fbpx

Kamp Yapmak İçin 7 Güzel Sebep

Kamp yapmak, sizi doğa ile iç içe harika bir macera yaşamanıza olanak sağlayan, tatilin en yalın halidir. Üstelik sadece yetişkinler için değil, çocuk ve gençler için de çok eğlencelidir ve ortak aktiviteler yapabilmenize olanak sağlar. Yıldızların altında uzanmak, yemyeşil doğanın içinde gözlerinizi açmak ve kendinizle baş başa kalmak için harika bir fırsattır. Bu yalnızca zihinsel değil, fiziksel bir aktiviteyi de beraberinde getirir.

İşte ilk defa kamp yapmak için 7 güzel sebep:

Aile Bağlarınızı Güçlendirir

Ailecek çıktığınız bir kamp, ortak aktiviteler içerisinde bulunmanızı sağlar. Yemek yapmaktan ateş yakmaya, gece sohbetlerinden balık tutmaya gibi yapacağınız aktiviteler aile bağlarınızı güçlendirir. Yeşil doğa içinde ailenizle tabiata karşı vereceğiniz mücadele birbirinize her zamankinden daha yakın olabilir ve ailenizi yeniden keşfedebilmenizi sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda çocuklarınızın teknolojiden uzaklaşmasını ve doğanın güzelliklerini tanımasını sağlar. Tablet ve telefonlardan başını kaldırmayan bir neslin var olduğunu düşünürsek, kamp yapmak yaşamı yeniden gözden geçirmelerinde etkili olacaktır.

kamp yapmak için
Kamp Yapmak Görsel kaynağı Freepik

Ucuza Mal Olur

Beş kişilik bir kamp tatili için otel tatilinin 10 katı daha az para harcayabilirsiniz. Bir otel tatili yaptığınızı düşünün. Burada yapacağınız aktivitelerin çoğu dinlenme, yeme-içme ve yüzme ile geçecektir. Bunun dışındaki ek aktivitelerin birçoğuna katılmasınız dahi ücreti sizden tahsis edilecektir. Ancak bir kamp tatili için sadece yedikleriniz ve yaptıklarınız için para harcayabilirsiniz ve bu da çok daha ucuza gelecektir. Ayrıca doğa içinde yapacağınız aktiviteleri, yürüyüşleri ve su sporlarını normal bir otelde yapabilme imkânınız yoktur.

Stresinizi Azaltır

Bol oksijen, doğal ortam ve sosyal aktiviteler, vücut sağlınızın yanında ruhsal sağlığınız için de çok önemlidir. İş ve sosyal hayatın yoğun aktivitelerinden uzaklaşarak kafa dinlemek, kendinizi dinlemeniz ve rahatlamanız için harika bir fırsat verir. Hayatın tüm yorucu dertlerini arkanızda bırakın ve arkanıza yaslanarak sadece doğanın tadını çıkarın. Kamp yapmak, gevşemenin ve anın tadını çıkarmak için güzel imkân sağlar. Açık havada tablet, bilgisayar ve telefon yerine, mavi gökyüzü, akarsu ve yeşil doğa bulabilirsiniz.

GÖZAT  Yılanlar ve Yılan Sokması Hakkında

Kendinizi Keşfetmenizi Sağlar

Vahşi doğada yeteneklerinizi ve yapabileceklerinizi görmek sizi şaşırtacaktır. Kamp yaparken birçok yeni beceri geliştirir ve yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Çadır kurmak, ateş yakmak ve kısıtlı imkanlarla müthiş yemekler yaparken kendinizi yeniden keşfedeceksiniz. Emin olmanız gereken bir şey varsa o da yaşam becerilerinizin güçlenecek olmasıdır. Yeteneklerinizi geliştirmek, kendinize olan saygınızı besler ve zihinsel olarak rahatlamanızı sağlar.

Sevgili İle Kamp Yapmak
Sevgili İle Kamp Yapmak

Çocuklarınıza Sosyal Gelişim Sağlar

Kamp yapmak, çocuklarınıza sandığınızdan çok daha yetenek ve beceri katacaktır. Kamp yapan çocuklar, her şeyden önce doğaya ve tabiata saygı duymayı ve hak ettiği değeri vermeyi öğrenecektir. Hayvanlarla iç içe olarak onları yakından tanıyabilir, bir çadır deneyimi ile yaşam becerilerini keşfedebilir, düğüm atmadan çadır kurmaya, balık tutmadan ateş yakmanın inceliklerine kadar öğrenecekleri pek çok yenilik sosyal yönden gelişmelerine imkân tanır. Öte yandan toprak ve böcek ile iç içe olmak, inorganik bir hayat yaşayan çocuklarınızın doğal bağışıklık sistemini de güçlendirecektir.

Özellikle gelişim çağındaki çocukların bağımsız hale gelmeye başlaması ve yeteneklerine güvenebilmesi için bazı şeyleri kendi başlarına yapmaya başlamaları için vahşi doğa bulunmaz bir fırsattır. Ayrıca teknolojiden uzaklaşmaları ve aktif olarak egzersiz yapmaları açısından da faydalıdır.

Maneviyatınızı Geliştirir

Doğal bir uyku ile hayata olan bakış açınız değişecektir. İyi bir kamp deneyimi, doğa ile bağlarınızı güçlendirirken biyolojik saatinizi de resetler. Teknolojiden biraz olsun sıyrılarak doğanın renkleriyle kendinizi bulabilir, doğal bir terapi ile kendinizi dinlemenizi sağlayacaktır. Şehrin bitmek bilmeyen gürültüsünden uzaklaşarak stresten uzaklaşmanız, doğadan yeni ilhamlar almanıza vesile olacak ve doğal egzersizlerle maddi değerlerden sıyrılarak maneviyatınızı geliştirmenizde etkili bir rol oynanacaktır.

Tatil Mevsimi Kavramı Yok

Bildiğiniz gibi otel tatilleri için tatil mevsimi kavramı vardır. Bu da işinizden o tarihler arasında ayrılmanız ve rezervasyon stresi gibi çeşitli sebeplerle boğuşmanıza sebep olur. Ancak bir kamp tatili için tatil mevsimine ihtiyacınız yoktur. En sıcak yaz aylarından en çetin kış şartlarına kadar yılın her günü kamp yapabilirsiniz. Öte yandan kampa çıktığınız tarihe istinaden kamp araç gereçlerini iyi seçmeniz kritik bir öneme sahiptir.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 1 Ortalama: 5]
deniz
Yeni nesil amatör kampçı. Bilip öğrendiklerini Bushcraft Okulunda paylaşıyor.