Kav Mantarı ile Ateş Başlatmak

Kav Mantarı ile Ateş Başlatmak

KAV MANTARI NEDİR?

 class=

Kav mantarı, latince adı ile (Fomes Fomentarius) olan mantar türüdür.

  • Alem:                   Fungi (Mantarlar)
  • Bölüm:                 Basidiomycota (Brezilya Mantarlar)
  • Sınıf:                      Agaricomycetes
  • Takım:                  Polyporales
  • Familya:               Fomitopsidaceae
  • Cins:                      Fomes
  • Tür:                        F. fomentarius

Ağaçlarda, özellikle de Kayın Ağacı’ nın odununda beyaz çürüklere neden olan mantar türüdür. Ağacın tahta olma özelliğini tüketir ve bu yüzden ağaç üretimine de ekonomik zararı vardır. Ama bu mantar o kadar da kötü niyetli değildir. Doğada ölü ağaçların karbon dönüşümüne fayda sağlar.

Kav mantarının elyaflı kısımlarından bir çok ekipman (Eldiven, şapka vs…) yapılabileceği gibi kanın dindirilmesinde, dişlerin kurutulmasında, balıkçılıkta yapay yem yapımında da kullanılmaktadır. Fakat bizim için en bilindik özelliği, ateş başlatma tekniklerinde kullanımıdır.

KAV MANTARINDAN ATEŞ BAŞLATMAK

KESME

Önce mantarın dış kabuk kısmının temizlenmesi gerekmektedir. Bizim ihtiyacımız olan iç kısımda bulunan yanıcılık özelliği olan bölümdür.

Dış katmanın temizlenme işleminden sonra iç kısım kullanacağınız ebatlarda kesilerek dilimlenir. Kesilen parçalar ne çok kalın ne de çok ince olmalıdır. Kesme işlemimiz bittikten sonra asıl yapmamız gereken şeyde sıra…

Kav Mantarı
Kav Mantarı

KAYNATMA

Mantarı direk suyla kaynatmıyoruz. Yanıcılık özelliğini arttırmak için kaynatacağımız kabın içine yanan odunların küllerinden koymamız gerekmektedir. Küllerin toz kısmından alarak kabımıza koyduktan sonra kaynattığımız suyu da küllerin üzerine ekleyerek kaynatmaya devam ediyoruz.

Kaynamış durumda olan kül içeren suya şimdi mantarları ilave edebiliriz. Kaynatma kabına mantarları tamamen suya batacak şekilde diziyoruz. Mantar parçaları suyu emeceği için sıcak su ilave ederek kaynatma işlemine devam ediyoruz. Kaynatma işlemi yaklaşık 30dk sürmelidir. Ancak hava şartlarına ve mantarın durumuna göre bu süre değişebilir. Önemli olan mantarın bu suyu emmiş olması.

GÖZAT  Frig Vadisi Nasıl Gidilir?

KURUTMAK

Kaynatma kabında kalan suyu süzerek mantarları kurutmak için kabın içinden çıkarın. Güneş gören suyunun süzülebileceği bir zemine mantarlarınızı serebilirsiniz. Mantar kurumadan yani nemliyken, düz bir zeminde mantarın liflerini ayırmak için dövmeniz gerekmektedir. Yani tabiri caiz ise kasabın pirzolayı dövdüğü gibi mantar parçalarını sertçe dövün. Bunun nedeni mantarın liflerinin ayrılarak kıvılcımı tutacak alanı sağlamak.

Nemli mantar parçalarını presleyerek dövdükten sonra tamamen kuruması için tekrar serebiliriz. Kav mantarı ile ateş başlatmak için mantar parçalarının iyice kuruması gerekmektedir. Kurutma işlemini güneş gören bir alanda yapacağınız gibi ayrıca kamp ateşinizin yanına da kontrollü bir şekilde koyabilir ve kurutma işlemini hızlandırabilirsiniz.

ATEŞ BAŞLATMA

Artık kav mantarınız kullanıma hazır. Çakmak taşı,  Ferrocerium çubuğu (Magnezyum Çubuğu), gibi kıvılcım çıkarma özelliğine sahip materyaller ile ateşinizi bu mantar sayesinde rahatlıkla başlatabilirsiniz.

Kav Mantarı ve Ateş Başlatıcı
Kav Mantarı ve Ateş Başlatıcı

AYRICA:

Mantarın yanıcılık özelliğini arttırmak için Barut ya da Güherçile de ilave edilmektedir.

Oy Verebilirsiniz.
[Toplam Oy: 5 Ortalama: 4.8]
Egemen İzmirli
Kendini doğaya adamış maceraperest, doğa adamı, iç mimar ve blog yazarı.