fbpx

Kampta Nelere İhtiyaç Duyulur?

Hepimiz kamp yapmaya bayılırız. Kendi ihtiyacımızı kendimiz görebilmek, doğa koşullarına karşı mücadele etmek ve hatta ateş üzerinde yemek yapma mücadelesi vermek kampın en güzel yanlarını oluşturur. Buraya kadar her şey hoş ve eğlenceli ancak bu demek değil ki işimizi kolaylaştıran ekipmanlardan uzak kalıp tarih öncesi aletlerle iş göreceğiz. Aksine, bu alet edevatlar sayesinde kamp yapmak daha kolay ve eğlenceli. Bu yüzden kampta nelere ihtiyaç duyulur ve kampa çıkmadan önce ne gibi hazırlıklar yapmak gerekir bilgi sahibi olmak önemlidir. Aksi halde eğlenme amacıyla çıktığınız kamp maceranızı yarıda kesmek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda harcadığınız zaman ve nakitten ziyade boşa kapıldığınız hayaller sizin için yıkım olur.

kamp çadırı kampta nelere ihtiyaç duyulur
Görsel kaynağı Freepik

Kampta nelere ihtiyaç duyulur tek tek ele almadan önce, neye göre ihtiyaç duyulur bunu da göz ardı etmeyin. Örnek vermek gerekirse, yazlık kamp için bir yağmurluk götüremezsiniz. Bu durumda mevsim kampta ihtiyaç duyacağımız ekipmanların bir kısmı demirbaş olsa da bir kısmı mevsim şartlarına göre değişkenlik gösterecektir. Bu ekipmanların arasında lüksüne düşkün ve biraz kendinizi şımartabilecek şeyler de ekleyebilirsiniz. Kamp halısı, şişme yastık, hamak vb. Ancak temel ihtiyaç her şeyin üzerinde gelir. Bu yüzden önce can sonra canan. Yani eğer taşıma kapasitenizi aşıyor ve yanınızda getirecekleriniz arasında bir seçim yapmanız gerekirse, öncelikle lükslerimizden vazgeçmeliyiz. Zaten kampa gidiyoruz sonuç itibariyle bir hotel tatiline değil.  

Liste: Kampta Nelere İhtiyaç Duyulur?

İşte size harika bir kamp deneyimi yaşatacak ve anın tadını çıkartırken zorlukların üstesinden gelmesini sağlayacak kampta ihtiyaç duyacak ekipmanların tam listesi:

 • Çadır: Evet listede yer alması biraz abes görünüyor belki ama burada çadırın varlığından değil nasıl olması gerektiğinden bahsedeceğiz. Kış veya ilkbahar gibi yağışlı mevsimlerde tercih ettiğiniz çadırın çift katmanlı olması çok önemlidir. Bu sadece kuru kalmanızı değil, çadırınızın sıcak olmasını da sağlar.
 • Zemin bezi-muşamba: Zeminden gelecek suyu düşünmenizi engelleyecektir. Çadırınızı kurmadan önce toprağa bir muşamba serin ve çadırınızı üzerine kurun. Daha sonra bu muşambanın dışarıda kalan kısımlarını katlayın ve bir taş yardımıyla sabitleyin. Bu sayede bir set oluşturabilirsiniz.
 • Çadır kazığı: Yola çıkmadan önce çadır kazıklarınızı kontrol edin, yoksa muhakkak temin edin. Kazıklar rüzgârlı havalarda çadırınızın sabit kalmasını sağlar. Foça gibi rüzgârlı bir kamp alanında birçok çadırın uçtuğunu kendi gözlerimle gördüm. O yüzden bu hafife alınacak bir konu değil.
 • Kamp sandalyesi, mat: Bu tip ürünler katlanabilir, hafif ve kolay taşınabilir olmasının yanında kamp alanlarında büyük kolaylık ve konfor sağlar.
 • Çakı: Çok işlevli bir çakı ile hem ufak tefek tamirler yapabilir hem bıçak kesebilir hem de dalları şekillendirebilirsiniz.
 • Kamp ocağı: Açıkçası bu bir zorunluluk sayılmaz. Bunun yerine güvenli bir kuyu içerisine ateş de yakabilirsiniz fakat ormanlık alanların bazılarında ateş yakmak yasak. Bu sebepten ötürü tedbir amaçlı götürmekte fayda var.
 • Balta, keser: Bir kamp ateşi yakmak veya zemin hazırlamak için balta veya keser tarzı bir alet çok işinize yarar.
 • Uyku tulumu: Mevsim şartları ne olursa olsun kamp alanları bağıl farkından ötürü soğuk olabilir. Belki yanınızda getireceğiniz battaniyeler de iş görebilir ancak tulum hem daha ideal hem daha az yer işgal etmesi bakımından tercih edilebilirdir.
 • Fırça: Küçük bir fırça süpürge küçük olmasına rağmen çok iş görür. Örneğin çadır kuracağınız yerdeki küçük taşlıkları, çadır önünü ve içini süpürebilirsiniz. Bildiğiniz gibi küçük taşlar çok rahatsız edici olabiliyor ve kamp boyunca kaburgalarımıza kadar batıyor.
 • Şişme yastık: Kampa koca bir yastık götürmek hem yer açısından hem de taşıma açısından bir sorun olur. Ayrıca tozun toprağın içinde kullanılmaz hale gelebilir. Ben yastıksız yatamam diyenlerdenseniz, yanınızda getireceğiniz şişme yastık çok iş görür.
 • Termal çanta: Bu tip çantalar alüminyum bir asta ile yapılmıştır ve buz ile saklandığında 2 güne kadar yiyeceklerinizin çözülmeden kalmasını sağlayabilir. Eğer çok sıcak bir ortama gidiyorsanız çok faydalı olacaktır.
 • Kibrit ve çırpı: Yola çıkmadan önce çantanıza en az bir kibrit ve çakmak koyduğunuza emin olun. Ayrıca özellikle kış mevsiminde tutuşturmalık bulmanız zor olacağından yanınıza çırpı getirmeyi ihmal etmeyin.
 • Izgara teli: Eğer közde pişmiş yemeklere bayılıyorsanız kamp ateşinizin üzerine koyabileceğiniz bir ızgara teliyle ev ve sebze kızartabilirsiniz.
 • Mutfak gereçleri: Yanınıza muhakkak fazladan tabak ve çatal almayı ihmal etmeyin. Her duruma karşı hazırlıklı olmakta fayda var. Eğer suyunuzu bulaşıklar için harcamak istemiyorsanız, seçiminizi plastiklerden yana yapabilirsiniz. Ancak gene de siz kampın olmazsa olmazı tencere ve maşa gibi malzemelerinizi getirmeyi ihmal etmeyin.
 • Kâğıt havlu, peçete, ıslak mendil ve kolonya: Bu tip küçük ama etkili malzemeler kamp alanında çok işlevseldir. Özellikle tuvalet ve temiz sudan yoksun olduğumuzu düşünecek olursak kesinlikle bize büyük faydaları olacaktır. Ayrıca kâğıt havlu ile ufak tefek bulaşıkları silebilir ve su tasarrufu sağlayabiliriz.
 • İp: Kamp alanındaki ipler sadece çadırınızı sabitlemeye yaramaz. Bunun için her türlü senaryoyu göz önünde bulundurabilirsiniz. Buna ıslanan çamaşırlarınızı asmak da dahil.
 • Kesme tahtası: Kesme tahtası veya bu işlevi görebilecek bir parça ahşap yemek hazırlarken size kolaylık sağlar. Ancak siz benim için sorun değil derseniz bıçağınızı köreltme pahasına düz bir taş da kullanabilirsiniz.
 • Terlik: Çadırdan her çıktığınızda ayakkabı giymesi bir yerden sonra zor ve sinir bozucu bir hal alır. Bu yüzden yanınızda bir çift terlik getirerek sürekli ayakkabı giy çıkar zahmetinden kurtulabilirsiniz.
 • Güneş kremi: Güneşin bol olduğu bir yere gidiyorsanız çantanıza bir güneş kremi koymayı ihmal etmeyin. Unutmayın ki dehidrasyon riski kampçılar için hafife alınmaması gereken bir durumdur.
 • Olta takımı: Bu biraz göreceli bir gereçtir denilebilir. Ancak kamp alanınızın etrafında gölet veya deniz gibi unsurlar varsa muhakkak bir çift olta takımı getirin. Fakat siz gene de akşam yemeğini buradan tutacağınız balıklara bağlamayın.
 • Mum, fener: Gece olduğunda kamp alanını aydınlatacak tek şey yanınızda getirdiğiniz fenerler olacaktır. Bunun dışında bir bardak veya benzeri bir şeyle güvenli bir alan yaratabileceğiniz mumlar önünüzü görebilmek adına çok işlevsel olur. Ayrıca kokulu mumlar sivrisinekleri uzak tutar.
 • Böcek kovucu losyon veya Hindistancevizi yağı: Yaz kamplarının en berbat yanı, üzerinize doğru bıkmadan gelen böceklerdir. Özellikle sivrisinekler tam bir baş belasıdır. Bu yüzden bu haşerelerden kendinizi koruyabilmek için önlem almak çok önemli.
 • Harita: İlk defa gittiğiniz bir kamp alanında teknolojiye güvenmeyin. Şarjınız bitebilir, sinyal kaybedebilir veya talihsiz bir kaza sonucu bozabilirsiniz. Bu yüzden muhakkak bölgenin detaylı bir haritasını gitmeden önce satın alın.
 • Plastik poşet: Plastik poşeti bol tutmanızda fayda var. Hem giderken bıraktığınız çöpleri hem de arta kalan eşyalarınızı taşımak için faydalı olur.
 • Power bank ve yedek pil: Yanınızda getirdiğiniz el fenerleri için yedek pil ve cep telefonları için power banklarını unutmayın.
 • İğne iplik: Her türlü duruma hazırlıklı olmak adına çantanızda küçük bir adet iğne ve iplik sandığınızdan çok daha fazla iş görür.
 • Koli bandı: Koli bantları çadır kazığını tamir etmeden tampon yapmaya kadar her türlü durumda hayat kurtarır.
 • İlaç ve sargı bezi: Her türlü senaryoya karşı ilkyardım çantanızı muhakkak çantanızda bulundurun. Bunlara bandaj, yara bandı, ağrı kesici ve tentürdiyot da dahil.
 • Tırnak makası, cımbız: Isırgan ve dikenli otlar bacağınıza veya kolunuza girdiğinizde her temasta acı yapar. Bunun için yanınızda getireceğiniz tırnak makası ve cımbız sizin için çok yararlı olur.
Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 3 Ortalama: 5]
GÖZAT  Kamp Ateşi Güvenlik Kuralları
deniz
Yeni nesil amatör kampçı. Bilip öğrendiklerini Bushcraft Okulunda paylaşıyor.