Kampta Duş Almanın 3 Yolu!
man and woman near waterfall
Photo by Nandhu Kumar on Pexels.com

Kampta Duş Almanın 3 Yolu!

 class=

Kampa çıktığınız zamanlarda ya da uzun doğa yürüyüşleri yaparken hiç duş almayı özlediğiniz oldu mu? Şehir hayatında olduğu gibi doğada da kişisel hijyen önlemlerinizi almanız hem sağlığınız hem de konforunuz açısından önemlidir. Doğanın sunduğu imkansızlıklar dahilinde duş almak zor olabilir, neyse ki, her durumda temiz kalabilmeniz için kullanabileceğiniz bazı teknikler var.

Doğru bilgi birikimi olmadan kampta duş almak zor bir eylem gibi görünebilir, bu nedenle ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayabileceğiniz ve doğada temiz kalabileceğiniz üç yöntem hakkında konuşacağım. Hazırsanız başlıyorum.

Ama önce… Doğada İz Bırakmayın

Başlamadan önce, doğada ardınızda iz bırakmamak için almanız gereken önlemlerden biraz bahsedelim. Arazide olduğumuzda, doğa üzerindeki etkimizi en aza indirmek için büyük çaba sarf etmeliyiz.

biyobozunur sabun
Biyobozunur sabun kullanın. Görsel: Pexels.com

Temiz kalmak için sabun kullanmanın yakındaki su kaynakları ve yaban hayatı üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini unutmamanız gerekiyor. Bu nedenle, akılda tutulması gereken iki temel nokta var:

  • Biyobozunur sabun kullandığınızdan emin olun. Biyolojik olarak parçalanmayan sabun, yakındaki su kaynaklarına karışırsa bölgedeki balıkların ve yaban hayatının sağlığı açısından tehlike oluşturabilir.
  • Sabun kullanırken, yakındaki nehirlere sabun akışını azaltmak için su kaynaklarından en az 50 metre uzakta yıkanın. Bu mesafe, sabunun nehre veya göle karışmadan önce bozulmaya başlayabilmesi için yeterlidir.
    • Sudan ne kadar uzakta olursanız, o kadar iyidir, ancak minimum olarak 50 metre (veya yaklaşık 70 yetişkin insan adımı) uzakta olmanız gerektiğini unutmayın.
    • Balıkların, gösterdiğiniz özen için size teşekkür edeceğinden emin olabilirsiniz.
GÖZAT  Sonbahar Kampı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Artık doğayı istemeden olumsuz bir şekilde etkilemeden kendinizi temizlenmeye hazır olduğunuza göre, şimdi kampta duş almak için kullanabileceğiniz yöntemlere geçelim.

Yöntem 1: Nehir ya da Göl Banyosu

Yöntemlerimizden ilki oldukça basit ve muhtemelen daha önceden kullandığınız bir yöntem. Üzerinize bir şort ve belki bir t-shirt giyerek bütün gün izlediğiniz güzel nehre veya göle atlayın. Özel bir ekipman gerektirmemesi ve güneşli bir günün tadını çıkarmanın eğlenceli bir yolu olması nedeni ile özellikle sıcak yaz aylarında kişisel hijyeninizi kolayca koruyabilirsiniz.

göl banyosu
Göl banyosu Görsel: Pexels.com

Nehir banyosunda sabun suya karışacağı için kullanmamalısınız. Duş alırken sabun kullanmak istiyorsanız, aşağıda anlatacağımız sünger banyosu ya da kamp duşu yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Her şeye rağmen, nehir banyosu sizi anında tazelenmiş hissettirebilir ve yürüyüş sırasında üzerinizde biriktirdiğiniz kiri atmanıza yardım edebilir.

Bu yöntemde dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise sizin veya kamp grubunuzun su topladığı noktadan daha aşağılarda yıkanmanız gerektiğidir.

Ekstra temizlik istiyorsanız sünger banyosunu, nehir banyosunun devamı olarak kullanabilirsiniz.

Yöntem 2: Sünger (Havlu) Banyosu

Nehir banyosunun basitliği sizi cezbediyor ancak gerçekten sabun ve ılık suyla yıkamanın yarattığı ekstra temizlik hissini istiyorsanız, o zaman sünger banyosu yöntemi size yardımcı olabilir.

Bu yöntemde, su ile dolu bir tencereye, bir ocağa, bir havlu veya süngere ve biyolojik olarak parçalanabilir sabuna ihtiyacınız olacak. Su kaynaklarından 50 metre veya daha fazla uzaklıkta güzel, manzaralı bir yere gidin ve suyunuzu ocağınızda ısıtın. Su ılıdığında, ocağı söndürebilir ve sabunu köpürtmek için su ve havlu kullanabilirsiniz.

Sünger banyosu
Sünger banyosu. Görsel: Pexels.com

Bu yöntemle tam vücut banyosu yapabilir veya sadece koltuk altı, kasıklarınız ve dizinizin arkası gibi noktaları hedefleyebilirsiniz. Durulama yapmanız da gerekeceğinden, köpürtmek için ne kadar su kullandığınıza dikkat etmeniz gerekiyor, durulanma için su ayırmayı unutmayın.

GÖZAT  Topografik Haritalar Nasıl Okunur?

İşleri daha da basitleştirmek istiyorsanız, sünger banyosunu hem yakıttan hem de zamandan tasarruf sağlayan soğuk su ile de yapabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, kalan sabunlu yıkama suyunu göllerden ve derelerden uzak bir yere boşaltmayı unutmayın.

Yöntem 3: Kamp Duşu Yöntemi

Maalesef sırt çantamızla seyahat ederken, tüm ev duşumuzu yanımızda getiremeyiz (o 75 litrelik çantaya sığmaz!) ama neyse ki, çanta şeklinde portatif kamp duşları üreten birkaç şirket var. Kamp yaparken duş almanın en iyi yolu kamp duşu kullanmak olup kamp yaparken sıcak duş almak istiyorsanız, kamp duşları kullanmanız gereken yöntemdir.

Bunlar esasen su ile doldurabilen, bir ağaçtan veya uzun bir nesneden sarkan ve duş alıyormuş gibi hissetmeniz için ihtiyaç duyduğunuz su basıncını oluşturmak için yerçekimini kullanan büyük çantalardır. Bunların gerçekten acil hijyen cihazları olduğunu, evlerdeki gibi bir saat süren sıcak duş olmadığını unutmamanız önemlidir, çünkü 10 litrelik bir duş çantası bile suyu bitene kadar sadece ancak 7 dakika dayanır.

Hadiozaman kanalının kamp duşu kullanımı incelediği video

Soğuk bir duştan memnunsanız, bu yöntem oldukça hızlı ve basittir. Çantayı suyla doldurun, su kaynaklarından 50 metre uzaklıkta uygun bir yere gidin ve çantayı başınızın üzerinde sağlam bir ağaç dalına asın.

Bu yöntemde su kullanımında tasarruflu olmanızı ve üç aşamada duş almanızı öneririz:

  • Önce vücudunuzu ıslatıp su akışını kapatın.
  • Sonra, biyolojik olarak parçalanabilen sabununuzu su kapalıyken vücudunuz köpürtmek için kullanın.
  • Yeterince köpürdüğünüzde, durulama için suyu tekrar açın.

Bu şekilde duş almanız gereğinden fazla su kullanmamanızı sağlayacaktır.

Sıcak duşlar biraz daha öngörü gerektirir, ancak çok fazla çaba harcamadan hazırlamak yeterince kolaydır. Güneşin sıcaklığından yararlanmak için günün erken saatlerinde torbayı suyla doldurun ve doğrudan güneşin altına koyun. Bunu sıcak bir günde sabah saatlerinde asarsanız, öğlen saatlerinde sıcak duşunuz hazır olacaktır.

GÖZAT  Çubuk Yöntemi İle Pusulasız Yön Bulma

Ancak, duşa başlamadan önce su sıcaklığını elinizle kontrol ettiğinizden emin olun – çanta çok uzun süre dışarıda bırakılırsa, su aşırı ısınabilir ve kendinizi yakabilirsiniz!

Çantayı kaynattığınız suyla doldurarak bu yöntemi asla denemeyin veya hızlandırmaya çalışmayın, çünkü kaynatılmış su aşırı sıcak olması hasebi ile, kamp duşuna zarar verebilir.

kampta nasıl duş alınır
Kampta nasıl duş alınır? Görsel: Pexels.com

Artık Ne Yapacağınızı Bildiğinize Göre …

Bu noktada, muhtemelen doğada temiz kalmak için seçeneklerinizin neler olduğuna dair net bir fikriniz oluşmuştur. Nehir banyosu, sünger banyosu veya kamp duşundan hangisini seçerseniz seçin, bir sonraki kamp gezinize hijyenik kalma becerisine sahip olduğunuzdan emin olarak gidebilirsiniz.

Sünger banyosu veya kamp duşu yöntemlerini kullanmaya karar verirseniz, biyolojik olarak parçalanabilen sabun kullandığınızdan emin olun. Biyobozunur sabunlar sizin ve çevreniz için daha sağlıklıdır.

Bu yöntemlerden hangisini kullanırsanız kullanın, özellikle havlu kurutmanın zor olduğu soğuk ve güneşsiz günlerde kolay kuruması için Decathlon’da satılan mikrofiber havlulardan kullanabilirsiniz. Bu mikrofiber havlular hem kolay kurumaları hem de az yer kaplamaları nedeni ile pratiktir, bir tane sabun köpürtmek bir tane de durulanmak için çantanıza koysanız dahi çok yer kaplamayacaktır.

Bildiğim yöntemleri sizler için anlattım, artık hayat sizi nereye götürürse götürsün kendinizi temiz tutacak bilgi ve güvenle doğaya gidebilirsiniz. Siz de bunlar dışında kullandığınız yöntemler varsa yorumlarda bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: Ortalama: ]
deniz
Yeni nesil amatör kampçı. Bilip öğrendiklerini Bushcraft Okulunda paylaşıyor.