varsa, yaklaşık 4’lük bir R değeri ile elde edersiniz, bu sadece bir matın iki katı kadar etkili olacaktır.

İşte bu noktada “ucuz” uyku mat malzemeleri devreye giriyor. Hava / yer sıcak olduğunda kullanmak için düşük maliyetli, köpük bir mat kullanabilirsiniz. Bunlar süper ucuz ve çok fazla endişe duymadan çöpe atılabilir. Zemin, ortam hava sıcaklığından daha sıcak olabilir, bu da minimum ısı transfer kaybı olacağı anlamına gelir ve mat gerçekten sadece zeminde bir miktar rahatlık sağlamaktır. Daha soğuk sıcaklıklar için köpük matınızı, köpüğünüzün üzerine koyacağınız daha pahalı bir mat ile destekleyebilirsiniz. Gerçekten pahalı bir mat satın almak zorunda kalmaktan kaçabilirsiniz, ancak yine de iki kombinasyonlu daha ucuz matlar ile rahat ve ısı yalıtımı sağlanmış bir uykuya sahip olabilirsiniz.

GÖZAT  Kamuflaj Nedir?

Uyku matlarının R değeri genellikle 1 ila 9 arasında değişecektir, ancak bu çok yüksek dereceli matlar tipik olarak taşınamayacak kadar ağır ve geniş hacimlidir ve genellikle sadece araba kampı için kullanılırlar.

Genel fikir birliği, R değeri 0 ve 2 arasında derecelendirilmiş bir matın yaz koşulları için, ilkbahar / sonbahar koşulları için 2 ile 3, kış koşulları için 3 ila 5 ve aşırı soğuk koşullar için 5 olmasıdır. (Unutmayın, yüksek bir R değeri sizi sıcak tutmaz, sadece soğuk zemine karşı daha iyi yalıtım sağlar).

R Değeri ve ASTM Testi

 • Çok yakın zamana kadar, R değerinin gerçekte nasıl ölçüldüğü konusunda bir endüstri standardı yoktu.
  • Bu, üreticilerin kendi değerlerini belirleyip yayınlayabilmeleri anlamına geliyordu ancak bu durum, 2020’nin başlarında, ASTM F3340-18 adlı yeni bir endüstri standardıyla değişti.
 • ASTM F3340-18, uyku matlarını test etmek ve ölçmek için standart bir test protokolü sağlar.
  • Outdoor markaları bu yeni standardı benimsemeye başladığında, farklı markalar arasındaki matları karşılaştırmak daha kolay olacaktır.
 • ASTM standardı yasal bir gereklilik değildir, bu nedenle tüm markalar bu yeni standardı kullanmayacaktır.
  • Ancak yalnızca yeni standarda bağlı markalar ASTM işaretlerini kullanabilirler. (Tamamen marka isteğine bağlı)

Yüksek R değerine sahip bir mat mı satın almalıyım?

Kısa cevap evet ve hayır ya da belki. Bir mattaki yüksek bir R değeri sizi en sıcak yaz gecelerinde bile daha sıcak hale getirmeyeceğinden, R değeri yüksek bir matın ne zaman kullanılabileceği konusunda çok yönlülük sağlayacaktır.

Ancak yüksek R değerlerinin tek başına sizi daha fazla sıcak tutmayacağı doğru olsa da, birçok mat, matın içinde tutulan ısı kaybını yavaşlatmak için yalıtım malzemeleri içerir. Bu, daha yüksek bir R değerine sahip matın, daha düşük bir R değeri olan bir mat kadar etkili bir şekilde soğumasına izin vermeyebileceği anlamına da gelir. Bu, zeminin sizi ısı kaybıyla soğutmasını istediğiniz çok sıcak zamanlar için bir sorun olabilir.

Mat Çeşitleri

Hava Yastıkları veya Şişme Matlar

kamp matı otomatik şişen

Bunlar piyasadaki en popüler matlardır ve patlatabileceğiniz (veya bir pompa kullandığınız) tüm matları içerir. Şişirilebilir olmaları, ağırlık, boyut ve kalınlık en büyük avantajlardır. Bununla birlikte, ince lamine bir malzemenin hava ile doldurulması ve daha sonra 50 100 kg’lık vücudunuzun üzerine yerleştirilmesi hava sızıntılarına neden olabilir.

Sızdıran bir mat ile medeniyetten birkaç gün uzak olmak oldukça sefil bırakabilir. Her durumda yanınızda bir yama kiti bulundurun.

Bir şişme matın avantajları şunları içerir:

 • En kalın (ve en rahat) matlardır,
 • Genellikle daha iyi yalıtım için ekstra katmanlar içerirler,
 • Matın sertliğinin kolayca ayarlanmasına izin verirler,
 • Genellikle hafif ve kompakttırlar.
GÖZAT  Elinizdeki Balta Tehlike Yaratıyor Mu?

Bir şişme matın dezavantajları şunları içerir:

 • Delinmeleri daha kolaydır,
 • Soğuk koşullarda iyi yalıtım sağlamayabilirler,
 • Bazen yüksek, buruşuk malzemeden yapılmış olabilirler.

Kendinden Şişen Matlar

kamp matı otomatik şişen

Kendiliğinden şişen matlar açıldığında otomatik olarak genleşmek üzere tasarlanmış bir köpük türü kullanılarak yapılır. Kendi kendine şişirme biraz yanlış bir isimdir, çünkü bu paspaslar bile istenen sıkılığa ulaşmak için sonunda birkaç nefes gerektirecektir.

Kendiliğinden Şişen Matların Avantajları

 • Genellikle oldukça yumuşaktırlar,
 • Daha iyi (daha yüksek) yalıtım sağlama eğilimine sahiptirler,
 • Yan traversler için daha iyidir,
 • Genellikle şişme paspaslardan daha ucuzdur.

Kendiliğinden Şişen Matların Dezavantajları

 • Genellikle hava yataklarından daha ağır ve daha hantaldırlar,
 • Delik açılabilir.

Köpük Matlar

köpük kamp matı

Köpük matların birkaç büyük avantajlarıı vardır. Neredeyse yok edilemezler. Bir köpük matı yırtabilir, delebilir, eğebilir, ezebilir, parçalayabilir ve bastırabilirsiniz ve muhtemelen hala kullanılabilir.

Ama aynı zamanda büyük dezavantajları da var. Hantal ve genellikle en az konfor sağlayan matlardır. Genellikle çok incedirler ve altındaki her taş ve dal parçaısnı hissedebilirsiniz.

Bununla birlikte, hafiflikleri, dayanıklılıkları ve yalıtım faydaları nedeniyle, genellikle uyku sisteminizin temel katmanı olarak harikadırlar. Ve ucuz köpük matınızı bin liralık kamp matlarınızdan ziyade kayalık zemine sermek daha iyidir.

Diğer Hususlar

Kamp Matı Boyutları

Matlar çeşitli uzunluk ve genişliklerde üretilirler. “Uzun” matlar, yaklaşık 198 cm boyutunda, “Orta” matlar, 182 cm boyutunda ve “Kısa” matlar ise 120 cm boyutunda üretilirler.

Bir kamp matının standart genişliği yaklaşık 50 cm genişliğinde iken geniş matlar ise 63 ila 75 cm genişliğinde olabilir.

Kamp Matı Şekilleri

Konik bir ‘mumya’ şekli, minimalist bir yolculuk için ağırlığı azaltacaktır, dikdörtgen bir şekil ise en büyük yüzey alanını sağlayacaktır.

Cinsiyet, Erkek ve Kadın Kamp Matı

Kadınlar sadece erkeklerden daha fazla ısı izolasyonuna ihtiyaç durak uyumakla kalmaz, aynı zamanda vücut şekilleri ve alışkanlıkları da farklıdır.

Kadınların spesifik uyku matları omuzda daha dar ve sadece tipik bir kadının vücut şeklini değil, aynı zamanda kadınların yanlarında uyku eğilimini karşılamak için kalçadan dizine daha geniş olma eğilimindedir.

Kamp Matlarınının Saklanması

Matları sıkıştırılmış bir durumda kısa bir süre saklamak onlara zarar vermez, ancak yalıtımın veya köpüğün genişlemesi daha uzun sürer. Doğaya çıkmadan önce matınızı tamamen şişirin ve birkaç gün dışarıda bırakın.

Özellikle yaz aylarında, gün boyunca şişkin halde bıraktığınız matınızdaki havanın genleşebileceğini unutmayın. Daha sıcak havalarda gündüzleri mat daha fazla açılamayacak, ve tamamen genişletilmiş bir mat iç bölmelere ve dikişlere daha fazla stres getirecektir.

Sizlere daha iyi içerikler sunmaya devam edebilmemiz için aşağıdaki butonlar vasıtası ile Facebook ve Twitter üzerinden paylaşabilir ve yorum yapabilirsiniz.

Serkan Sezer
Doğaya meydan okumaması gerektiğini bilen, ona adapte olmak isteyen, bushcraft felsefesini hayatının merkezine oturtmuş bilinmeyen bir denklemin parçası. Şehir hayatında tıp doktoru, video içeriği üreticisi ve internet sitesi geliştiricisi olarak hayatına devam etmekte.